O nové Kollárovo námestie v Bratislave súťažili architekti a dizajnéri. Ešte bez garáží
Nový priestor Satelit v Hurbanovských kasárňach otvorili udeľovaním cien za dizajn priľahlého námestia.
BRATISLAVA.
Šípka, ktorá je zároveň nadchodom, pripínáčik, na ktorom sa dá sedieť a vojenské maskáče, ktoré nemaskujú, ale majú prilákať ľudí do parku. Včera vyhlásili víťazov súťaže mladých dizajnérov a architektov na verejný priestor Kollárovho námestia v centre Bratislavy. Ceny im odovzdali v Satelite, v novom výstavnom a informačnom bode Slovenského centra dizajnu. Satelit je prvým miestom, ktoré ožilo v rámci obnovy Hurbanových kasární v susedstve parku na Kollárovom námestí. Ministerstvo kultúry sľubuje priestory obnoviť pre kultúru. Motívom súťaže bolo práve prepojenie námestia s parkom a kasární.
Pripínáčik ako lákadlo
Kollárovo námestie v centre je dnes zanedbané. Ľudia do parku nechodia, na lavičkách zväčša odpočívajú len bezdomovci. Centrum dizajnu udelilo tri ceny. Lenka Czéreová, študentka z fakulty architektúry STU, zmenila obrovské pripináčiky či špendlíky na lavičky a slnečníky do parku. „Pripináčik označuje miesto stretnutia, miesto akcie, miesto na mape,“ opisuje. Inšpiráciou Veroniky Kořínkovej z VŠVU boli kasárne, niekdajší priestor armády. Zeleň na námestí by premenila na netradičný ružovo-zelený maskáčový vzor, ktorý premietla aj do jednotnej komunikácie celého projektu a dala ho do loga, na plagáty i na tričká. Priamočiaro chce ľudí nasmerovať z parku do kasární Lukáš Škulec, študent vizuálnej komunikácie VŠVU. Vytvoril nadchod v tvare šípky, ktorá má slúžiť aj ako priestorový navigačný systém.
Bariéry parkov
Magistrát zasa ocenil výskum bariér v bratislavských parkoch študenta architektúry a urbanizmu Slovenskej technickej univerzity Ondrea Kövéra. „Dobrá architektúra je bezbariérová, hlavne vtedy, keď v nej necítiť nič obmedzujúce, skôr to, čo architekt dokázal, využiť v prospech idey,“ hovorí Kövér. Myslel na protihlukovú bariéru pri sedení, priestory na odloženie vozíka či kočíka, navrhol ihrisko i pavilón na výstavy či koncerty. Architektúra a dizajn majú byť pre všetkých, taký bol aj cieľ samotnej súťaže. Ide o iniciatívu Slovenského centra dizajnu v rámci medzinárodného projektu IDeALL, čiže integrácia dizajnu, vysvetľuje Nina de Gelder, koordinátorka projektu. Budovy a projekty majú byť bezbariérové a bariéry nemajú odstraňovať až dodatočne. „Európa starne a dizajn na to musí reagovať, súťažiaci sa preto zamýšľali, akí ľudia prejdú námestím a ako ich tam dostať,“ vraví de Gelder. Prezentácia súťaže a workshopu sa dostala už aj za hranice, na bienále dizajnu vo Francúzsku. Zatiaľ však nie je jasné, či námestie zmenia, alebo aspoň upravia podľa súťažných návrhov.
Všetko môže byť inak
Pod tretinou parku na Kollárovom námestí chce firma Parking house vyhĺbiť garáž asi pre tristo áut. Súťaž s týmto zámerom vôbec nerátala. Garáže zdedilo mesto ešte po primátorovi Andrejovi Ďurkovskom. Pre spor, či sú garáže v súlade s územným plánom, projekt stojí. Námestie je v územnom pláne definované ako zeleň. Garáže sú tam napriek tomu podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) v poriadku. Rozhodne súd. Hovorca Starého Mesta Tomáš Halán vraví, že stavebný úrad už dostal žiadosť o umiestnenie stavby, konanie však zastavili. „Stavebník nepredložil všetky potrebné doklady na vydanie stavebného rozhodnutia.“
PUBLIKOVANÉ 19. marec 2013