Odborníci zo Slovenskej technickej univerzity zisťujú, ako odstrániť mikropolutanty a rezistentné baktérie z vôd.
V odpadových vodách slovenských miest sa nachádzajú zvyšky liekov, drog, vírusy a baktérie odolné proti antibiotikám. Vedci z STU preto vyvíjajú metódy, ako tieto mikropolutanty z vôd odstrániť. V hre sú chemické formy čistenia, použitie nanodiamantových vrstiev, železanov, fotoaktívnych práškov, ale aj biologické formy ako využitie vodných rastlín. Niektoré postupy budú chrániť patenty.
Intenzívne pátranie
Tím z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU sleduje zloženie odpadových vôd na vstupe aj na výstupe z čistiarní už v desiatkach slovenských miest a v ôsmich nemocniciach.
Tomáš Mackuľak v laboratóriu pri skúmaní odobratých vzoriek odpadovej vody.
Sledujú prítomnosť viac ako 30 typov drog, 120typov liečiv a baktérií odolných proti antibiotikám. Čistiarne odpadových vôd sú schopné s veľkou účinnosťou odstraňovať látky, ktoré určuje zákon. Ide najmä o dusíkaté znečistenie napríklad amoniakom či organické znečistenie cukrami, tukmi, bielkovinami. V prípade mikropolutantov ako spomínané liečivá, pesticídy, hormóny a iné látky nie sú také účinné, preto pred vedcami stoja nové výzvy, hovorí Tomáš Mackuľak z FChPT STU.
Odpad pod drobnohľadom
Merania v odpadových vodách vykonávajú odborníci z STU priebežne počas celého roku. Koncentrácie látok sa menia – v zimných a jarných mesiacoch sú zvýšené koncentrácie antibiotík, v lete antihistaminík. Počas celého roku sú prítomné antidepresíva, lieky na kardiovaskulárne ochorenia či vysoký krvný tlak. Z pohľadu drog potvrdzujú merania na Slovensku veľkú obľúbenosť marihuany či metamfetamínu. Cez víkend najmä vo väčších mestách stúpa spotreba extázy. Výrazne väčšia je však spotreba legálnych drog, predovšetkým cigariet. Počas leta sa sledujú odpadové vody aj v mestách, kde sa konajú hudobné festivaly.
Odolné baktérie
Vedci sledujú aj prítomnosť rezistentných baktérií. Ide o jedny z najrozšírenejších baktérií, ktoré sú prítomné v hrubom čreve alebo na pokožke a sú potenciálne patogénne –enterokoky, stafylokoky a koliformné baktérie, najmä Escherichiacoli či Staphylococcusaureus.Pri analýze odpadových vôd pritekajúcich do čistiarne pozorujeme omnoho vyššie počty baktérií odolných proti antibiotikám v porovnaní s vodami odtekajúcimi z čistiarne, vysvetlila Lucia Bírošová z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorá sa v tíme venuje práve výskumu rezistentných baktérií. Vysoké počty rezistentných baktérií však zaznamenali aj v stabilizovanom kale. Za zváženie preto stojí, ako s kalom nakladať.V niektorých krajinách, a rovnako u nás, sa používa pri spracovaní na kompost, v Nemecku ho však spaľujú.
Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 10/2016.
Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk
[quark.sk 27/11/2016]
Link: http://www.quark.sk/hlavnej-ulohe-cista-voda/