Treba sa báť pustiť deti na festival? Chemici Tomáš Mackuľak a Lucia Birošová merali hodnoty drog v splaškovej vode po festivale Bažant Pohoda a Lodenica.
Leto je aj na Slovensku sezónou koncertov a veľkých hudobných festivalov. Stretávajú sa na nich desaťtisíce mladých ľudí, ktorí sem prichádzajú za hudbou všetkých žánrov, zábavou, poznaním či za dobrodružstvom. Kým tínedžeri sa na dvoj-, trojdňovú fiestu tešia, ich rodičia tŕpnu. Neopijú sa ich deti do bezvedomia? Nikto im v dave divoko tancujúcich stredoškolákov neublíži? Neprepadnú ich v stanovom mestečku kde spia? A najmä, nevezmú si drogy, omamné a psychotropné látky, ktoré sú pre generáciu dnešných päťdesiatnikov nepoznaným strašiakom? Na poslednú z otázok hľadal odpoveď tím odborníkov z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ich výsledky hovoria, že - aspoň pokiaľ ide o vedecký výskum sa niet čoho báť...
Ani marihuana
Vlani, tri týždne pred začiatkom festivalov Bažant Pohoda v Trenčíne a Lodenica v Piešťanoch, analyzovali chemici v čistiarňach odpadové vody. Výsledky porovnávali s údajmi z festivalových dní, keď sa na miesto opäť vrátili. Vo vode sledovali moč a ľudské exkrementy, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín z festivalových areálov z desiatok toaliet dostávali do verejnej kanalizácie. ,,Hoci na koncerty prišiel veľký počet rôznych návštevníkov, žiadne extrémne hodnoty drog sme v odpadových vodách v porovnaní s bežnými dňami nenamerali. Naše festivalové rozbory poukázali len na zanedbateľný nárast nelegálnej omamnej látky, kokaínu a extázy, ktorá je tanečnou drogou," hovorí Tomáš Mackuľak zo Slovenskej technickej univerzity. Na Pohode, ale ani na Lodenici, chemici v odpadových vodách nikde neobjavili ani výrazne vysoké hodnoty marihuany, ktorá je u nás najrozšírenejšou nelegálnou drogou.
Nikto nehazarduje
Je dobré, že pri takom obrovskom dave ľudí našli vedci zanedbateľný nárast kokaínu a extázy? Alebo organizátora mrzí, že ten nárast vôbec bol? ,,Nie sme odborníci na všetko, takže hodnotenie spomínanej analýzy necháme naozaj na expertov. My sa o nej vyjadriť nevieme. Okrem toho je to aj dosť intímna záležitosť našich návštevníkov a nepripadá nám vhodné riešiť ju cez médiá. Samozrejme, výsledky budeme konzultovať s našimi partnermi, s ktorými na festivale aktívne spolupracujeme v otázkach drogovej problematiky. Či už je to Liga pre liečbu drogových závislostí, alebo OZ Odyseus," prezradil hovorca trenčianskej Pohody Mário Gešvantner. Hudobných festivalov sú v strednej Európe desiatky. Každý mladý človek má na výber, kde sa zabaví a minie svoju výplatu. Na rozdiel od minulosti, keď sa mnohé pýšili heslom sex, drogy, rokenrol, dnes už so svojou povesťou nehazarduje žiadny usporiadateľ. Mnohé festivaly dokonca zdôrazňujú, že sa na nich zabavíte aj bez alkoholu! Ďalšie spestrujú besedy o háklivých spoločenských témach, kde sa diskusiám nevyhýba ani publikum. Internetová stránka Pohody upozorňuje tiež, že drogy nie sú na festivale povolené a ich predaj a konzumácia sú ilegálne. Súčasne však konzumentov extázy vystríha, že alkohol, slnko, teplo v tanečných stanoch a výdaj energie rýchlo dehydratujú organizmus. Injekčným používateľom drog zasa odporúča spôsob ich likvidácie tak, aby neohrozovali zdravie iných. Na festivale ponúkajú len pivo a víno, predaj tvrdého alkoholu je od jeho vzniku zakázaný. Ako je to inde?
