Gabriela Marchevská, moderátorka TA3: „Veľkú vodu a sneh by mohli v budúcnosti zastaviť protipovodňové zábrany vyrobené z recyklovaných plastov. Ide o slovenský unikát. Odborníci ich podrobili záťažovým skúškam, ktoré prebehli úspešne. Po doladení už len technických detailov by mohli byť realitou v praxi už na budúci rok.“
Lucia Lukušová, reportérka TA3: „Zabránia prírodným katastrofám, šetria životné prostredie a majú jednoduchú montáž. To je len zlomok výhod protipovodňových zábran vyrobených v prevažnej miere z odpadových materiálov.“
Ján Pribula, Zväz automobilového priemyslu: „Boli spracované aj z plastov, ktoré boli už použité vo vozidlách, ale aj z granulátov, ktoré sú nové, pretože nedá sa úplne využiť len recyklovaný plast.“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty STU: „Druhou výhodou veľkou je to, že sú samokotviace. Základná stavebnica nám umožňuje stavať ľubovoľné tvary týchto zábran.“
Lucia Lukušová, reportérka TA3: „Tieto protipovodňové zábrany sú schopné zastaviť vodu siahajúcu až do výšky 1,6 metra. Odborníci to potvrdili na záťažovej skúške. Bazén z modelov navrhnutej štruktúry zábran naplnili 100 kubíkmi vody a pomocou tlaku sledovali jeho pevnosť.“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty STU: „Pevnostné skúšky aj napriek tomu nepriaznivému počasiu sú v poriadku a vidíme, že vieme určiť jednotlivé posunutia a priehyby tých zábran, ktoré sú veľmi dôležité pre nás, pre verifikáciu týchto teoretických hodnôt.“
Lucia Lukušová, reportérka TA3: „Vo svete existuje celý rad protipovodňových zábran. Tie z recyklovaných plastov sú v porovnaní s ostatnými až o polovicu lacnejšie.“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty STU: „Celý ten jeden blok, ktorý má výšku 2 metre a šírku 1 meter, tak by nemal byť drahší ako 300 €. Súčasné porovnateľné ceny takýchto zábran aj mobilných sú viac ako 600 €.“
Lucia Lukušová, reportérka TA3: „Odborníci predpokladajú, že so sériovou výrobou protipovodňových zábran z recyklovaných plastov by mohli začať na budúci rok. Lucia Lukušová, TA3.“
PUBLIKOVANÉ 1. december 2013