Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vysokoškolskí učitelia učia aj v takmer sedemdesiatročných laboratóriách. Podľa rektorov na tento problém by sa mala sústrediť pripravovaná reforma vysokých škôl. Pre mnohých budúcich študentov sú podmienky v škole a jej prestíž rozhodujúce pri výbere. Ministerstvo školstva oponuje, že na to má iné projekty.“
Emília Lengyelová, redaktorka: „Anna študuje doktorandské štúdium na technickej univerzite v Brne. Do zahraničia šla po skončení strednej školy. Je jednou z vyše tridsaťtisíc slovenských študentov, ktorí sa rozhodli vzdelávať u našich západných susedov.“
Anna Kruljacová, študentka, Vysoké učení technické v Brne: „Zaujalo ma jednak to študentské mesto Brno, takisto dojazdová vzdialenosť, ale hlavne fakt je to tá prestíž, tie budovy, infraštruktúra a zázemie na internátoch.“
Emília Lengyelová: „Hoci kvalita slovenského výskumu a učiteľov je porovnateľná so zahraničím, podmienky, v ktorých študenti študujú, sú kľúčové. Potvrdzuje to aj prorektor z fakulty chémie a potravinárskej technológie.“
Ján Híveš, prorektor pre vedu a výskum, Slovenská technická univerzita: „Máme laboratóriá, ktoré ešte pozostávajú originálne z roku budovania tejto fakulty, to znamená z roku 1953, a skutočne pri návšteve týchto laboratórií je mimoriadne ťažké študentom vysvetľovať, že aj tuná sa robí špičková veda.“
Emília Lengyelová: „Rektori vysokých škôl hovoria, že pripravovaná reforma tieto problémy nerieši.“
Oliver Moravčík, rektor Slovenskej technickej univerzity: „My vidíme hlavné ťažisko reformy v bodoch, ako je napríklad zamedzenie odchodu slovenských študentov do zahraničia, prilákanie zahraničných uchádzačov o štúdium na Slovensko, väčšie investície do škôl, ktoré sa venujú prevažne výskumu.“
Emília Lengyelová: „Ministerstvo hovorí, že reforma mení systém riadenia škôl. Nemá riešiť finančné zdroje, na to sú iné projekty.“
Ľudovít Paulis, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: „Najlepší maturanti slovenskí budú mať štipendium na celý prvý stupeň vysokoškolského štúdia pokiaľ ho absolvujú na vysokých školách na Slovensku.“
Emília Lengyelová: „Rezort nemá podľa ministra dosah ani na rekonštrukcie internátov, či budovanie vysokoškolských mestečiek.“
Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR (SaS): „To je samostatná vec, ktorá je financovaná v rámci eurofondov alebo štátneho rozpočtu.“
Emília Lengyelová: „K reforme vysokých škôl prišlo viac ako päťsto pripomienok. Diskutovať o nej bude vláda zrejme ešte tento týždeň.“