Na vysokej škole mal ,,šťastný" život. Hovorí, že má skúsenosti s Murphyho zákonmi, ktoré často zariadia veci úplne inak, aj keď sa veľmi snažíte. Tvrdí, že ho to naučilo byť flexibilným a hľadať riešenia, ktoré často prekvapili aj jeho samého. Už na škole sa naučil spoliehať na vlastné schopnosti. Tvorivému mysleniu a netradičnému prístupu riešenia problémov však dnes vďačí za to, že sa stal popredným slovenským manažérom úspešnej firmy, ktorej kľučky si podávajú riaditelia renomovaných svetových spoločností. Alexander Cimbaľák, CEO a predseda predstavenstva spoločnosti ACE enterprise Slovakia, a. s.
Ktoré vedné odbory študoval podnikateľ Vášho formátu?
Na Slovenskej technickej univerzite som začínal v odbore robotiky. Už od detstva som túžil navrhovať inteligentné stroje. Elektronika bola pre mňa vytúžený smer, aj keď naši by skôr mali radi doma lekára. Vysnívaným zamestnaním bola práca v Tesle Piešťany ako vtedajšej špičke, kde som túžil byť bližšie k vývoju elektronických súčiastok a návrhom čipov a obvodov. Prihlásil som sa na odbor robotiky, kde som sa dostal aj bez prijímacích pohovorov, ale kým som nastúpil, odbor zanikol. Murphy fungoval, a na moje prekvapenie pri zápise som teda začal študovať hardvérové inžinierstvo. Dostal som sa až do tretieho ročníka, kde sme navrhovali čipy a integrované technológie. Veľmi ma to bavilo, myslím že Bratislavská STU vždy bola a je špičkovou školou. Po skúškach po treťom ročníku nás však v odbore zostalo len niekoľko. Cez prázdniny som si vzal ruksak a stopom som odišiel s priateľmi na brigádu do Anglicka. Po návrate v októbri pán Murphy znovu nesklamal. Na zápise som nevedel nájsť svoj študijný obor. Medzitým ho totiž zrušili pre nedostatok poslucháčov. Preradili ma na softvérové inžinierstvo, čiže viac-menej na programovanie, ktoré sme my, hardvéristi, nebrali príliš vážne. Odrazu som musel študovať predmety, ktoré som predtým neabsolvoval. Spočiatku som ničomu nerozumel.
Kde ste sa zamestnali?
Po skončení vysokej školy som ako každý čerstvý absolvent vybehol do praxe s otvorenou náručou. Ihneď som dostal mnohé ponuky. Vďaka nim som mohol robiť prakticky hocikde a naozaj všeličo. Povedal som si, že skúsim prácu projektového manažéra vo firme, ktorá implementovala veľký nemecký informačný systém. Mal som 24 rokov a môj tím bol v priemere 51-ročný. Podľa toho sa aj ku mne správali. Zistil som však, že v IT vo vtedajšej firme sa prešlo voči zákazníkovi na úroveň ,,bielych košieľ" s jasným, konzultantským prístupom". Každý informatik sa snažil v ,,naškolenom" sofistikovanom jazyku vysvetľovať vlastnosti svojho riešenia, ale málokto z IT sektora sa klienta opýtal, čo skutočne potrebujete a či mu ponúkaný systém vôbec vyhovuje.
Vyvíjala sa Vaša pracovná kariéra správnym smerom?
Vo firme sme neskôr robili veľké projekty pre najväčšie slovenské podniky. Dostali sme sa však do štádia, kedy technicky síce všetko fungovalo, ale zákazník nemohol, alebo nevedel využívať silu tohto skvelého informačného systému, pretože nepokrýval jeho špecifiká, a tak bol vždy potrebný nejaký Excel, alebo manuálne predspracovanie dát. Vznikla bariéra medzi klientom a našimi vývojármi. Navzájom si nerozumeli. Vývojári ubezpečovali, že navrhli presne to, čo klient požaduje, ten však tvrdil, že potrebuje aj niečo iné, čo zasa vývojári popierali a presviedčali klienta, že systém to robiť nemá. Uvedomil som si, že problém nie je v IT, ale vo vzájomnom nepochopení. Nevieme sa rozprávať a dohodnúť. Aj v súčasnosti je vývojár často vysoko sofistikovaný človek, ktorý však rozpráva jazykom neznámym pre zákazníka. Zákazníci ale majú obrovské praktické skúsenosti, ktoré sa dajú úžasne zúročiť. Takáto komunikácia nikdy nebude fungovať a často vystavuje IT do nepopulárneho svetla drahého biznisu. Je to škoda. IT má rozširovať možnosti a uľahčovať život, nie vyčerpať človeka.
