"Študenti a ich rodičia nedbajú na rebríčky najlepších univerzít a potom je problém", tvrdí exkluzívne pre pkacademy.eu najmladší prodekan v dejinách Slovenskej technickej univerzity Peter Pištek...
Štát chce mať dnes skoro z každého Slováka na strednej škole vysokoškoláka. Najmä pri humanitných a spoločensko-vedných smeroch došlo k obrovskej inflácií titulov a niektoré študijné programy sa už berú pomaly ako nadávka.
Prax vás posunie
Študenti a ich rodičia len málo reflektujú rebríčky našich najlepších univerzít a idú študovať na veľmi slabé univerzity – potom majú problémy uplatniť sa na trhu práce. Ďaleko lepšie by takíto študenti urobili, keby začali rovno pracovať a počas piatich rokov, čo by inak strávili na vysokej škole, sa budú vedieť posunúť ďaleko lepšie. Napriek tomu, aj dnes je viac ako evidentné, že technické smery „idú na dračku“. Požiadavka trhu tu teda určite je. Bolo by vhodné sa venovať aj strednému odbornému vzdelávaniu, pretože je veľa pracovných pozícií, na ktoré je lepšie mať hutné odborné vzdelanie (napr. aj v škandinávskych štátoch alebo Švajčiarsku je percento ročníka, ktorý študuje na vysokých školách významne nižšie).
Mladí musia vidieť úspech
Na Slovensku máme dobré možnosti vo vzdelávaní, i keď je to hlavne na ľuďoch, aby si vybrali dostatočne rozvíjajúcu sa výzvu a neštudovali niečo zbytočne. Úspešní ľudia by v tejto sfére mohli byť veľmi nápomocní, keďže vzory priťahujú a vedia správne motivovať ľudí. Na svojich študentoch vidím, že už len správnym povzbudením sa lepšie zvláda preberaná látka. Keď niekto úspešný, resp. nejaká autorita študentom vysvetlí, v čom je dôležitosť daného predmetu, tak to berú inak ako, keď ich v tom utvrdzuje prednášajúci, ktorého vidia pravidelne.
Radšej Slovensko ako Čechy
Medzi moje ciele z hľadiska propagácie patrí zvýrazňovanie IT (a samozrejme našej fakulty) ako dobrú (hoci nie najľahšiu) voľbu pre uplatnenie v ďalšom živote. Rovnako, ako veľmi významné vnímam aj presvedčenie, čo najväčšieho počtu uchádzačov, aby išli študovať k nám na Slovensko a nie do Čiech. Je potrebné minimalizovať odliv mozgov do zahraničia, aby sme mali šancu aj ako krajina ďalej rásť.