Dňa 26. mája 2011 sa v priestoroch Európskeho informačného centra uskutočnil tretí zo série siedmich workshopov pod hlavičkou Európa 2020 – Inteligentná, udržateľná a inkluzívna Európa pod názvom "Inovácia v Únii".
Tretí workshop v rámci série prednášok a workshopov Európa 2020 – Inteligentná, udržateľná a inkluzívna Európa sa venoval problematike nízkeho investovania do inovácií technológií na Slovensku a hľadaním riešení ako tento stav zmeniť.
Jedným z cieľov Európskej únie (EÚ) v rámci stratégie Európa 2020 je stať sa svetovým lídrom v oblasti inovácií. Slovensko však v tejto oblasti značne zaostáva. Spomedzi európskych krajín sa Slovensko nachádza niekde na konci zoznamu krajín EÚ, čo sa týka investovania do vedy a výskumu. Ročne investuje SR do tejto oblasti iba okolo 0.5% HDP. Stanislav Sipko, predseda Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity, ohodnotil stav na Slovensku slovami: ,,Slovensko si musí pomôcť samé, aj keď sme členmi EÚ, nikto nám tu ten ekosystém nevytvorí."
Rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer definoval tri silné oblasti, v rámci ktorých je realizovaný výskum, a to oblasť biomedicínskej disciplíny, materiálového výskumu a informatiky. Na tieto tri kľúčové oblasti by sa podľa R. Redhammera malo Slovensko predovšetkým sústrediť. Veľkú prekážku však predstavuje naša administratíva, ktorej podľa neho chýba pružnosť. Tú si ale vývoj a výskum vyžadujú pre voľnosť v použití finančných prostriedkov.
Pavol Šajgalík, riaditeľ Ústavu anorganickej chémie Slovenskej akadémii vied, zdôraznil, že na prvotnom výskume sa momentálne podieľajú len SAV a univerzity, ktoré následne odovzdávajú svoje výsledky priemyslu. Ten však do tejto oblasti investuje len minimálne. Na dobre fungujúci systém využitia poznatkov výskumných centier a univerzít je preto potrebné vytvoriť "národné centrum, ktoré by vyústilo do tvorby vedeckých miest a parkov," čo by malo nepochybne aj pozitívny efekt pre spoločnosť a ekonomiku Slovenska.
Na príspevok nadviazal Štefan Medvecký, dekan Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity, ktorý sa venoval problematike investovania do inovácií. Podotkol, že priemysel investuje do oblastí, kde už má "zaručený zisk a vyhýba sa investovaniu do základného výskumu." Preto je dôležité, aby bol výskum prepojený (priemysel, univerzity, SAV a rôzne organizácie) a to prostredníctvom realizácie kompetenčných centier a následne vedeckých miest a parkov.
Pre naplnenie cieľov stratégie je nevyhnutné získať celospoločenský konsenzus a podporu, čomu by mali napomôcť aj podujatia.
PUBLIKOVANÉ 7. jún 2011