Budúci vysokoškoláci nájdu na slovenských univerzitách pestrú ponuku študijných programov, moderné učebne, laboratóriá, vedecké parky, ale aj zaujímavé projekty.
Končiaci stredoškoláci si môžu svoju budúcu vysokú školu vyberať od januára do konca apríla tohto roku, kedy vysoké školy a univerzity prijímajú prihlášky na štúdium.
Nové auly aj univerzitný vedecký park
Študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave využívajú od nového akademického roka dve nové auly Fakulty informatiky a informačných technológií v Mlynskej doline. Spolu s aulami zároveň oficiálne otvorili univerzitný vedecký park, ktorý sa tiež nachádza v lokalite Mlynskej doliny. Študenti, ale aj pedagógovia môžu využívať novú výpočtovú techniku, cloudové riešenia, dátové centrum či laboratóriá vybavené novou technikou pre výskumné a vedecká bádanie. Dobudovaním parku sa podľa rektora Roberta Redhammera dostala univerzita na európsku úroveň. „Sme presvedčení, že tieto investície nám pomôžu dostať sa do európskej spolupráce a získavať zdroje priamo z Bruselu na medzinárodný vedecký výskum, na elitné projekty," dodal Redhammer.
Skúmajú materiály v novom centre
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne rozšírila svoj vedecký park o Centrum pre testovanie kvality a diagnostiku materiálov, ktoré vybudovali vďaka projektu spolufinancovaného z európskych štrukturálnych fondov v celkovej hodnote viac ako 7,8 milióna eur. Podľa Norberta Jiroša z oddelenia vzťahov s verejnosťou na univerzite bude vývojové centrum s celoslovenskou pôsobnosťou zabezpečovať výskum skla, keramiky, silikátových materiálov, plastov, gumy, kovových materiálov a komponentov so špeciálnym zameraním pre aplikácie v strojárskom, automobilovom, sklárskom a obrannom priemysle a v oblastiach zameraných na zdravotnú starostlivosť a zvýšenie kvality života. „Vybudovaním výskumného centra sa vytvára multifunkčný priestor, ktorý má ambíciu vzájomne spojiť výskumné aktivity našich vedcov, regionálnych firiem, študentov i absolventov v nadväznosti na ich podnikateľské aktivity, prax a zvyšovanie konkurencieschopnosti," doplnil Jiroš.
Spolupracujú s budúcimi zamestnávateľmi
Prepojenie praxe a vzdelávania v oblasti informačných technológií ponúkol na Slovensku ojedinelý projekt realizovaný v rámci spolupráce Technickej univerzity Košice a klastra Košice IT Valley. V rámci predmetu živé IT projekty študenti z Fakulty elektrotechnicky a informatiky v 29 štvorčlenných tímoch riešili projekty, ktorých zadávateľmi boli prevažne IT spoločnosti z regiónu Košíc a východného Slovenska. „Študenti v rámci tejto akcie pracovali spolu so svojimi budúcimi zamestnávateľmi, my sme mentorovali tie projekty z pohľadu učiteľov a zamestnávatelia spoznávali jednak svojich budúcich zamestnancov, ale, samozrejme, aj celý vzdelávací systém a jeho funkčnosť," priblížil Jaroslav Porubän, vedúci katedry počítačov a informatiky. Na reálnych IT riešeniach odpracovalo spolu 116 študentov viac ako 12-tisíc hodín. Projekty boli rôzneho charakteru, napríklad vytváranie softvéru pre parkovací systém, ale aj riešenia pre automobilový priemysel, podnikové informačné systémy či oblasť medicíny. Klaster Košice IT Valley, ktorý reprezentuje vyše 8 500 zamestnancov v informačno-komunikačných technológiách, využíva benefity prepojenia akademickej sféry, verejného a súkromného sektora. „Tento projekt predstavuje to, ako by mala výučba v 21. storočí vyzerať. IT v Košiciach je dnes na svetovej úrovni a je na čase na túto úroveň dostávať aj vzdelávanie na Slovensku. A práve o to nám ide," uviedol Ivan Hruška, predseda Správnej rady Košice IT Valley.
Časť štúdia absolvujú v zahraničí
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach zaznamenáva v ostatných rokoch zvyšujúci sa záujem o štúdium zo strany zahraničných záujemcov. Študenti môžu na univerzite študovať v anglickom jazyku šesťročný doktorský študijný program Všeobecné veterinárske lekárstvo a aj bakalársky študijný program Náuka o živočíchoch (Animal science), ktorý je akreditovaný ako spoločný študijný program s nórskou University of Nordland. „V súčasnosti na univerzite v rámci zahraničného štúdia študuje 253 študentov na všeobecnom veterinárskom lekárstve a 63 študentov v študijnom programe Náuka o živočíchoch," informovala Jana Mojžišová, rektorka univerzity. Zahraniční študenti pochádzajú z Nórska, Veľkej Británie, Írska, Islandu, Švédska, Grécka, Cypru, Izraela, Malty, Belgicka, Rakúska, Fínska, USA, Kanady, Austrálie, Kene, Francúzska, Hongkongu a Maďarska.
PUBLIKOVANÉ 2. február 2016