Kedy a ako sa v organizme rozmnožujú bunky, ktoré spôsobujú vážne ochorenia? Aby to vedci zistili, potrebovali najskôr podrobne zmapovať vznik embrya. To sa im aj podarilo a výsledky stoja za to.
Analýza 4D mikroskopického obrazu vývoja buniek živých organizmov pomáha pri odhaľovaní príčin vzniku závažných ochorení a vývoji vhodných liečiv. Ilustračné foto Autor - TASR
Projekt s názvom Image In Life je výsledkom dlhodobej spolupráce tímu na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave s francúzskym Národným centrom pre vedecký výskum CNRS.
Francúzsky tím v niekoľkosekundových intervaloch pomocou mikroskopu sníma vývoj buniek živých organizmov od oplodnenia až po vytvorenie životaschopného jedinca.
VIDEO: Bunkový vývoj rybky Danio prúžkované (Zebrafish)
Slovenský tím pomocou matematických metód a numerických algoritmov vytvára softvér, ktorý 4D obraz filtruje, identifikuje bunkové jadrá a umožňuje plne automatizované sledovanie vývoja buniek organizmu v čase krátko po oplodnení.
Z mikroskopických snímok potom vznikajú 4D vizualizácie a bunkové stromy - obrazy vývoja organizmu v čase. Tie umožňujú sledovať ako sa mení správanie a vývoj buniek bez zásahu alebo naopak pri injekcii baktérii a vírusov, respektíve látok, ktoré môžu byť súčasťou liekov napr. proti rakovine.
„Náš výskum prináša odpovede na základné biologické otázky – kedy a ako dochádza k vytvoreniu jednotlivých orgánov embrya alebo akým spôsobom sa rozmnožujú a správajú bunkové populácie napríklad pri závažných infekčných ochoreniach spôsobených baktériami, vírusmi alebo plesňami,“ priblížil profesor Karol Mikula z Katedry matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty STU.
PUBLIKOVANÉ 6. marec 2017