MODERÁTOR: Nora Gubková
HOSTIA: Štefan Šlachta, člen výberovej komisie
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU
Nora Gubková, moderátorka: „Kedysi ju nazývali Krásavicou na Dunaji, devastoval ju komunizmus a svoje urobil aj neriadený nástup developerov. Bratislava tiež dlhé roky nemala hlavného architekta a keď ho aj v podobe profesora Šlachtu našla, získal také malé kompetencie, že prakticky nemohol rozhodovať. Magistrát v týchto dňoch hľadá jeho nástupcu.“
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Peniaze developerov, či politické a osobné záujmy neraz prevalcovali odborný názor, ten bolo niekedy len slabo počuť alebo vôbec. V takýchto podmienkach sa menila architektonická podoba Bratislavy.“
Natočené:
Štefan Šlachta, architekt Bratislavy: „Mnohí ľudia mi vytýkali, že prečo nevieš buchnúť päsťou po stole. To je tá najľahšia vec. Samozrejme buchol by som päsťou po stole raz a tým by to skončilo.“
Elena Pätoprstá, občianska aktivistka: „Vytrval v tej profesionálnej, odbornej stránke napriek rôznym politickým tlakom na svojich odborných stanoviskách a nenechal sa zlomiť.“
**********
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Štefan Šlachta aj občianski aktivisti upozorňujú, že ak sa nezmenia kompetencie nového hlavného architekta, všetko zostane po starom. Vedenie mesta síce sľubuje zmenu, ale jeho právomoci sa nechystá rozšíriť.“
Natočené:
Ľubomír Andrassy, hovorca magistrátu: „ Je v záujme súčasného vedenia samosprávy, aby hlavný architekt mal rozhodujúce slovo pri posudzovaní všetkých projektových zámerov a jeho negatívne stanovisko bolo tak povediac záväzným nielen pre primátora, ale taktiež pre zastupiteľstvo.“
Elena Pätoprstá, občianska aktivistka: „Najdôležitejšia vec, ktorú by mesto malo urobiť, bude, by mala byť zmena štatútu, kde by hlavný architekt mohol dať záväzné stanoviská ku každej stavbe. Inak sa bude situácia opakovať.“
**********
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Kandidátov čaká verejné vypočúvanie.
Obrazovka:
VÝBEROVÁ KOMISIA
ZDROJ: MAGISTRÁT BA
? MESTSKÍ POSLANCI
? ZÁSTUPCOVIA MAGISTRÁTU
? ARCHITEKTI A URBANISTI
? OBČIANSKI AKTIVISTI
V komisii budú okrem poslancov, zástupcov magistrátu, architektov a urbanistov prvýkrát aj občianski aktivisti. Poslendé slovo však bude mať mestské zastupiteľstvo. Blanka Dóková, TA3.“
Nora Gubková, moderátorka: „No zrejme sa hľadá veľmi silný muž na post hlavného architekta mesta Bratislavy, preto som veľmi rada, že tu máme predsedu výberovej komisie samozrejme pri zachovaní akejkoľvek prejudikcie nového hlavného architekta, ale aj pána Bohuša Kováča, ktorý je odborník na urbanizmus a územné plánovanie na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity. Páni, vy máte osobnú skúsenosť, ba až by som povedala takú anamnézu a takú veľmi ťažkú cestu na poste hlavného architekta už za sebou, čo je jasné, že tie problémy, ktoré dnes Bratislava má, nezvládne takzvaný slabý hlavný architekt, to znamená architekt bez kompetencií. K tomu čo ste mohli vy, pán Šlachta, čo musí mať ten nový prvý muž, prvý architekt Bratislavy naviac, aby to utiahol, myslím tým hlavne developerov, tie nedoriešené veci v Bratislave, nejaké kontroverzné záujmy?“
Štefan Šlachta, člen výberovej komisie: „Samozrejme tá predstava verejnosti bola už aj v minulosti taká, že teraz príde niekto a švihne čarovným prútikom a všetko sa zmení k lepšiemu. Ja som vedel, do čoho idem pred tými štyrmi rokmi, myslím si, že v niečom sa podarilo posunúť tú funkciu, pretože sa etablovala v tých štruktúrach magistrátu, verejnosť dneska už ďaleko väčší tlak vyvíja, vtedy sme vyvíjali tlak len my, architekti na to, aby sa tá funkcia zriadila. No a osobne si myslím, že bude ešte treba stále jedna len akási prechodná etapa, kým sa to posunie do takej polohy, do akej by to, v akej by to malo byť. Je to predovšetkým záležitosť legislatívy. Legislatívy, teda stavebného zákona a samozrejme decentralizácia moci, ktorá proste je dnes rozdelená medzi jednotlivé mestské časti, to znamená stavebné úrady mestských častí, máme 15 stavebných úradov, takže na tom magistráte naozaj sa nerozhoduje o mnohých veciach, o ktorých si verejnosť myslí, že sa rozhoduje. My im vydávame záväzné stanoviská k územným rozhodnutiam, ktoré prirodzene sú dôležité, ale tie samotné projekty sa ešte ixkrát zmenia následne a žiaľbohu ten problém tej, toho stráženia tej kvality architektúry, ten, teoreticky tú kvalitu by mali strážiť stavebné úrady, ale samozrejme vieme, ako to tam chodí.“
