Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Štvorica slovenských vysokoškolákov dosiahla veľký úspech. V konkurencii dvesto krajín a regiónov sveta dokázala postúpiť do semifinále prestížnej medzinárodnej súťaže.“
Lucia Barmošová, moderátorka: „Tú každý rok vyhlasuje americký softvérový gigant. Študenti informatiky zo Slovenskej technickej univerzity uspeli so softvérom, ktorý má odhaliť hanlivé komentáre v diskusiách pod článkami.“
Barbora Jánošová, redaktorka: „Tak to sú oni. Tím trollbusters. V preklade lovci internetových trollov. Ich softvér, ktorý vyhľadáva nevhodné diskusné príspevky pod článkami, oslovil porotu prestížnej súťaže.“
Jakub Šimko, mentor tímu, učiteľ a výskumník FIIT STU: „Je to zrejme problém aj v iných krajinách. Nám sa podarilo v konkurencii tímov z asi dvesto krajín a regiónov postúpiť medzi dva.“
Barbora Jánošová: „A tu je príklad, ako ich riešenie funguje. Takto sa vyhodnocuje každý príspevok a tie s najhorším hodnotením môže web rovno mazať.“
Andrej Švec, študent FIIT STU, tím trollbusters: „Tu vlastne vidíme príklad nevhodného komentára, ktoré naša služba ohodnotila na dvanásť percent, dve nadávky, nálada komentára je veľmi negatívna, tu máme potom nejakú slovnú zásobu, gramatickú správnosť, či sa prelína téma komentára s článkom.“
Barbora Jánošová: „Ľudovo povedané, naučili stroj, aby sám rozoznával, či je komentár nenávistne ladený.“
Andrej Švec: „Tomu stroju sa predloží veľké množstvo príkladov o tom, čo znamená dobrý príspevok a o tom, čo znamená zlý príspevok. Potom, keď mu teda predložíme nový príspevok, ktorý v živote predtým nevidel, tak naňho nejako zareaguje.“
Barbora Jánošová: „O to, čo treba vychytať, sa radili priamo s editormi webov, ktorým sa zle filtrujú komentáre pod článkami.“
Jakub Adam, študent FIIT STU, tím trollbusters: „Spätná väzba bola veľmi dobrá, lebo to, že my označíme od najmenej kvalitných po tie najkvalitnejšie, im ušetrí veľkú časť práce. To je ako hľadať ihlu v kope sena.“
Martin Kovalik, šéfeditor Noviny.sk: „Nič lepšie možno ako automat v tejto chvíli, ktorý pomôže tomu moderátorovi diskusie, nie je vymyslené, pretože ten priestor je naozaj tak zahltený rôznymi informáciami, informáciami, ktoré môžu súvisieť možno až s poškodzovaním možno nejakého dobrého mena, ale informáciami, ktoré nie sú založené na pravde, že jednoducho ustriehnuť to človek nemôže.“
Monika Filipčíková, študentka FIIT STU, tím trollbusters: „Cca pol roka sme na tom pracovali, kým sa nám podarilo vytvoriť prvý prototyp.“
Barbora Jánošová: „Aj toto je dôkaz, že z počítačovej učebne odchádzali často nadránom. Pre študentov ale práca zďaleka neskončila. Program ešte budú dolaďovať.“
Jakub Šimko: „Samotná presnosť tej detekcie, ona samozrejme nikdy nebude stopercentná, nakoľko ani ľudskí redaktori alebo teda editori týchto diskusií častokrát sa nevedia sami zhodnúť, že čo je už za čiarou.“
Filip Vozár, študent FIIT STU, tím trollbusters: „Už máme aj dohodnutú spoluprácu s niektorými ďalšími spoločnosťami.“
PUBLIKOVANÉ 6. máj 2016