Virtuálna pitevňa
[Markíza, 19:00 30/05/2015]
Jaroslav Zápala, moderátor: „Prechádzať sa po pitevni a pritom sedieť doma na gauči - viete si to predstaviť?“
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Študentom medicíny takto pomáha virtuálna realita. Svet zaplavujú novinky a jedna prišla aj zo Slovenska.“
Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Práve sa s nami prechádzate po virtuálnej pitevni. Všetky orgány, či kosti, ktoré musia žiaci medicíny poznať, vytvoril počítač, no pre študenta je to to isté, akoby ich videl naživo. Zatiaľ sa o nich učia len z atlasov.“
Miloš Cvrček, študent Fakulty elektrotechniky a informatiky STU: „Videli sme, že študenti majú problém s tými atlasmi pracovať, nevedia si to predstaviť, tak sme vytvorili niečo také, že aby boli vlastne v tom a mali to 3D, aby vedeli, že kde presne tie cievy sú a vedeli sa z toho učiť.“
Veronika Ostrihoňová: „Učebňa nie je dielom odborníkov spoza mora, naši študenti spojili sily a pomôcku si vytvorili sami.“
Tomáš Brngál, študent Lekárskej fakulty Univerzity Komenského: „Vyvinuli sme aplikáciu, ktorá funguje na báze virtuálnej reality. To znamená, že študent si nasadí toto zariadenie, headset na oči a dostane sa priamo ako keby do pitevne.“
Veronika Ostrihoňová: „Študenti si tak budú môcť lepšie predstaviť, akú majú jednotlivé orgány veľkosť, či štruktúru. Využívať by to mohli nielen medici, ale aj stredoškoláci. Pokrokovú metódu brzdí už len praktický vývoj. Špeciálne okuliare, vďaka ktorým sa do virtuálnej učebne dostanete, sú zatiaľ ešte v testovacej verzii.“
Miloš Cvrček: „Myslím, že najviac sa to rozvinie v roku 2016 v januári, keď vyjde už finálna verzia.“
Veronika Ostrihoňová: „Otázne ešte je, koľko by to nakoniec stálo a či si naše školy takýto pokrok budú môcť dovoliť. Študenti sú však na seba aj tak hrdí. To, s čím prišli Slováci, je vraj rarita.“
Tomáš Brngál: „Univerzity s tým experimentujú. Momentálne vyzerá, že do takejto hĺbky medicínskej sme zatiaľ my teda známi, čo akože do toho ideme.“