Aké bolo Vaše riešenie toho problému?
Potreboval som nástroj, ktorý bude hovoriť jednoduchou rečou zákazníka a zároveň definovať komplexné zadanie pre vývojára. Pre vlastnú potrebu som si preto vyrobil jednoduchý kresliaci produkt. Sadol som si so zákazníkom, nakreslil som svoje riešenie jeho problému a opýtal som sa ho, či som správne pochopil jeho požiadavku. Keď prikývol, dotiahol som s tímom produkt do štádia vygenerovania príslušnej aplikácie. V tejto tvorivej činnosti, v tomto mojom jedinom zamestnaní v živote, ma zastavil šéf. Povedal mi, že výroba takýchto nástrojov je parketou pre Američanov a Nemcov. Mal som si uvedomiť, kde sa nachádzame, zaradiť sa do davu a robiť to, čo treba. Bol som projektový manažér. Keďže som riešenie vyvinul vo voľnom čase a postupne začalo mať úspech u stále viac zákazníkov, napokon mi ho šéf dovolil používať, dokonca ho táto firma začala predávať. Napokon sme mali skoro u všetkých zákazníkov práve tento môj produkt. Dokonca sa mi podarilo osloviť aj zahraničný trh a získali sme zákazky v Nemecku, v Holandsko, ako aj v Južnej Afrike. Únavné a nezmyselné diskusie s vedením však pokračovali. Po viac ako siedmich rokoch som stratil trpezlivosť a takmer som podľahol depresii. Murphy znova zaúčinkoval.
Nebodaj ste zo zamestnania odišli?
Áno. Nebolo o čom. Už som nevládal bojovať s vlastným manažmentom o to, aby pochopili, že naši klienti sú normálni ľudia a treba s nimi tak aj hovoriť, a nie im núkať produkty, ktorým nerozumejú a nepotrebujú ich vlastnosti. V tom období som stretol kamaráta, ktorý mi navrhol, aby sme založili firmu. ,,A čo? Veď prinajhoršom vraj skrachujeme", vravieval. Bol naozaj dôležitým guru, ktorý ma nakoniec presvedčil. V roku 2004 sme založili spoločnosť ACE enterprise Slovakia. Konečne som mohol rozvinúť svoje nápady a snahu povedať svetu, že Slovensko je tu aj v oblasti integrácií. Preto sme ešte pred dokončením komplexného produktu vycestovali na kongres do Mníchova, kde sme v rámci prezentácie dostali šancu vysvetliť naše produktové rozmýšľanie. Moje vystúpenie vzbudilo ohlas. Čoskoro sme podpísali prvú zahraničnú zmluvu s veľkým softwarovým gigantom. Najprv som si myslel, že si s našimi produktmi vystačíme dvaja, budeme pomaličky postupovať. Stal sa však opak, úspech nás donútil rásť.
Urobili ste vo svojom firemnom vývoji aj nejakú chybu?
Úspešne sme sa vyvíjali a rástli asi do roku 2010. V zahraničí sme dosiahli významné podnikateľské úspechy a získali sme popredných svetových zákazníkov a množstvo ocenení od Podnikateľa roka Slovenska až po Hidden Champion strednej Európy. V najlepšej kondícii nás oslovila veľká slovenská IT firma, ktorá pracovala pre významný európsky projekt v rámci celého Slovenska. Vnímal som to ako ocenenie našej dlhoročnej kvalitnej práce. Navyše, práca pre takýto štátny projekt je zárukou rastu, nie? A tak sme dali hlavy dokopy a v rekordnom čase sme vytvorili požadované riešenie. Veľmi nás chválili a ako dôkaz super práce sme dostali ďalšiu zmluvu na časť toho istého projektu. A tu sme čoskoro precitli. Zistili sme, že odpracovať kvalitnú prácu neznamená dostať aj dohodnutú odmenu a už vôbec nie dosiahnuť korektný prístup bez meškaní a neustáleho posúvania termínov akceptácie. Veľmi rýchlo sme vytriezveli a uvedomili sme si, že sme v uzavretom kruhu, kde nemôžeme využiť našich ľudí na iné projekty, pretože to zmluva zakazuje. Náš ,,partner" však mohol čerpať naše kapacity stovky dní navyše s prísľubmi doplatkov, ktoré nikdy neprišli.
