S počtom 135 robotov na 10-tisíc zamestnancov sa Slovensko radí v robotike medzi svetové veľmoci. Ide predovšetkým o priemyselné roboty. Aj táto informácia odznela počas Night of Chances (NOC) Engineering, ktorá sa konala na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v noci zo stredy (4.4.) na štvrtok. Informovala o tom marketingová manažérka podujatia Patrícia Žitňáková.
Podľa odborníkov je dôležité hovoriť o obavách už pri vývoji robotov. Ilustračné foto Zdroj -TASR/AP
V súčasnosti je reálne vlastniť robotické včely na opeľovanie stromov alebo robot, ktorý vie skočiť salto. Víziou budúcnosti sú stroje, ktoré pomôžu ľuďom v rôznych životných situáciách, napríklad hendikepovaným ľuďom v pohybe či s pomocou v domácnosti.
Podľa odborníkov je dôležité hovoriť o obavách už pri vývoji robotov, aby si konštruktéri uvedomili váhu umelej inteligencie a dokázali predísť krízovým situáciám. Súhlasia, že umelá inteligencia je technológia, ktorá musí ľudí poslúchať. Taktiež zhodnotili, že najväčší vývoj sa očakáva v oblasti dopravy a medicíny.
"Umelá inteligencia z krátkodobého hľadiska zaberie ľuďom pracovné miesta, avšak z dlhodobého hľadiska bude mať pozitívny vplyv na dovzdelanie národa a zvyšovanie zamestnanosti," poznamenal František Duchoň z Národného centra robotiky.
Podujatie NOC organizuje nezisková organizácia Nexteria. Postupne sa rozširuje aj do iných miest, napríklad do susedného Česka. Tam sa bude 18. apríla konať NOC, ktorá bude zameraná na technológie.
PUBLIKOVANÉ 4. apríl 2018