Slovenskí študenti vyvíjajú elektrický invalidný vozík ovládaný mimikou a myšlienkami
Výskumná skupina Minerva verí, že technológia nájde využitie v nemocniciach a domovoch dôchodcov.
BRATISLAVA. Skúste myslieť na pohyb dopredu. Predstavíte si ho ako šípku, chôdzu alebo len ako slovo? Odpovede na takéto otázky pomáhali aj pri tvorbe prvého slovenského programu, ktorý iba pomocou pomyslenia na pohyb umožní riadiť elektrický invalidný vozík. Na projekte pracovali slovenskí študenti v rámci výskumnej skupiny Minerva. Po dvoch rokoch práce zostrojili prvý funkčný prototyp. Najskôr museli upraviť samotný vozík, väčšina ich práce sa však zamerala na tvorbu softvéru a aplikácií na spracovanie mozgových signálov. V budúcnosti by takéto invalidné vozíky mohli slúžiť aj pacientom v nemocniciach alebo nevládnym ľuďom v domovoch sociálnej starostlivosti.
Ako ovládajú vozík?
„Momentálne sme dotiahli fungovanie vozíka do prvého prototypu, ktorý je ovládaný na základe dát z nervových buniek snímaných od používateľa. Ide vlastne o kombináciu riadenia založeného na spracovaní mimiky a myšlienok,“ povedal pre SME Maximilián Strémy z Ústavu výskumu progresívnych technológií trnavskej Materiálovotechnologickej fakulty STU, ktorý vytvoril skupinu Minerva spolu s prorektorom STU Oliverom Moravčíkom. Aktivitu mozgu pacientom bežne v nemocniciach merajú pomocou takzvaných elektroencefalogramov. Podobné zariadenie, avšak lacnejšie, použili aj študenti. Sníma mozog pacientov a ak odhalí signály, ktoré zodpovedajú príkazom pohybu, vozík ovládaný mikropočítačom sa pohne. Zvyknúť si na vozík nie je ľahké, jeho ovládanie si vyžaduje ťažkú mentálnu prípravu. Na snímané údaje vplýva veľa faktorov. „Závisí veľa aj od toho, či ste napríklad pravák, či ľavák, teda akú hemisféru používate. Či ste pokojný, vystresovaný, alebo chorý,“ vysvetľuje Strémy. „Je náročné zovšeobecniť príkaz, napríklad pohyb dopredu. Niekto si ho predstaví ako šípku, niekto ako chôdzu, niekto ako slovo. Podobné je to aj s mimickými príkazmi. Tie sa však detekujú o niečo ľahšie, ale všeobecne sa ťažšie nastavujú,“ dodáva.
Pohyb pre ochrnutých
Medicínske zariadenia ovládané mysľou sú stále len v začiatkoch. Na vývoji podobných vozíkov pracujú aj vedci v zahraničí, komerčný projekt zatiaľ nie je dostupný. Skupina Minerva uvažovala o spolupráci s výrobcom vozíkov. Strémy verí, že vozíky na podobnom princípe by raz mohli využívať aj úplne ochrnutí ľudia. Využitie však vidí aj v spojení s inými technológiami, napríklad lokalizáciou a navigáciou. „Vozík by sa naučil trasu, ktorá je v objekte, zadali by ste len, že sa chcete premiestniť do kuchyne a on vás tam dovezie. Náročnejšie je to v nemocniciach. Ale bolo by pekné, keby lekár iba zadal vyšetrenia, ktoré má pacient podstúpiť a vozík by ho na ne sám odviezol,“ hovorí. Vozík by tiež mohol na diaľku z domova informovať lekára o sledovaných hodnotách pacienta. Všetko však závisí od záujmu študentov z akejkoľvek slovenskej univerzity. „To, čo robíme, momentálne slúži najmä študentom projekt ich má naučiť, ako sa pracuje v konkrétnych termínoch, s konkrétnymi vstupmi a požadovanými výstupmi na reálnom projekte aj v praxi,“ dodal Strémy.
Bolo by pekné, keby lekár iba zadal vyšetrenia, ktoré má pacient podstúpiť a vozík by ho na ne sám odviezol. Maximilián Strémy, vedúci výskumného tímu
[SME 18/07/2017]
Autor: Renáta Zelná