Alojz Kopáčik, dekan SF STU v Bratislave: „Žijeme v dobe digitálnych máp. A v ére digitálnych máp by bolo rozhodne potrebné obnoviť nejakým spôsobom tú metodiku jednotných mapových podkladov, alebo dokonca informačných systémov pre všetky naše mestá a obce.“
Katarína Začková, redaktorka: „Na Slovensku je s mapovým dielom problém. Napriek obrovským investíciám desiatkam miliónov eur tu stále neexistujú verejné digitálne mapy, ktoré by sa dali spárovať s katastrálnymi mapami a poskytovať tak aktuálne a pre obce užitočné informácie. Situáciu využívajú mnohé súkromné firmy, ktoré zhromaždia verejne dostupné dáta a nechajú si za to zaplatiť. Mnohé údaje sú dokonca staré. Na ich webových stránkach sa objavil geoportál, podľa ktorého sa dá zistiť, či ide o súkromné, alebo obecné pozemky, kde sú inžinierske siete, či kultúrne pamiatky. Podľa mapy môže úrad vyberať dane z nehnuteľností.“
Flynet, s.r.o., Národná geografická informačná, s.r.o.: „Obce dostávajú z Geodetického a kartografického ústavu tieto podklady, sú digitálne katastrálne mapy, digitálne listy vlastníctva a ďalšie siete, ktoré dostali bezplatne, a tie sa dajú na túto fotografiu napasovať presne tak, aby určovali skutkový stav.“
Katarína Začková: „Mapy môžu slúžiť aj ako dôkaz pri súdnych sporoch s pozemkami, ale, ako zdôrazňujú zasvätení, podkladom pre takéto dôkazy musí byť kvalitná ortofotomapa spracovaná z leteckej snímky, teda mapa vo vysokom rozlíšení a hlavne aktuálna. Stačia mapy z Google?“
Robert Barca, EUROSENSE, s.r.o.: „V prípade Google je dosť pravdepodobné, že aj tá takzvaná satelitná fotka z Google môže byť zle, lebo jej polohová presnosť je rádovo v metroch.“
Flynet, s.r.o., Národná geografická informačná, s.r.o.: „Pre čierne stavby, alebo pre aktuálny stav obce to nemá význam, pokiaľ neni letecká fotografia pod tým.“
Robert Barca: „Katastrálny portál poskytne katastrálnu hranicu, ale neposkytne to pozadie pre možnosť konfrontácie právneho a reálneho stavu. Preto obce sa snažia hľadať iné podklady, ktoré by im umožnili túto konfrontáciu.“
Igor Sadovský, starosta obce Maňa: „Nemusia chodiť občania priamo na obecný úrad, kde sme im to vlastne vtedy pracne vyhľadávali a ukazovali, kde tie jednotlivé siete idú. Takto si to môžu pozrieť doma vlastne za počítačom. Toto je hybridná a toto je letecká.“
Katarína Začková: „A tá letecká, to je z Google teda, áno?“
Igor Sadovský: „Áno. Moment, ja vyťukám tieto ostatné, aby to bolo lepšie vidieť.“
Katarína Začková: „A tu začína tak trochu problém. Jedna z mnohých firiem, Geosense, ktoré tieto informačné služby ponúkajú, použili ako podklad pre katastrálnu mapu snímky z Google, Bing, či iných podobných portálov. A to má svoje úskalie.“
Alojz Kopáčik: „Osobne si myslím, že to nie je šťastné riešenie, z viacerých dôvodov. Tie Google mapy sú pre účely skôr teda turistické, informatívne, informačné, ale rozhodne nie pre kataster.“
Katarína Leitmannová, Úrad geodézie, kartografie a katastra SR: „Obce, vyššie územné celky, ony by nemali konať na mapových podkladoch, ktoré nikto negarantuje, alebo sú odniekadiaľ.“
Katarína Začková: „Napríklad tie mapy z Google?“
Katarína Leitmannová: „Napríklad mapy z Google. Naša inštitúcia garantuje napríklad mapy katastra nehnuteľností, základné štátne mapové dielo, základnú bázu pre geografické informačné systémy.“
Robert Barca: „Na Google chýbajú celé bloky ulíc, domov, celé nové časti. Každé mesto, každá dedina má... rastie a to na Google jednoducho nie je. Teda staré, nepresné a nelegálne.“
Katarína Začková: „Je tá mapa z Google aj presná dostatočne?“
