Už o niekoľko rokov budeme musieť stavať budovy s takmer nulovou spotrebou energie [Rádio Slovensko]
18:18 25/07/2014
Relacia K veci
Gabriela Kajtárová, moderátorka: "Mestá budú už o pár rokov vyzerať inak. Podľa smernice Európskej únie budú musieť mať všetky nové, alebo zrekonštruované sídla verejných inštitúcií od roku 2019 takmer nulovú spotrebu energie. A o tri roky sa to bude vzťahovať na všetky novopostavené budovy. Science fiction? Nie. To je realita, do ktorej nás nútia stále väčšie energetické nároky veľkých sídiel a ich prispievanie ku klimatickým zmenám.
O solárnych mestách sa rozprávam s Petrom Morgensteinom z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Dobrý deň."
Peter Morgenstein, Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, (hosť v štúdiu): "Dobrý deň."
Gabriela Kajtárová: "Začiatok roku 2019, to veru nie je veľmi ďaleko, skutočne je reálne, aby sme dokázali stavať takmer energeticky sebestačné budovy, štvrte, či dokonca mestá?"
Peter Morgenstein: "To máte pravdu, že to nie je veľmi ďaleko. Ja by som povedal, že je to reálne, len otázka je možno, do akej miery sme pripravení na to sa do toho naozaj aj pustiť, pretože tieto fakty sú známe už niekoľko rokov, myslím, že tá smernica vyšla v roku 2010, a celá tá stratégia v podstate má hlbšiu históriu. Na Slovensku nie sme až tak ďaleko. Trošku sa ľudia toho obávajú, berú to fakt ako takú science fiction. Reálne to je, otázka je samozrejme potom tá druhá, tá finančná. Tieto nové technológie častokrát sú finančne náročné, ale je to spôsobené práve aj tým, že sú málo rozšírené."
Gabriela Kajtárová: "Bude si to samozrejme vyžadovať obrovské zmeny v materiáloch, plánovaní výstavby, pri tvaroch striech a múrov, atď. Ako bude vyzerať obytný dom, ktorý bude musieť čo najviac využiť energetickú kapacitu slnečných lúčov?"
Peter Morgenstein: "Budovy, ktoré by mali byť orientované na získavanie energie zo slnka, samozrejme musia tomu prispôsobiť svoj tvar. To znamená, optimálny náklon nejakých plôch, ktoré majú aktívnym spôsobom využívať slnečné žiarenie."
Gabriela Kajtárová: "To znamená, že budú naklonené, budú šikmé tie strechy?"
Peter Morgenstein: "Môže byť naklonenie fasády, naklonenie strechy. Samotnú budovu je možné tvarovať pri výstavbe pomerne nezávisle. Už samotné ulice sú súčasťou mesta a mesto sa vyvíja oveľa pomalšie ako samotné budovy. Z toho hľadiska je možné pripraviť možno niektoré nové štvrte nejakým optimálnym spôsobom, optimálnou orientáciou ulíc."
Gabriela Kajtárová: "Ako sme ďaleko vo výskume materiálov, typov zástavby a orientácie ulíc? Pri navrhovaní takýchto budov je možné u nás stavať takéto budovy už dnes?"
Peter Morgenstein: "Takéto budovy už dnes je možné samozrejme stavať. Príklady máme Viacmenej sa v tomto čase jedná zatiaľ o energeticky pasívne budovy, avšak nie sú príliš ďaleko od toho, a v podstate taký pasívny dom je možné označiť ako takmer nulovú budovu."
Gabriela Kajtárová: "Akému výskumu súvisiacemu s budúcimi solárnymi mestami sa venujete konkrétne vy a kam ste sa v tomto výskume dostali?"
Peter Morgenstein: "Keď hovorím za nás ako za mňa a za kolegu Jána Legényho, venovali sme sa dimenzii urbanizmu v súvislosti s požiadavkami na energeticky takmer nulovú výstavbu. Ten podstatný rozdiel oproti samotným jednotlivým objektom, čiže budovám, ktoré by dosahovali takúto energetickú nenáročnosť, spočíva v tom, že je potrebné preniesť práve ten pohľad z jednotlivého objektu na celú mestskú štvrť, alebo na širší urbánny komplex, pretože iba vtedy je možné reálnym spôsobom sa priblížiť práve k týmto požiadavkám Európskej únie."
Gabriela Kajtárová: "Tento rozhovor určite počúvajú aj nejakí primátori, alebo obecní poslanci. Ešte raz zopakujem, termín účinnosti európskej smernice, ktorá spôsobí tieto zmeny, je už o necelých 4,5 roka. Budú napríklad prijímať aktualizácie územných plánov. Čo majú robiť, aby vyhovovali týmto novým pravidlám, na koho sa majú obrátiť?"
Peter Morgenstein: "Oni samozrejme vedia o tom, že sa tento termín blíži. Existuje množstvo organizácií, ktoré sa zaoberajú takouto problematikou. Je to napríklad Rada pre zelené budovy, ale veľkú základňu má táto tematika práve na Fakulte architektúry, odkiaľ sme vy vzišli, a je možné sa inšpirovať aj mnohými zahraničnými príkladmi."
Gabriela Kajtárová: "Nestane sa nakoniec to, čo aj s mnohými ďalšími eurosmernicami, o pár rokov zistíme, že sme sa na to dostatočne nepripravili, a budeme my a ďalšie krajiny žiadať a dostávať výnimky, a prechodné obdobia?"
Peter Morgenstein: "Stať sa môže všetko, ale verím v to, že sa to nestane, pretože ten vývoj je nasmerovaný a popredné európske mestá idú týmto smerom, Kodaň chce byť do roku 2025 uhlíkovo neutrálnym mestom, Viedeň tiež má ambície na znižovanie emisií, a existujú rôzne príklady týchto solárnych miest alebo štvrtí. Dúfam, že sa nestane, že zistíme, že sme sa na to nedostatočne pripravili. V podstate tou témou sa odborníci začali zaoberať už v dostatočnom predstihu, skôr je to možno otázka politickej vôle, pretože v zahraniční európske mestá, ale aj v celosvetovom meradle idú týmto smerom, a bola by len škoda, keby sa Slovensko nepripojilo k tomuto trendu."
Gabriela Kajtárová: "To bol Peter Morgenstein z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ďakujem."
Peter Morgenstein: "Ďakujem aj ja."