Nevidiaceho Ondreja Rosíka sme sa pýtali, ako nevidiaci pracujú s webom a ako by im prehliadač Webable pomohol. Slovenskí študenti vyhrali s projektom súťaž Microsoftu
Slovenskí študenti z Fakulty informatiky a informačných technológií STU vyvíjajú internetový prehliadač Webable, aby nevidiacim a ľuďom so zrakovým postihnutím uľahčili prácu s webom. S projektom vyhrali česko-slovenské kolo Imagine Cup 2018, súťaž Microsoftu pre mladých inovatívnych vývojárov. Nevidiaci Ondrej Rosík pre Denník N vysvetlil, ako nevidiaci pracujú s webom. „Do operačného systému si musíte nainštalovať čítačku, ktorá vám informácie sprostredkuje buď vo forme Braillovho riadka, alebo ich prečíta. Osobne využívam hlas.“ Nevidiaci nepoužívajú myš a na webe sa pohybujú s využitím šípok, tabulátora a klávesových skratiek. Najväčším problémom je, keď prídu na nejakú stránku po prvý raz, pretože sa s ňou musia dlhodobo zoznamovať, aby vedeli, ako je postavená. Rosík je zdatný v IT, ovláda klávesové skratky a s ich pomocou dokáže skákať po nadpisoch či iných významných prvkoch na stránke. „Lenže skratiek je veľa a sú ľudia, pre ktorých je to ťažké. Pomáha mi aj to, že viem po anglicky, takže si zapamätám, že H znamená Heading a podobne. Ale pre ľudí, ktorí sú starší a po anglicky nevedia, to môže byť veľmi zložité, preto sa po prvkoch pohybujú šípkami a tabulátorom.“ To je problém, pretože ak sa chce nevidiaci dostať k údaju o kontakte na spodku stránky, musí sa preklikať desiatkami či stovkami prvkov webu, ktoré ho vôbec nezaujímajú. Prácu to veľmi znepríjemňuje.
SÚVISIACE PRVKY ZORADENÉ DO BLOKOV
Prehliadač Webable (zatiaľ existuje ako prototyp) by nevidiacemu pomohol tak, že by prvky, ktoré spolu súvisia, zoradil do jedného bloku. „Takým blokom by bol napríklad výsledok vyhľadávania. Teraz sa nevidiaci, ktorý na webe používa iba šípky a tabulátor, musí preklikať aj cez link, sprievodný text k článku, čas publikovania a podobne. Ak by sme takéto informácie zabalili do jedného bloku, prácu nevidiaceho by to výrazne uľahčilo,“ povedal Martin Žák, člen tímu Webable. Študent dodal, že nevidiaci musí pri práci s webom spracovávať obrovské množstvo informácií, aby si zapamätal, že „hľadaný prvok je tu, ďalší hľadaný prvok je o 15 rokov späť a iný o 7 krokov vpred“. Ak by boli prvky na webe zabalené do blokov, nevidiaceho by práca toľko nezaťažovala, lebo by sa vedel tabulátorom pohybovať napríklad z jedného nadpisu článku na druhý bez toho, aby musel absolvovať mnoho medzikrokov s prvkami, ktoré ho nezaujímajú.
OBRÁZKY ČI FORMULÁRE
Nevidiacim robí problém, ak nie sú prvky webu dobre opísané, takže nevedia, čo na čo slúžia. „V takom prípade netuším, či sa stránka zavrie, alebo sa mi zväčší písmo, ak na prvok kliknem. Problémom sú niekedy obrázky, keď jediné, čo sa z nich dozviem, je ‚odkaz grafika‘ alebo ‚202.jpg‘. Druhým extrémom je, keď sú opísané všetky fotky v galérii, ako keby si ich nevidiaci prezerali,“ hovorí Rosík. Problémy s obrázkami chce riešiť Webable. „Robíme to tak, že obrázok preskenujeme, takže vieme opísať, čo sa na ňom nachádza, napríklad piati ľudia, ktorí sa usmievajú do kamery. Z reklamného letáka vieme vyextrahovať text, aby ho čítačka prečítala,“ vysvetlil študent a člen tímu Andrej Slaninka. Vedľa obrázkov či letákov bývajú niekedy problémom aj polia vo formulároch, ktoré sú zle nakódované a čítačka ich nevie prečítať, takže nevidiaci nevie, či má do políčka vyplniť miesto bydliska, číslo kreditnej karty alebo meno. „Webable spraví analýzu zdrojového kódu, identifikuje problém a automaticky ho opraví. Beží to na pozadí a užívateľ nemusí nič robiť,“ povedal Žák.
