Jana Košíková, moderátorka: „Holandský vynálezca tvrdí, že má neporaziteľný dáždnik, ktorý nezničí ani silný vietor. Tie bežné sa totiž pri silnej búrke zničia. My sme v aerodynamickom tuneli testovali, pri akej rýchlosti sa prevráti bežný dáždnik.“
Marián Homér, redaktor: „Toto je dáždnik, ktorý sa za žiadnych okolností, ani v extrémnych podmienkach neprevráti. Tak ho prezentuje jeho autor, študent priemyselného designu v Holandsku. Testoval ho pri jazde na motorke, ale aj pri zoskoku z lietadla. My sme v aerodynamickom tuneli technickej univerzity simulovali podmienky silného vetra a hľadali moment, keď silný vietor vyhrá nad klasickým dáždnikom.“
Juraj Žilinský, Katedra konštrukcie pozemných stavieb, STU BA: „Čo je samozrejme špecifické, je veľmi špecifická skúška pre tento tunel. V tomto mieste je predpokladaná rýchlosť od nula celá tri metra do dvadsaťpäť metrov za sekundy.“
Marián Homér, redaktor: „Pri postupnom zosilňovaní simulovaného vetra sa náš dáždnik prevrátil asi po minúte.“
Juraj Žilinský, Katedra konštrukcie pozemných stavieb, STU BA: „Tento dáždnik bol poškodený pri rýchlosti štyridsaťpäť kilometrov za hodinu.“
Marián Homér, redaktor: „Patent mladého Holanďana bol testovaný v obdobnom tuneli a vydržal v simulovanom vetre o rýchlosti sto kilometrov za hodinu. To, čo sa v jeho hlave začalo ako žart, dotiahol do takej dokonalosti, že o dáždnik už prejavili záujem viaceré obchodné spoločnosti.“
Gerwin Hoogendoorn, vynálezca novodobého dáždnika: „V prvej várke sme ušili desaťtisíc dáždnikov a nenapadlo nám, že by mohol byť o ne taký veľký záujem. Predali sme ich za deväť dní.“
Marián Homér, redaktor: „Tento dáždnik nie je vyrobený z extrémne silných materiálov a v porovnaní s klasickým dáždnikom nemá ani výrazne odlišný tvar. Podstatné je, ako je ušitá textilná časť, ktorá ovplyvňuje smer prúdenia vzduchu. Podľa autora za týmto vynálezom nie je nič viac, ako základy aerodynamiky v praxi.“
PUBLIKOVANÉ 10. november 2012