BRATISLAVA - Určite ste sa s nimi streli už aj v slovenských obchodoch. Majú označenie „BIO“ alebo „Organics“ a často o sebe hovoria ako o zdravšej alternatíve k masovo vyrábaným produktom. Aká je pravda? Tak tú zatiaľ nikto jasne pomenovať asi nevie.
Docentka Lekárskej fakulty UK a zástupkyňa Združenia pre zdravie a výživu Jana Jurkovičová sa nazdáva, že na Slovensku, ale nielen tu, je zatiaľ bio odvetvie skôr biznisom než reálnou alternatívou k bežne dostupným potravinám.
„Veľmi ťažko bude niekto v súčasnom globalizovanom svete tvrdiť, že vyrába absolútne čisté bio potraviny, keď to robí na pôde, v ovzduší, ktoré sú spoločné,“ skonštatovala pre Aktuálne.sk.
Šokujúce prieskumy
Jurkovičová navyše upozorňuje na prieskumy, ktoré priniesli značne prekvapujúce zistenia. Niektoré totiž hovoria o tom, že rastlina, ktorá nie je ošetrená pesticídmi a musí sa sama brániť pred škodcami, vytvára si vlastné pesticídy a obranné látky voči nim.
„Niekedy to tak môžu byť toxickejšie látky než tie, ktorými sa daná potravina ošetruje a ktoré sa následne veľmi prísne kontrolujú, aby sa nedostali do potravinového reťazca v nadmernom množstve,“ vysvetľuje docentka Lekárskej fakulty UK.
Iný prieskum zase podľa nej priniesol zistenia, podľa ktorých si rastliny, ktoré nie sú postrekované voči škodcom, ťahajú priamo z pôdy „aj to, čo nie je celkom v poriadku“.
„A to vrátane ťažkých kovov a podobne,“ dodala Jurkovičová.
Bio v plienkach
Ďalší zo zástupcov Združenia pre zdravie a výživu a profesor fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Ľubomír Valík zase upozorňuje, že odvetvie s bio výrobkami je na Slovensku stále ešte len v plienkach a tak samozrejme často trpí aj detskými chorobami.
„Označovanie a dôvera konzumentov, že to bio je naozaj aj biologicky vyrábané a pripravované, má u nás ešte rezervy,“ poznamenal pre Aktuálne.sk.
Ako navyše pripomína, v minulosti boli urobené viaceré prieskumy hodnotiace nutričnú hodnotu priemyselne vyrábaných produktov a ich bio náprotivkov, pričom v tejto oblasti sa žiadne rozdiely nezistili.
Navyše, ťažko si predstaviť, že po 40 rokoch komunizmu, keď bola pôda devastovaná najrôznejšími škodiacimi chemikáliami, bude spĺňať vysoké požiadavky bio noriem.
„Pri niektorých bio produktoch sa treba pozrieť aj na mikrobiologickú otázku. Majú totiž kratšiu trvanlivosť a môžu sa teda rýchlejšie znehodnotiť,“ dodal Valík.
Od GMO ruky preč. Aspoň zatiaľ
Čomu sa však treba zatiaľ rozhodne vyhýbať, to sú geneticky modifikované potraviny. Hoci práve tento spôsob môže byť podľa niektorých vedcov odpoveďou na celosvetový nedostatok potravín, o dopadoch takéhoto pestovania stále veľa nevieme.
„To je niečo, čo tu donedávna nebolo. Preto dnes nevieme povedať, čo to urobí o 40-60 rokov. Je preto na mieste určitá opatrnosť,“ pripomína zástupkyňa Združenia pre zdravie a výživu.
Skôr než bio produkty sú však podľa nej dostupnou alternatívou ku geneticky modifikovaným tovarom, produkty od overených lokálnych dodávateľov.
„Niekedy je naozaj lepší návrat k tým pôvodným výrobkom, ktoré sú prirodzené. Je tam však otázka bezpečnosti, či sú dostatočne kontrolované, aby neprišlo k šíreniu nákazy. Pokiaľ však ide o naše domáce výrobky, tá kvalita by mala byť dobrá,“ dodala Jurkovičová pre Aktuálne.sk.
PUBLIKOVANÉ 31. máj 2013