Čo ste urobili v takejto nepríjemnej situácii?
Takmer nám to zlomilo krk. Projekt sme úspešne dokončili a odovzdali, ale dohodnuté dodržanie času a odmeny sme nevideli. Pri častom striedaní politických garnitúr sa totiž ľudia v štátnych inštitúciách a projektoch často menili. Ustavične sme počúvali sľuby, ale peniaze na účet sme nedostávali. Nakoniec sme s pomocou právnika z projektu vycúvali. Keby sme to neurobili, skrachovali by sme v dôsledku druhotnej platobnej neschopnosti. Ak sme chceli pokračovať ďalej, museli sme zoštíhliť firmu. Odvtedy sa tešíme svetlým zajtrajškom. Obstarali sme si nových veľkých zahraničných klientov a partnerov, ktorí si vážia naše technológie a nasadenie. Jedným z nich je napríklad americká spoločnosť Bentley Systems - systémový svetový líder alebo firma AutoDesk. Získali sme projekt u spoločnosti RioTinto (Diamantové bane) Austrália - najväčšej ťažobnej spoločnosti na svete, alebo Reliance India - najväčšej petrochemickej továrni na svete.
Postupom času ste vynašli unikátny systém vývoja a integrácie informačných systémov a ich komplementárnych častí so špičkovou ROI. Aké je jeho využitie v praxi?
ACE vyvinulo a profesionálne rozvíja revolučný nástroj ACE Enterprise Platform. Umožňuje rýchly vývoj a úpravy riešení na báze modelovania s priamou podporou viac ako 170-tich existujúcich systémov zákazníkov. Zásluhou modelovania obchodných procesov sa práve technológia ACE Enterprise Platform stala ideálnym doplnkom mnohých veľkých softwarových výrobcov, akými sú Intergraph, AutoDesk alebo Bentley Systems. Viacerí veľkí svetoví softvéroví giganti, ktorí vyrábajú svoje profesionálne nástroje, sa rozhodli využívať technológiu ACE na spojenie svojho sveta s okolím, prípadne ako nástroj na doplnenie chýbajúcich častí svojich riešení, a to nás veľmi teší.
Firemné procesy sa v čase menia. Tak, ako rastie spoločnosť a mení svoje potreby, alebo sa prispôsobuje vývoju na trhu, vytvára sa aj prirodzený tlak na úpravy a vylepšenia jej interných procesov.
Súhlasím, je to presne tak. Je to najväčšia výhoda moderných zákaznícky orientovaných spoločností a zároveň najväčšia slabina a strašiak súčasných pevných IT riešení. Dnes je nemysliteľné, aby sa klasické informačné systémy prispôsobovali meniacim sa procesom spoločnosti zákazníka. Programovanie informačných systémov vytvára bariéru vo flexibilite. Takto vytvorené systémy sú drahé, neflexibilné a neefektívne, a preto sú technológie ako je práve tá naša ideálnym doplnkom softvérových výrobcov umožňujúcim výrazné zníženie nákladov a dosiahnutie veľmi zaujímavej ROI.
Čo vlastne prináša v tomto smere firmám Vaša technológia ACE Enterprise Platform?
Veľmi silný certifikovaný nástroj na rýchlu integráciu informačných systémov pod názvom ACE Enterprise Integrator, doplnený profesionálnym nástrojom pre rýchly vývoj aplikácií na báze ľahkých intranetových portálov. Tieto aplikácie môžu bez programovania a akýchkoľvek problémov ,,bežať" nad existujúcimi systémami ako SAP, ORACLE či ESRI a dopĺňať ich možnosti unikátnym spôsobom pre firmy rôzneho zamerania.
Mnohé spoločnosti využívajú prednosti systému SAP. Akým spôsobom ho môže doplniť Vaša technológia?
