PUBLIKOVANÉ 17. apríl 2010
Nadšenci robotiky, ale aj bežní laici, ktorých zaujíma technika a svet robotov, si prišli na svoje počas desiateho ročníka medzinárodnej súťaže Istrobot. KARLOVA VES. Súťaž Istrobot v bratislavskej Mlynskej doline zorganizovala Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU).
"Primárnym cieľom tejto súťaže je ukázať ľuďom, že za robotmi nemusia cestovať do Japonska, ale dajú sa vidieť aj u nás. Rovnako chceme troška zatraktívniť technické disciplíny, ktoré sa študujú na STU. Na Slovensku je teraz tendencia, že všetci chcú študovať ekonomiku alebo právo, a keď už niečo technické, tak maximálne počítače a tie ostatné technické disciplíny sú ako keby v nemilosti," vysvetlil dôvody vzniku súťaže Richard Balogh, jeden z jej organizátorov.
Súťaž Istrobot je rozdelená do štyroch kategórií. "Najstaršia, s ktorou sme začínali, sa volá stopár, robot musí chodiť po čiare, prípadne sa porátať s nejakými prekážkami a najrýchlejší vyhrá," priblížil pravidlá Balogh, ako však neskôr dodal, nejde len o nejakú vymyslenú úlohu.
"Existujú napríklad skladové roboty, ktoré prevážajú napr. vo Volkswagene materiál medzi výrobnými linkami a sú podobným spôsobom navádzané. Je to úloha, ktorá má nejaké opodstatnenie aj v reálnej praxi," skonštatoval organizátor a učiteľ v jednej osobe.
Druhá kategória má názov Myš v bludisku. Úlohou robota je nájsť cestu von z bludiska. "Je to veľmi prekvapujúca kategória, lebo sú roky, kedy sa žiadnemu robotovi nepodarí nájsť cestu von. Vlani bol v tomto slabší ročník, a asi sa mnoho ľudí zdravo nasrdilo. Tento rok máme až dvadsať prihlásených," povedal Balogh.
Divácky atraktívna je kategória mini sumo, ide o kruhový ring, dva roboty podobne ako ľudia sa vytláčajú z ringu a ten, ktorý vytlačí toho druhého, zvíťazí. Poslednou kategóriu je Voľná jazda. Konštruktéri v nej môžu predviesť čokoľvek, čo ich robot dokáže.
Niektorí konštruktéri používajú ako základ svojho robota rôzne stavebnice alebo lego. Iní ich vyrábajú od najmenších dielov sami. Na postavenie robota musí byť človek znalcom vo viacerých oblastiach. Je potrebné poznať základy mechaniky, elektroniky, vedieť spájkovať, správne robota naprogramovať.
Súťaž je prakticky bez obmedzení. "Znamená to, že sa na nej môžu zúčastniť aj deti zo základnej školy, aj ľudia z praxe, ktorí to majú ako hobby a baví ich to," vysvetlil organizátor a dodal, že na súťaži sa pravidelne zúčastňujú aj zahraniční nadšenci z Česka, Nemecka, Rakúska či Poľska.