Pálenku nenalejú
,,Rovnako ako so zbraňami či s inými predmetmi ohrozujúcimi zdravie alebo bezpečnosť návštevníkov, nesmú návštevníci nášho festivalu vstupovať do stanového mestečka s omamnými a psychotropnými látkami," varuje hovorca festivalov Topfest a Lodenica v Piešťanoch Ján Kakaščík. Hoci v prvom prípade ide o poriadne ,,nadupaný" rockový žúr a počas jediného víkendu sem zavíta až tridsaťtisíc ľudí, drogy sú tu tabu. Alkohol nie. ,,Sme na Slovensku, takže predávame aj miešané drinky a pálenku, ale osobám mladším než osemnásť rokov ich nikto nenaleje. Ctíme si pravidlá a dbáme na poriadok. Okrem strážnej služby sú v teréne aj záchranári, ktorí monitorujú priestor. Občas sa totiž stane, že mladých ľudí treba chrániť najmä samých pred sebou. Odlišná atmosféra vládne na folkovej Lodenici. Prichádza sem úplne iná generácia. Priaznivci country sú starší, rozhľadenejší, uvedomelejší. Príde ich sem asi pätnásťtisíc, no bavia sa viac ako slušne. Prekvapilo by ma, keby brali drogy," pokračuje Ján Kakaščík.
Našli zvyšky analgetík
Chemici našli po Pohode aj po Lodenici v odpadovej vode nielen stopy drog, ale aj zvyšky liekov proti kašľu a analgetík, ktoré tlmia bolesť a znižujú teplotu. Ani pri nich však oproti bežným pracovným dňom nenamerali zvlášť veľké hodnoty. No a čo iné festivalové neduhy? ,,Alkohol v odpadových vodách ešte nevieme dostatočne analyzovať. Legálna droga, nikotín, rovnako ako hormonálna antikoncepcia sa zasa v kanalizácii rýchlo rozkladajú," hovorí Lucia Birošová. Ktovie, aké výsledky by vedci priniesli, keby stopy práve týchto látok dokázali v čistiarňach vôd vystopovať. A keby sa sústredili aj na ďalšie letné festivaly, párty, koncerty a hudobné žúry. Isté je len to, že nad nelegálnymi drogami zatiaľ u nás víťazí tá zákonná, alkohol.
Kraľujú antibiotiká
V odpadových vodách Slovenska, podľa výskumov tímu, v ktorom bol aj Igor Bodík a Jaroslav Škubák, z pohľadu drog kraľuje pervitín. Z liečiv je to ciprofloxacín a klaritromycín, čo sú často predpisované antibiotiká. ,,Podobne ako antidepresíva sme ich nachádzali v odpadových vodách v najvyšších množstvách najmä počas zimných mesiacov. V lete bola ich hodnota v odpadovej vode výrazne nižšia. Zaujímavým z hľadiska výskytu liečiv v odpadových vodách je aj výskyt medikamentov na liečbu alergie," približujú chemici. Cieľom štúdie, na ktorej sa podieľali, bolo určiť liečivá, drogy a ich metabolity, teda malé molekuly, ktoré môžu prejsť až do riek, a potom pracovať na technológii ich odstránenia. Analýzy prebiehali v čistiarňach odpadových vôd ôsmich slovenských miest. Rovnako ako v prípade letných festivalov, ani tu nenašli žiadne výrazne vysoké hodnoty extázy, pervitínu či marihuany. V ich spotrebe viedla nad zvyškom Slovenska suverénne Bratislava. V mnohých okresoch však drogy akoby stále neexistovali.
PUBLIKOVANÉ 24. jún 2014