Nora Gubková, moderátorka: „Dá sa jednou vetou zhrnúť to, že okrem iných kompetencií by mal mať budúci hlavný architekt Bratislavy naozaj to právo veta alebo to právo toho, ako máme u nás na stupni súdnictva Najvyššieho súdu, ktorý definitívne, bez možnosti odvolania povie, tu sa nepostaví 45 poschodová budova, ale zachová sa tu povedzme zeleň a bude to takto a nijak inak?“
Blanka Dóková, reportérka TA3: „Ja si myslím, že k tomu nedôjde, pretože to by ani nebolo rozumné, aby jeden človek proste rozhodoval o tomto. Ja sám som sa snažil vytvárať rôzne komisie v prípade nejakých zložitejších problémov a aj vo svete to funguje tak, že je to komisia troch ľudí, piatich ľudí, siedmich ľudí, často, veľmi často aj zahraničných ľudí, ktorí teda nie sú domáci architekti. Takže si myslím, že toto je cesta, akou ísť. Ja si, ja vidím ten problém toho budúceho hlavného architekta najmä v tom, aby mal určité možnosti, aby mohol vypisovať povedzme overovacie súťaže, aby mo, overovacie štúdie, aby mohol vypisovať súťaže, aby mohol povedzme takýchto členov aj povedzme z toho zahraničia zaplatiť. To všetko boli problémy, ktoré boli v tých minulých štyroch rokoch takmer neprekonateľné.“
Nora Gubková, moderátorka: „Pán profesor Kováč, tých problémov Bratislavy od dopravy cez prehustené mestské časti, cez likvidácie zelene, neadekvátne rekreačné zóny na počet obyvateľov, rôzne teda dostupnosti by sme mohli ešte takto sto ďalších pridať a na konkrétnych príkladoch investovať, teda ilustrovať. Čo by ste vy povedali, ako rozmotať to klbko tých bratislavských problémov?“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Tak rozmotať klbko bratislavských problémov. Tieto problémy podobného typu majú všetky veľké mestá, metropoly s dopravou, samozrejme každé mesto má svoje iné kultúrne, politické východiská. My sme žiaľbohu teda preskákali v krátkom dejinnom období veľa stresov, to sa poznačilo, poznačilo obraz toho mesta aj vývoj toho mesta, zvykáme si na to a veľmi pomaly, že vlastne rozvoj toho mesta je vec verejná a ja veľmi súhlasím aj s tým, čo pán, môj kolega profesor Šlachta povedal, že hlavný architekt to ani nie je ten, ktorý sám rozhodne, ale už aj podľa napríklad novej charty Aténskej je to človek, ktorý je osobnosťou, ktorá moderuje diskusiu. Čiže my by sme sa mali naučiť v prvom rade diskutovať o tom meste a na to sme volili aj svojich regionálnych politikov, od ktorých očakávame, že vlastne prevezmú túto, túto úlohu, kde rola takýchto odborníkov ako je povedzme architekt mesta, je samozrejme nezastupiteľná, v zahraničí sú na to príklady. Čo sa týka tých ťaživých problémov Bratislavy, samozrejme otázka dopravy je úplne samostatný problém, dlho odkladaný, žiaľbohu myslím si, že magistrát hľadá teraz momentálne riešenia.“
Nora Gubková, moderátorka: „Mesiac pred majstrovstvami?“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Otázka majstrovstiev sveta asi toto mesto prekvapí, ale čo sa týka samotných majstrovstiev, ja som presvedčený, že to mesto nájde nejaký režim mimoriadnych opatrení, lebo to sa zmanažovať dá. Problém je v tom, že ten zimný štadión bude zrejme potrebovať žiť trikrát do týždňa možno týmto režimom, aby sa zaplatil a ja som rodák z tej zóny, viem, ako to tam bolo. To Tehelné pole kedysi bolo na kraji mesta, dnes je relatívne vo vnútri a bude, budeme možno hľadať až aj na základe rôznych skúseností rôzne modely chovania sa.“
Nora Gubková, moderátorka: „Áno, vy ste sám, pán profesor Šlachta, ponúkali pred tými, pred tým finálnym rozhodnutím absolútne okrajové zóny Bratislavy pre tento(?) podujatie, ale poďme na iný okruh otázok, ktorý rovnako ťaží nášho diváka, lebo sa naňho pýta. Situácia okolo PKO. Po komunálnych voľbách bol nejaký pokus zvrátiť koleso dejín, aká je momentálne situácia?“
