Martin Strižinec, moderátor TA3: „Vykročiť do života s maturitou či výučným listom dnes nie je v móde. Vysokoškolský diplom je podľa mnohých to pravé, čo má mladému človeku zabezpečiť priaznivú budúcnosť. Na vysokú sa dostane takmer každý. Pribúda teda vysokých škôl a tie v boji o študentov poľavujú zo svojich kritérií a možno aj kvality. Po štátniciach tak prichádza problém, kde sa zamestnať.“
Barbara Štefanovičová, reportérka TA3: „Trh je podľa analytikov v niektorých oblastiach presýtený. V súčasnosti máme na Slovensku 20 verejných vysokých škôl, 4 štátne a 13 súkromných. Študuje na nich viac ako 250-tisíc mladých ľudí. Niektorí pedagógovia otvorene hovoria o prebytku vysokých škôl na tak malom Slovensku.“
Robert Redhammer, rektor STU: „V každom prípade zabezpečiť väčší počet mladých ľudí, aby sa vzdelávalo, sa dá aj pri menšom počte univerzít.“
Barbara Štefanovičová, reportérka TA3: „Študentov je viac ako potrebuje náš pracovný trh. Nie každý však vidí problém v počte slovenských vysokých škôl.“
Ivan Ostrovský, prorektor UK Bratislava: „Nie to priveľa na to, keby sme to štúdium vedeli štrukturovať a organizovať iným spôsobom ako to robíme dnes.“
Barbara Štefanovičová, reportérka TA3: „Nie je tajomstvom, že minister školstva by redukciu vysokých škôl privítal. V parlamente je už novela zákona o vysokých školách, ktorá má regulovať počty vysokoškolákov.“
Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva: „Dotácie pre budúci akademický rok budú na úrovni tohto akademického roka, z čoho vychádza to, že ak niektorá fakulta má potrebu vytvoriť priestor na štúdium politológom, ktorých v minulom roku bolo 200 a teraz chce mať kapacity pre 300 politológov, tak to v praxi znamená, že dostane od štátu peniaze na 200 politológov ako v minulom roku a tých ďalších si bude musieť ich financovanie nájsť vo vlastných zdrojoch.“
Barbara Štefanovičová, reportérka TA3: „Perspektívne odbory, kde majú študenti šancu zamestnať sa, by takto ministerstvo školstva chcelo motivovať. Barbara Štefanovičová, TA3.“
PUBLIKOVANÉ 2. december 2012