MAPA STRÁNOK
Súčasťou Webable by mala byť aj mapa stránok, čiže hierarchická štruktúra celej webovej lokality, aby užívateľ vedel, ako je web organizovaný. „Pri zoznamovaní sa s novým webom to môže byť užitočné, lebo nevidiaci nemá predstavu o štruktúre webu a nevie, kde sa čo nachádza,“ zhodnotil prínos riešenia Rosík. Ak bude nevidiaci na mape stránok hľadať nejaké kľúčové slovo, napríklad „obec“, no bude na nej príbuzné slovo „mesto“, Webable ho nájde, pretože ide o synonymum. „Ak nevidiaci presne netrafí hľadaný výraz, na mape stránok sa nevie dobre orientovať. Ponuka synonymických výrazov k tomu hľadanému vo Webable mu uľahčí život, takže sa dostane k výrazu, ktorý potrebuje,“ povedal Slaninka. Rosíka sme sa opýtali, či je pre nevidiacich problém používať sociálne siete, kde je veľa obsahu, takže môže byť komplikované vyznať sa v ňom. „Používam hlavne Facebook a z neho najmä Messenger. Je pravda, že Facebook je pomerne komplikovaný, k tomu máte rôzne reklamy, ale dá sa používať. Nedávno ma Facebook prekvapil, že začal opisovať obrázky. Čítačka mi prečíta napríklad ‚Na fotografii sú dve osoby v exteriéri‘“.
DO BUDÚCNOSTI HLASOVÉ OVLÁDANIE
Rosík povedal, že štát nevidiacim prispieva na kompenzačné pomôcky vrátane počítača s čítačkou, no dodal, že celá procedúra je spojená s nemalou byrokraciou. Keďže je Rosík IT zdatný a má solídny príjem, počítač si kúpi, keď ho potrebuje, a nie je odkázaný na pomoc štátu. „Osobne využívam open source čítačku, ktorá je voľne dostupná,“ dodal. S webom a čítačkou sa začal učiť už na základnej škole a znalosti si dopĺňal ako samouk. „Záujemcovia sa môžu prihlásiť na kurzy, ktoré robí Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska,“ vysvetľuje. Webable zatiaľ existuje ako prototyp a v tejto chvíli nie je dostupný na google play. V budúcnosti by študenti chceli prehliadač doplniť napríklad o hlasové ovládanie, aby nevidiacim ešte viac uľahčili prácu s webom. Študenti premýšľajú, že by základná verzia prehliadača bola zadarmo a extra balíčky by boli spoplatnené, aby vedeli pokryť náklady na správu systému, prípadne poskytované služby, napríklad školenia o Webable pre nevidiacich. „Ďakujeme nášmu vedúcemu Jakubovi Šimkovi, dekanke a škole za podporu projektu,“ hovorí Žák, že si celý tím váži podporu, ktorú dostali. Na záver dodajme, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je vo svete 253 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím, z toho je 36 miliónov slepých.
OTAKAR HORÁK reportér
Najväčším problémom pre nevidiacich je, keď prídu na nejakú stránku po prvý raz, pretože sa s ňou musia dlhodobo zoznamovať, aby vedeli, ako je postavená.
[Denník N 16/07/2018]
Autor: OTAKAR HORÁK
https://dennikn.sk/1149603/slovenski-studenti-vyvijaju-internetovy-prehliadac-pre-nevidiacich-s-projektom-vyhrali-sutaz-microsoftu/