Už 11. ročník popularizačného podujatia Európskej noci výskumníkov, ktorý sa dnes odohráva v piatich slovenských mestách, priniesol opäť plno atraktívnych prezentácii pre širokú verejnosť. Boli sme sa pozrieť v bratislavskej Starej tržnici.
Medzi zaujímavými a väčšinou interaktívnymi projektmi, približujúcimi verejnosti IT, sme našli aj tieto:
Kvantový svet
Hlavným trhákom tohto ročníka bola ukážka kinetickej svetelnej inštalácie, ktorú pripravil tím vedcov z Fyzikálneho ústavu SAV. V tejto súvislosti sme pre vás objednali článok o kvantovej kryptografii, takže sa je na čo tešiť.
HRAna Bratislavy
Fakulta architektúry z bratislavskej STU zasa prezentovala virtuálnu realitu v rôznych aplikáciách, napríklad pomyselnú simuláciu kontúry budúceho viacdimenzionálneho modelu Bratislavy v mierke 1 : 1 000. Jej úlohou bolo poukázať na nové originálne poznatky, metódy a postupy prezentácie architektúry pri vytváraní 3D modelu nášho hlavného mesta.
Ako vzniká cunami za 20 sekúnd
Výpočet toho, aké hrozivé bude cunami, robia výskumníci JRC (európskeho Spoločného výskumného centra), ktorý dokážu určiť výšku cunami len 20 sekúnd po zemetrasení.
Jedno z ich oddelení sa venuje kyber kriminalite v rôznych aplikáciách, ako nám o tom porozprával generálny riaditeľ centra, prof. Vladimír Šucha. Zároveň pozval slovenských absolventov vysokých škôl a budúcich vedcov, aby sa k nim prišli vzdelávať a pracovať na zaujímavých projektoch.
Ďalším projektom bola napríklad aplikácia Digitalizuj svoj bloček, pochádzajúca z FIIT STU a aplikácia na vyhľadávanie konkrétnej témy v rôznych vedeckých i popularizačných článkoch pod názvom Informácie znovu nájdené z tej istej fakulty či Neurónové siete od spoločnosti ANEXT. Nechali sme si porozprávať aj o podrobnostiach, ktorými sa líši slovenský projekt rozpoznávania človeka v poľnohospodárstve pod názvom Ovládaj mobilný robot virtuálne od iných známych, už zavedených používaniach. Predstavili nám ho zástupcovia Technickej fakulty SPU z Nitry.
Takéto popularizačné podujatia bývajú nielen miestom prezentácie rôznych noviniek, ale aj zdrojom nových tém, ktorým sa budeme v ďalších číslach PC Revue venovať.
Autor - Jana Matejíčková[pcrevue.sk 29/09/2017]
Link: https://www.pcrevue.sk/a/Videli-sme-na-Noci-vyskumnikov-2017
PUBLIKOVANÉ 29. september 2017