V podnikateľskej liahni Slovenskej technickej univerzity rozbehlo biznis už takmer 40 firiem.
Bratislava - Po absolvovaní Vysokej školy strojníckej zbieral skúsenosti v rôznych konštruktérskych kanceláriách v Nemecku, Rakúsku či v Českej republike. Dnes má vlastnú firmu, ktorá navrhuje časti interiérov lietadiel, napríklad pre spoločnosť Airbus. Reč je o 36-ročnom Bratislavčanovi Tomášovi Koatinovi a jeho firme Konstrukt, ktorému pred dvoma rokmi dal šancu Univerzitný technologický inkubátor Slovenskej technickej univerzity. ,,Momentálne pracujeme na kompozitnej konštrukcii, ktorá ma slúžiť ako oddychový priestor pre personál lietadla," prezrádza pre HN.
Lietadlá aj automobilky
S Kotianovými produktmi sa však nestretnete len pri Airbusoch, ale aj lietadlách iných výrobcov, napríklad Boeing alebo Bombardier. ,,Pracujeme aj pre letecké spoločnosti, ktoré si interiéry prispôsobujú podľa vlastných potrieb a lietajú s rôznymi značkami lietadiel," vysvetľuje. Nie je to však také jednoduché, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Tieto výrobky totiž nie sú univerzálne použiteľné pre všetky typy lietadiel, každý preto potrebuje osobitný prístup a certifikáciu. Okrem letectva firma pôsobí aj v automobilovom priemysle. Pre automobilky navrhuje meracie prípravky, ktorými si overujú presnosť súčiastok od subdodávateľov. ,,Automobilky nemajú páky na to, aby mohli diely skontrolovať. Potrebujú niečo, čo im povie, že diel prišiel správny a môžu ho namontovať do auta." Jeho meracie prípravky dnes používajú mnohé automobilky, medzi nimi aj Volkswagen a Ford. Podnetom na vlastné podnikanie bola pre Kotiana práca v českej konštruktérskej kancelárii zameranej na lietadlá a automobily. Po piatich rokoch v zahraničí sa vrátil na Slovensko a rozbehol živnosť. Momentálne sa podnikateľovi darí, no v roku 2009 zažíval krušné chvíle. ,,Vypukla vtedy taká kríza, že som chcel skončiť. Bolo to devastačné," spomína. V súčasnosti svoju firmu riadi z podnikateľského inkubátora Slovenskej technickej univerzity, ktorý pomáha mladým firmám pôsobiacim v oblasti technológií. ,,Sú tu dobré podmienky. V Bratislave je vysoký nájom, a tu to vyjde podstatne lacnejšie," konštatuje. Podľa neho je na inkubátore výhodné aj to, že firmy sa tu môžu poradiť priamo s odborníkmi z univerzity. Aj z týchto dôvodov o vlastných priestoroch zatiaľ neuvažuje.
Pobyt v inkubátore
V inkubátore pôsobia aj ďalšie mladé firmy. Medzi nimi i eseročka iDomy, ktorú v roku 2009 počas doktorandského štúdia založil Miroslav Suchánek so spolužiakmi. Zaoberajú sa návrhom a realizáciou inteligentných domov a majú už za sebou viaceré úspešné projekty na Slovensku a v Česku. ,,Zamestnávame už aj študentov univerzity. Veríme, že čoskoro nám to začne vynášať," hovorí Suchánek. Firma dokáže zladiť kúrenie, osvetlenie či multimediálne vybavenie domu. Otcom inkubátora je rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer, ktorý chce takto motivovať mladých inžinierov na podnikanie. Podľa jeho slov v ňom už rozbehlo podnikanie takmer 40 mladých firiem.
Technologický inkubátor STU
- Prevádzkuje ho Slovenská technická univerzita v Bratislave od roku 2005.
- Je určený pre absolventov vysokých škôl, ktorí chcú podnikať v oblasti techniky a technológií.
- Ponúka výhodný nájom priestorov a zariadení, konzultácie s odborníkmi.
- Poskytuje poradenstvo pri založení firmy a tvorbe podnikateľského plánu.
Podnikateľ Tomáš Kotian navrhuje aj konštrukciu pre špeciálne skladacie bicykle.
PUBLIKOVANÉ 16. november 2012