Roman Fáber, Geosense, s.r.o., Košice: „No tak tie snímky, ktoré má Google, tak poskytoval niekto, kto ich vyrobil na Slovensku. Takže sú to snímky, ktoré sú určené, urobené na základe nejakej presnosti. Ja si myslím, že ten problém nie je v tom, že tie snímky, či sú presné alebo nie sú presné, pretože si myslím, že sú presné, alebo s určitou toleranciou, ktorá je tam určená, tak sú presné. Skôr je ten problém, že sú neaktualizované.“
Katarína Začková: „Totiž tá aktuálna letecká snímka spracovaná do ortofotomapy dokáže nielen spoľahlivo spárovať katastrálnu mapu, ale poskytnúť aj oveľa viac užitočných informácií pre obce, napríklad kde sú čierne stavby. Kompetentní by však takéto informácie museli naozaj chcieť. Prečo sa teda obce spoliehajú na produkty typu, aký ponúka napríklad Geosense?“
Peter Hlavatý, starosta obce Komjatice: „Je tam snímka z Google, potom sú tam mapy, je tam letecká mapa, je tam... tie základné mapy, katastrálne mapy.“
Robert Barca: „Geosense nič nevytvára. Geosense preberá dáta z Google a nakladá na to katastrálne dáta.“
Flynet, s.r.o., Národná geografická informačná, s.r.o.: „Oni platia od tristo až do tritisíc eur. Lebo totiž žiadne náklady nie sú. Keď dostanú oni údaje zadarmo z katastrálneho úradu a je presmerovanie na Google Maps, podklad sa berie z internetu, tak to nič nestojí.“
Katarína Začková: „Ak sa pamätáte, vy ste mi nevedeli povedať, koľko ten systém, ten geoportál stál od toho Geosense. Veite to?“
Miroslav Dojčán, starosta obce Veľký Kýr (telefonát): „Neviem.“
Katarína Začková: „Neviete?“
Miroslav Dojčán: „Nejakých, myslím si, že okolo osemsto alebo tisíc dvesto eur. Tak nejako.“
Roman Fáber: „My si za ten obrázok nefakturujeme žiadne peniaze.“
Katarína Začková: „Ale vy fakturujete za celý produkt a na ten použijete aj snímok Google.“
Roman Fáber: „My sa snažíme o to, aby tie snímky boli aktualizované, takže keď sú tam nejaké možnosti, aby sa ten snímok dostal zo zdrojov, za ktoré sa už potom fakt platí, tak sa ho tam snažíme dávať a za ten si peniaze teda zoberieme.“
Robert Barca: „Ak Geosense vyhlasuje, že dáta na Google sú zadarmo... Je pravda, že sú zadarmo, ale len na nekomerčné použitie. Ak ich používa komerčne a tvrdí, že sú zadarmo, usudzujem z toho, že asi ani Geosense netuší o tom, že niečo porušuje.“
Peter Hlavatý: „Za všetky tie podklady, čo tam oni zadali, ktoré sme im my dali, tak sme zaplatili, neviem presne, ale myslím, že tisíc eur. Bolo to asi pred dvoma rokmi.“
Katarína Začková: „Ale plus ste platili ešte aktualizáciu?“
Peter Hlavatý: „Plus platíme každý rok, máme zmluvu šesťsto eur aktualizáciu.“
Katarína Začková: „Myslíte si, že sa starostovia vlastne vyznajú?“
Miloslav Ofúkaný, GeoCommunity, s.r.o.: „Nie, nevyznajú sa, lebo riešia iné problémy. Samozrejme, že potrebovali by tieto veci ku svojej práci, ale možnože im stačí, že raz za rok im úrad pošle katastrálne mapy.“
Miroslav Dojčán: „Čo som sa rozprával aj s ostatnými kolegami so starostami, nie každý by chcel robiť to, že to dá v podstate online na internet. Preto, lebo nie je si istý tým, že či sú tam osobné údaje a tak ďalej, že či to môže vôbec poskytnúť. Ale tak sú to také údaje, ktoré hocikedy aj na katasterportáli môžeme nájsť.“
Alojz Kopáčik: „Predávať niečo, čo nie je kvalitné a nie je na dobrej kvalitatívnej úrovni, alebo dokonca komerčným výstupom inej spoločnosti, samospráve a ešte nejakým spôsobom z toho profitovať, považujem za nie v poriadku a etické.“
Katarína Začková: „V priebehu leta, keď sme reportáž nakrúcali, na webových stránkach obcí, kde mali umiestnený mapový portál, bolo vidieť logo Google. No to sa zrazu vytratilo. Copyright má Výskumný ústav geodézie a kartografie. A ten okrem katastrálnej mapy iné aktuálne mapy, ani ortofotomapy pre Slovensko nemá.“