SAP je skvelý softvérový balík. Je komplexný, spoľahlivý a obsahuje desiatky rokov skúseností. Stal sa povinnou výbavou každého svetového lídra. Napriek tomu je často nutné predĺžiť procesy tohto systému aj do iných systémov (najčastejšie GIS, Telemetria, Document Management alebo SCADA), alebo ho doplniť o čiastkové riešenie, akým sú rôzne portály zákazníkov, mobilné konzoly údržby, prípadne systémy na podporu zákazníkov. Práve tu je často problém hlavne s presným zadaním, čo má takéto rozšírenie spĺňať. Pre rozšírenie nie je totiž jednoduché vytvoriť presné zadanie, prípadne interface, ktorý je možné plynulo prispôsobovať potrebám rastu spoločnosti. Bez dobrého zadania ani najlepší programátor nie je schopný vytvoriť dobré riešenie. A tu vieme pomôcť práve my a naše modelovanie, kde nie je problém pracovať hoci aj spôsobom postupného zlepšovania riešenia, a kde nie je problém na konci dňa vygenerovať zadanie pre vývoj v požadovanej kvalite.
Čo odporúčate firmám v tomto prípade?
Riešenie ACE EP ako SAP certifikovanú modelovaciu technológiu. Ideálne dopĺňa súpravu nástrojov nielen o veľmi efektívny SAP komplementárny produkt na neprogramátorský vývoj doplnkov SAP, ale aj o robustnú súpravu viac ako 300 preddefinovaných doplnkových riešení, prakticky pre každú oblasť: od portálu zamestnanca, cez elektronický obeh dokladov až po portál zákazníka, alebo mobilnú konzolu údržby.
Vaša spoločnosť vyvinula otvorenú platformu na báze komplexných riešení ACE Logistická podpora výroby. Čo prináša zákazníkom?
Prevrat v celom procese predaja, logistiky a výroby. Ide totiž o ,,samouka". Riešenie automaticky analyzuje produkčné správanie v minulosti a mení terajšie aj budúce myslenie zákazníkov. Spoločnostiam prináša veľký úžitok a výhody na trhu. Projekt, ktorý sme robili pre jednu slovenskú spoločnosť vybrali experti ako jedno z najlepších riešení európskych projektov. Stalo sa finalistom súťaže European IT Excellence Awards 2012 v kategórii Vertical Solution of the Year.
O Vašich špičkových riešeniach pre priemysel, logistiku, energetiku, baníctvo, farmaceutický priemysel atď. budeme hovoriť v najbližšej budúcnosti. Dokážete urobiť aj riešenia pre finančné inštitúcie?
Jeden z našich zákazníkov vo finančnej oblasti nemal efektívne a hlavne flexibilné nástroje umožňujúce analýzy pre vrcholový manažment. ACE technológia priniesla riešenie, ktoré pokýva aj túto oblasť, pričom slúži aj na zber dát, ako aj na účely reportingu. Vďaka tejto centralizácii dát prispieva naše riešenie k zníženiu nákladov práce, k zlepšeniu riadenia a vysoko kvalifikovanému hodnoteniu podnikových procesov pomocou zberu dát rôznych analytických nástrojov.
Kto sa môže stať vaším zákazníkom?
Po skúsenostiach hlavne so správaním sa slovenských firiem naozaj nemáme záujem riešiť každý projekt. V súčasnosti si starostlivo vyberáme zákazníkov, najmä podľa ich snahy vybočiť zo zaužívaných koľají a podľa túžby nebáť sa a stať sa lídrom. Len tak umožníme efektívny rozvoj našej modelovacej technológie a trvalo zabezpečíme lídrom ich postavenie na trhu. Naša technológia pomáha vyrábať luxusné SUV autá značky Porsche, Audi, Volkswagen. Pomocou nej ťažia ropu v Mexickom zálive, diamanty v Austrálii, alebo rozvádzajú elektrinu, či plyn v Európe. Nami vyvinuté systémy riadia údržbu a opravy automatizovanej železničnej dopravy, medzinárodného letiska, či výrobu nábytku IKEA. Usmerňujú tiež správu majetku veľkých developerov, optimalizujú starostlivosť o pacientov vo veľkej štátnej nemocnici a podobne.
A. Sotník
PUBLIKOVANÉ 16. november 2016