Ľubomír Bajaník, moderátor: „Namiesto kníh online učebnica, 3D okuliare, počítačová hra a rozšírená realita. Vyučovanie budúcnosti si vyskúšali žiaci na hodinách fyziky, geografie a informatiky. A hoci ich táto forma baví, riaditelia škôl narážajú na problémy s peniazmi a technikou.“
Silvia Majerová, redaktorka: „Tím vedcov zo štrnástich krajín Európy vyvíja projekt pre online vzdelávanie, testujú ho aj žiaci slovenských škôl.“
Marek Vančo, manažér projektu za Slovenskú technickú univerzitu: „My sme spracovali štandardné študijné materiály, ktoré majú k dispozícii v učebniciach a tie sme pretvorili na webovú stránku, kde sme prijali interaktívne prvky formou virtuálnej rozšírenej reality, ktoré si teraz ukážeme.“
Natália, žiačka ZŠ na Malokarpatskom námestí v Lamači, Bratislava: „Som na geografii a momentálne mám na sebe virtuálne 3D okuliare a stojím na Tower Bridge a vidím okolo seba ľudí, autá, rieku.“
Rebeka, žiačka ZŠ na Malokarpatskom námestí v Lamači, Bratislava: „Toto je vlastne, ktorú sme mali k planétam. Tak sme na Merkúre, na Marse a podobne. Tam plníme nejaké úlohy, dozvedáme sa, nejaké informácie o tých planétach.“
Silvia Majerová: „Do pilotného projektu interaktívnej výučby geografie, informatiky a fyziky sa zapojili školy v Bratislave, Banskej Bystrici aj v Košiciach. Teraz budú odborníci vyhodnocovať, či mal pozitívny vplyv na vzdelávanie detí.“
Richard Kovács, učiteľ geografie, ZŠ na Malokarpatskom námestí, Bratislava: „Tá klasická výuka ešte, si myslím, že zostane. Toto beriem ako taký doplnok na zvýšenie koncentrácie žiakov.“
Silvia Majerová: „Hoci interaktívne vyučovanie žiakov baví, učitelia by na takúto výučbu potrebovali viac času a riaditelia zase viac peňazí na potrebnú techniku a lepšie pripojenie na sieť.“
Alena Petáková, riaditeľka ZŠ na Malokarpatskom námestí v Bratislava: „Určite nejaké pripojenie dobré na internet, ktoré by si škola musela zaplatiť, lebo v rámci ministerstva školstva nie je to vyriešené.“
Silvia Majerová: „Školy majú internet cez ministerstvo školstva, systém Infovek, ktorý mal už pred dvomi rokmi nahradiť nový a výkonnejší Edunet. S novým obstarávateľom však rezort doposiaľ zmluvu nepodpísal.“
Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nominantka SNS): „My sme medzi akoby dvomi mlynskými kameňmi. To znamená, z jednej strany nám predbežné rozhodnutie súdu zabraňuje podpísať zmluvu s tým úspešným uchádzačom, ktorý vyšiel z verejného obstarávania a na druhej strane ÚVO nás tlačí do toho, aby sme vypovedali tú zmluvu, ktorá je s tým súčasným poskytovateľom služieb.“
Silvia Majerová: „Ak by ministerstvo rešpektovalo obe rozhodnutia, muselo by prerušiť dodávky internetu do škôl, v takom prípade by si sieť museli riešiť vo vlastnej réžii.“
PUBLIKOVANÉ 28. jún 2018