PUBLIKOVANÉ 18. marec 2012
Miriam Kalisová, moderátorka TV Markíza: „Skokan medzi našimi univerzitami. V jednom z rebríčkov sa preskákal až do 500-vky vysokých škôl sveta. Slovenskej technickej univerzite sa to podarilo vďaka projektom a aktivitám na internete. Toto ale nie je jediné hodnotenie. Vysoké školy sú pod drobnohľadom inštitúcií z celého sveta.“Andrea Šprochová, redaktorka TV Markíza: „Webové prezentácie, či výsledky výskumov, aj to posunulo Slovenskú technickú univerzitu v rebríčku Webometrics. Už osem rokov ho zverejňujú v Španielsku. STU poskočila z 830. priečky na miesto číslo 468.“
Marián Peciar, prorektor, Slovenská technická univerzita: „Išlo hlavne o medzinárodné projekty. Tie projekty sme nemali na webe, dodali sme všetky podklady do webových stránok a tým pádom to bolo viditeľné aj vonku.“
Andrea Šprochová, redaktorka TV Markíza: „My sme sa pozreli za múry školy, ktorá doteraz odchovala vyše 133 tisíc absolventov.“
Marián Peciar, prorektor, Slovenská technická univerzita: „Simulujú sa tu rôzne procesy, ktoré riadia veľké výrobné celky.“
Andrea Šprochová, redaktorka TV Markíza: „A hoci sa technické školy považujú za náročné, jeden z absolventov, Igor Vida hovorí, že sa ťažké štúdium vyplatilo. Dnes sedí na riaditeľskej stoličke v banke.“
Igor Vida, absolvent STÚ, gen. riaditeľ Tatrabanky: „Dostal som sa cez počítače, som prišiel teda vďaka tomu, že to bola éra nástupu pracovných počítačov, na devízovom oddelení jednej banky potrebovali pomôcť s niečím naprogramovať.“
Andrea Šprochová, redaktorka TV Markíza: „Aj budúci vysokoškoláci by vraj mali myslieť na to, že ťažko v lavici, znamená ľahšie v živote. Pri vyberaní školy im môžu pomôcť práve rôzne hodnotenia, napríklad aj rebríček Webometrics, ktorý známkuje online aktivity škôl. Do prvej 500-tky tohto rebríčka sa podarilo dostať už iba jednej slovenskej vysokej škole, Univerzite Komenského. Patrí jej 490. miesto. Najstaršej univerzite sa pritom darí aj v iných hodnoteniach. Celkovo si vedie najlepšie spomedzi našich univerzít. Zostavujú ich rôzne inštitúcie. Každá sa pritom sústredí na niečo iné.- Zväčša však ponúka iba jeden pohľad na fungovanie školy.“
Akademická rankingová a ratingová agentúra: „Sú zaujímavým doplnkom a ponúkajú iný pohľad na niektoré aspekty fungovania univerzít. Určite nie sú plnohodnotnou náhradou za rebríčky, ktoré sledujú viaceré kritériá vedeckého výkonu.“
Andrea Šprochová, redaktorka TV Markíza: „Tie najlepšie vysoké školy na svete sa bijú o miesto v takzvanom Šanghajskom rebríčku. V prvej 500-vke však svoje želiezko nemáme. Hodnotí sa napríklad koľko prác je v medzinárodných databázach, ale aj to, koľko pracovníkov a absolventov získalo Nobelovu cenu.“