Liptovský Ján 13. marca (TASR) – Synchrotrónové žiarenie má obrovské praktické využitie, lebo urýchľovače nabitých častíc pomáhajú vedcom poznávať a pochopiť fyzikálne zákonitosti sveta. Zhodli sa na tom počas vzdelávacie stretnutia v Liptovskom Jáne poprední slovenskí odborníci v tejto vedeckej oblasti.
"Synchrotrónové žiarenie nám ponúka množstvo nových možností na štúdium vnútornej štruktúry živej i neživej hmoty. V porovnaní s klasickými zdrojmi röntgenového žiarenia je podstatne intenzívnejšie, takže to, čo bolo kedysi absolútne neviditeľné, teraz sa stáva realitou," uviedol prorektor košickej Univerzity P. J. Šafárika Pavol Sovák.
Aj slovenskí vedci sa podľa Karla Saksla z Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied (SAV) zúčastňujú medzinárodných výskumných projektov v špecializovaných zahraničných centrách. "Venujeme sa pozorovaniu celej plejády progresívnych materiálov. Stačí spomenúť kovové sklá, ktoré majú priam fantastické vlastnosti, neuveriteľnú tvrdosť, pevnosť či pružnosť," skonštatoval.
"Potrebujeme dôkladne poznať podmienky, pri ktorých môžeme prevádzkovať daný materiál a využiť jeho unikátne vlastnosti čo najlepšie bez toho, aby nastali nechcené zmeny jeho štruktúry. To, čo by inak v laboratóriu trvalo nesmierne dlho, vieme získať pomocou synchrotrónového žiarenia doslova za pár sekúnd," dodal Marcel Miglierini zo Slovenskej technic/kej univerzity v Bratislave.
PUBLIKOVANÉ 14. marec 2013