Robert Barca: „Jediné súvislé pokrytie Slovenska pochádza z roku 2005 až 2007. Google sme vtedy predali licenciu. Podľa nášho názoru Geosense nemôže používať tie snímky z Google, ktoré má Google kúpené licenciu od nás, pretože Google takú licenciu od nás nepodpísal.“
Katarína Začková: „Ak nepredávate Google snímky, prečo vravíte, že ste s nimi uzatvorili zmluvu? Vy by ste nepotrebovali licenčnú zmluvu s nimi uzatvárať.“
Roman Fáber: „Potrebovali, ale tá licenčná zmluva nie je o tom, že my to budeme predávať ďalej. Že to budeme užívať na verejných portáloch.“
Katarína Začková: „Škoda, že presné snímkovanie neposkytuje štát. Geosense a jemu podobné firmy robia len to, čo šikovní obchodníci. Starostovia pravdepodobne nevedia rozlíšiť hodnotné informácie od balastu.“
Robert Barca: „Ak niekto chce používať dáta z Google komerčne, musí uzatvoriť komerčný vzťah s Google.“
Katarína Začková: „Pán Fáber, a vedeli by ste nám ukázať aj tú zmluvu s Google, alebo tú licenciu teda?“
Roman Fáber: „Nie.“
Katarína Začková: „Prečo?“
Roman Fáber: „Pretože tá je založená u materskej firmy v Prahe.“
Katarína Začková: „No a v Prahe by nám ju ukázali?“
Roman Fáber: „Ja neviem. To by som samozrejme musel prebrať s vedením firmy.“
Katarína Začková: „Lebo keď sme volali zástupcom firmy, ktorí... keď sme volali do firmy, ktorá zastupuje Google na Slovensku, tak o vás vôbec nevedeli.“
Roman Fáber: „To je zaujímavé.“
Katarína Začková: „Úrad geodézie, kartografie a katastra síce poskytuje od prvého júla tohto roku veľa informácií zdarma, ale neposkytuje to, na čo všetci dlho čakajú – komplexne zdigitalizovaný katasterportál a presné geografické podklady.“
Roman Fáber: „My ich nepoužívame na komerčné účely, my ich používame... v podstate obec ich používa. To je portál obce, nie náš. To je portál obce.“
Katarína Začková: „Čiže vy nemáte zmluvu s ÚGKK o použití katastrálnej mapy?“
Katarína Začková: „Nie.“
Katarína Leitmannová: „Myslím si, ze v prvom rade by mala tá samospráva obce, vyššie územné celky skúsiť použiť tieto naše údaje, a až potom sa obzerať po chýbajúcich komerčných produktoch.“
Katarína Začková: „Zástupcovia Geosense nás ubezpečovali, že v Česku, kde má sídlo materská firma, takéto problémy nemajú. Mapové podklady pre územie Česka sú kompletné a štátom pravidelne aktualizované. Celé územie je pokryté aj údajmi z katastra v digitálnej forme a nie je problém ich takto poskytovať verejnosti zdarma. Na Slovensku štát také možnosti neponúka.“
Robert Barca: „Štát po obrovskom úsilí a obrovských financiách poskytuje iba dáta desať rokov staré a nedokáže ich spojiť s katastrom.“
Katarína Začková: „A tým pádom nemajú hodnotu tie informácie v katastri.“
Robert Barca: „Majú archívnu hodnotu. Nemajú hodnotu pre spracovávanie súčasných potrieb.“
Alojz Kopáčik: „V minulosti v rámci koncepcie po osemdesiatom deviatom roku bolo rozhodnutie, aj vypracovaná metodika, ako z leteckých snímok vyhotoviť štátne mapové dielo takmer až na úrovni katastrálnej mapy, čiže tej mierky jedna ku päťtisíc. Nakúpili sa technológie, nalietalo sa celé Slovensko, zaplatilo sa za to. A potom sa to malo v priebehu dvoch, troch rokov spracovať. Po desiatich rokoch spracovali jednu tretinu Slovenska.“
Katarína Začková: „ÚGKK?“
Alojz Kopáčik: „GKÚ, ich zložka. Ale to je priamo zriadená zložka. A potom od toho upustili, lebo už tie snímky boli zastaralé.“
Katarína Začková: „Pritom snímky, aké dnes spracovávajú profesionálne súkromné firmy, poskytujú množstvo cenných informácií. Vďaka softvérom dokážu aj simulovať v 3D rôzne polohy v území, vedia predpokladať rozsah povodní pri storočnej, aj tisícročnej vode. Napríklad.“
