Ľubomír Bajaník, moderátor: „Duálne vzdelávanie aj pre vysokoškolákov. Pilotný projekt spúšťa bratislavská automobilka Volkswagen v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou. Študentom umožní spojiť technickú školu so zárobkom a napokon nielen mať titul, ale aj byť pripravený na prácu v automobilke. Zapojiť sa môžu noví študenti, ktorým sa začne prvý semester v septembri.“
Kristián Čekovský, redaktor: „Automobilky na Slovensku potrebujú do troch rokov štrnásťtisíc nových kvalifikovaných zamestnancov. Dvetisíc z nich by malo mať aj vysokú školu. Pracovníci totiž chýbajú nielen pri linkách, ale aj v logistike či obsluha moderných strojov. Problém pociťuje aj bratislavský závod Volkswagen.“
Neuvedená, VW: „Vnímame totiž okrem nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily aj nedostatočnú kvalitu absolventov ako stredných, ale aj vysokých škôl.“
Kristián Čekovský: „Hovorkyňa závodu dodáva, že nepotrebujú inžiniera, ktorý v praxi nič nevie. Aj preto si už desať rokov zaškoľujú absolventov vysokých škôl v ročných trainee programoch. Teraz spustí automobilka v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou pilotný projekt duálneho bakalárskeho štúdia pre vysokoškolákov. Trvať bude štyri roky.“
Neuvedený, STU: „Budú prvé dva roky študovať tak ako ostatní naši univerzitní bakalári, tretí rok prerušia a budú celý rok v automobilke. Tam budú normálne pracovať. A vo štvrtom ročníku sa vrátia opäť späť na univerzitu a štúdium uzavrú.“
Kristián Čekovský: „Za prácu v závode dostanú študenti takmer deväťsto eur v hrubom. Okrem toho budú počas celého štúdia dostávať štipendium od sto do stoosemdesiat eur. Keď školu skončia, v automobilke si budú musieť odpracovať aspoň dva roky. Odborníkovi sa projekt pozdáva.“
Martin Jesný, analytik časopisu Revue priemyslu: „Ľudia, ktorí budú vychádzať z vysokých škôl, budú mať omnoho silnejší kontakt s najnovšími technológiami a to je obrovské pozitívum nielen pre vzdelávanie, ale aj pre budúce inovácie.“
Kristián Čekovský: „Projekt víta aj ministerstvo školstva, podľa ktorého môže zatraktívniť technické odbory pre budúcich vysokoškolákov. Do pilotného projektu sa budú môcť študenti Strojníckej fakulty prihlásiť už v najbližších dňoch. Semester sa im začne tak ako ostatným vysokoškolákom - v septembri.“
PUBLIKOVANÉ 7. jún 2017