Janette Štefánková, moderátorka: „Výmena skúseností alebo možnosť konzultácie s izraelskými odborníkmi. Takúto možnosť budú mať po novom aj slovenskí študenti a vedci. V izraelskom technologickom inštitúte sa na tom dohodli prezident Technionu Peretz Lavie a rektor Slovenskej technickej univerzity Roberta Redhammer.“
Viliam Hauzer, redaktor: „Robotická konštrukcia, Vďaka ktorej môže ochrnutý človek opäť chodiť, či had robot, ktorý pomáha chirurgom dostať sa nám bežne nedostupné miesta. To je len zlomok úspechov izraelského technologického inštitútu v Haife. Ich postupy budú po novom môcť študovať aj naši odborníci.“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Ja si myslí, že Slovensko má rovnaké šance alebo aspoň podobné. Pokiaľ by sa skoncentrovalo na niekoľko málo škôl a naozaj investovalo do výskumu na týchto školách, lebo napríklad v Izraeli máte jednu technickú univerzitu a tam je fokusované všetko.“
Viliam Hauzer: „Prezident Andrej Kiska sa stretol so slovenskými študentmi. Zaujímalo ho, či sa po skončení štúdia vrátia na Slovensko.“
Andrej Kiska, prezident SR: „A odpoveď bola jasná. Áno, vrátime sa, pokiaľ budeme to, čo sme sa naučili, mať možnosť uplatniť v praxi. Vytvorenie podmienok a mladí ľudia prídu.“
Viliam Hauzer: „Aké konkrétne podmienky by to mali byť a ako ich dosiahnuť, však prezident nekonkretizoval. Bratislavčan Martin sa v Haife na technologickom inštitúte venuje inžinierstvu pozemných stavieb. Má už skúsenosti aj z USA.“
Martin, slovenský študent v Technionu: „Slovensko má veľký potenciál pre zlepšenie, včetne európskej integrácie a využití všetkých možných zdrojov. Ale chýbajú im skúsenosti, ktoré buď ako ja a tiež moji kolegovia, ktorí študovali v zahraničí, dokážu priniesť zo zahraničia.“
Viliam Hauzer: „Výsledky vedcov z Technionu využívajú aj v tunajšom zdravotníckom stredisku Rambam, ktoré má mimochodom najväčšiu podzemnú nemocnicu na svete. A to je ona. Za bežných okolností podzemná garáž sa za sedemdesiatdva hodín dokáže zmeniť na plnohodnotné zariadenie pre dvetisíc dvesto pacientov. Stavali ho v úzkej spolupráci s tunajšími vedcami.“
PUBLIKOVANÉ 27. marec 2017