Robert Barca: „Žiaľ, štát nič podobné nevie zabezpečiť. Celý štát, všetci občania, všetci užívatelia čakajú od úradu geodézie, aby katastrálnu mapu dal k dispozícii s možnosťou zobrazovania s ortofotomapou. Aj my na to čakáme už pätnásť rokov.“
Katarína Začková: „Nuž, ťažko ukazovať prstom an štátny orgán, kde sa často menili ľudia vo vedení a možno aj pracovníci. Ale tento úrad mal takmer dvadsaťpäť rokov na to, aby zmodernizoval katastrálny portál. Na dobudovanie mapového diela dostal úrad v roku 2009 viac ako tridsať miliónov eur. Na modernizáciu kvartálneho portálu získal úrad takisto z Operačného programu Informatizácia spoločnosti zhruba desať miliónov eur. Ani ten nie je.“
Juraj Celler, Geodetický a kartografický ústav Bratislava: „My samozrejme máme cieľ, aby sme poskytovali tiež ortofoto snímky na celom území. A samozrejme, keď ich budeme mať, budeme ich poskytovať zadarmo.“
Robert Barca: „Sme presvedčení o tom, že za deväť miliónov eur by bolo možné aktualizovať mapové podklady Slovenska niekoľkokrát.“
Katarína Začková: „Kde sa vlastne použilo tých štyridsaťtri, štyridsaťštyri miliónov eur?“
Katarína Leitmannová: „Projekt je stále v riešení, čiže nemôžeme hovoriť, že by bol projekt neukončený. Je stále v riešení. A budúci rok končí programové obdobie, čiže budúci rok bude musieť byť projekt ukončený, alebo nejakým iným spôsobom doriešený.“
Katarína Začková: „Oprávnenosť kritiky úradu je ťažké v jednej reportáži posúdiť. Ale hromadná pripomienka k zákonom, ktoré úrad predkladal, podpísaná zhruba tisíckou ľudí, a momentálne rozporové konanie hovorí za všetko. Niektorí hovoria až o nezmysloch v návrhoch zákonov, ale objektívne. Úrad neakceptoval na slovo vzatých odborníkov, ani univerzitných profesorov, a ani aktivistov.“
Ľubor Illek, Spoločnosť pre otvorené informačné technológie: „Toto je veľká stratégia. Dokonca aj v Európskej únii prichádza taká tá myšlienka open data. Je to jedna zo strategických priorít pre Slovensko na ďalšie programové obdobie.“
Miloslav Ofúkaný: „Myslím si, že nielen informácie sú pozadu, ale geografická informácia veľmi rýchlo zastaráva a pokiaľ občan nedostane informáciu hneď a teraz, tak o mesiac už nie je aktuálna.“
Andrej Vašek, Výskumný ústav geodézie a kartografie: „My k tomu smerujeme, áno? My pre to robíme všetko možné, aby sme... A to znamená, že my posilňujeme infraštruktúru, dokončujeme ten projekt ESKN, projekt ZB GIS beží, podľa mňa je pripravený na to, aby sme to ako open data všetko to, čo máme v tých štandardoch, poskytovali.“
Ľubor Illek: „Všetky ich argumenty, ktoré som zatiaľ počul, nie sú relevantné. Dokonca ich argument o tom, že musia zarábať na predaji údajov a dosiahli dohodu s ministerstvom financií, že ten príjem štátneho rozpočtu im bol odpustený. Napríklad Úrad vlády teraz vyvíja technologické riešenie, kde všetky tie údaje môžu byť umiestnené, to je projekt eDemokracia.“
Katarína Začková: „Nuž, novým technológiám nemusíme vždy rozumieť, ale mapy potrebujeme. Skúste sa riadiť mapou starou jedno, dve desaťročie, a už nebude veľmi platiť. Obce sa rozrastajú a všetci potrebujú nové informácie. Ak kompetentní dokážu rozlíšiť potreby a rozmary, aké nám ponúkajú mnohé firmy šikulky, budeme bohatší o peniaze, aj o presné informácie.“
Alojz Kopáčik: „Dnes už bez máp existovať naozaj nemôžeme. A preto je veľmi dôležité, aby to mapové dielo, ktoré poskytuje náš vrcholný úrad, Úrad geodézie, kartografie a katastra, ktorý je zodpovedný za štátne mapové dielo, za jeho aktualizáciu, za jeho obsah, aby poskytovalo mapové dielo v plnom rozsahu, v digitálnej podobe, na úrovni doby.“