Štefan Šlachta, člen výberovej komisie: „No konečne sa začali robiť určité varianty riešení. Ja som celé tri roky presviedčal o tom, že diskusia o PKO nad prázdnym stolom je nezmyselná. Bolo treba nakresliť nejaké štúdie, povedzme maximálnu, minimálnu, nejakú uprostred a bolo by sa diskutovalo inakšie. Napriek tomu, že dneska sa tie varianty akési kreslia, tak myslím, že to tiež nie je to najsprávnejšie riešenie, pretože PKO, to každý vie, že je svojim spôsobom výkladná skriňa Bratislavy a na to je treba rozhodne vypísať súťaž. Myslím si, že by si to zaslúžilo medzinárodnú súťaž, pretože to nie je len problém samotného PKO, veď to je problém celého nábrežia. Je otázne, či byty sú tá správna funkcia, pretože čo je dôležité, je to aj v tom minulom a dnešnom PKO, že ten priestor bol verejný. Tá verejnosť toho priestoru je dôležitá. Ja sám si spomínam oveľa viacej na tie veci, ktoré sme zažili na tej promenáde ako v samotnom vnútri.“
Nora Gubková, moderátorka: „Dobre, pán profesor Kolá, Kováč, znamená napríklad kauza okolo PKO, tá sa vlečie niekoľko mesiacov, už sa dá povedať, že aj roky, že je naozaj dôkazom arogantnosti developerov a teraz neberme len v tej zóne, kde leží PKO, ale vyrástli za ten čas aj rôzne iné biznis centrá, nákupné centrá, ktoré nie je v tej línii Bratislavy.“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Áno.“
Nora Gubková, moderátorka: „Ale ak už si pozrieme napríklad z hradu alebo z nejakého vyššieho miesta Bratislavy, nie je to pekný pohľad?“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „No ja si myslím, že tí developeri, že si dovolia len toľko, aké sú pravidlá hry a keď nadstavíme pravidlá hry, tak ako sme ich nadstavili povedzme na nábreží, že sme predávali mestské pozemky alebo verejný priestor bez vízie, o ktorej pán profesor hovorí, a teraz spätne sa snažíme tých investorov regulovať, tak je to asi ťažký boj a ťažko im potom, tým investorom rozprávať, že oni sú arogantní. Oni chcú využiť to, čo majú k dispozícii a.“
Nora Gubková, moderátorka: „Mysleli napríklad na výberové kritériá, keď ste vlastne vypisovali to výberové konanie na nového hlavného architekta, práve na tento aspekt, že určite museli predložiť nejakú vizuálnu predstavu, nejakú ekonomickú predstavu a vyzvali ste ich aj k tomu, ako vlastne mať trošku opraty nad developermi, respektíve rysuje sa medzi tými takmer 30 kandidátmi aj nejaký človek, ktorý by bol tou autoritou, ktorý by moderoval tú diskusiu, ako ste povedali vy, nemusíte hovoriť mená.“
Štefan Šlachta, člen výberovej komisie: „Samozrejme.“
Nora Gubková, moderátorka: „Aby sme neporušili pravidlá?“
Štefan Šlachta, člen výberovej komisie: „Ale my sme, tie kritériá sme veľmi široko diskutovali, lebo každý mal nejaké svoje kritériá. Jedno kritérium bolo, aby ten človek nepochádzal z developerského prostredia, iný hovoril o komunikatívnosti, samozrejme kritérium je aj určitý rešpekt tej odbornej verejnosti a tak ďalej a tak ďalej, tých kritérií bolo veľmi veľa. Ale viete, dneska, dneska rozhodujú o veciach poslanci, navýšenie tej zástavby, ktorá dneska na nábreží je, odhlasovali mestskí poslanci v poslednej chvíli, ten pôvodný projekt bol nižší, hej. No dneska si myslím, že už i developer to ľutuje, ale napriek tomu ja sa obávam predovšetkým toho, čo na tom nábreží v budúcnosti vznikne, pretože zas tam bola snaha posunúť tú hladinu výškovej zástavby o nejaké štyri poschodia a zas to bude len akési vytvorenie Čínskeho múru, ktorý oddelí proste ten Dunaj od kopca a hrad od Dunaja. Takže toto je ten problém tej, toho prístupu mesta, tej legislatívy, aby o týchto veciach, tak jak kolega hovoril, nerozhodovali politici ale odborníci.“
Nora Gubková, moderátorka: „Máte medzi kandidátmi aj ľudia, ľudí, ktorí pôsobili v zahraničí, v neďalekej Viedni ale aj v Ham, teda niekde inde, nebudem teraz rozprávať a je to podľa vás istá výhoda alebo nevýhoda, že sú spätí alebo menej spätí s Bratislavou?“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Tak tých, ktorých som videl publikovaných kandidátov, sú spätí všetci s Bratislavou, pretože aj kandidátka, o ktorej rozprávate, nakoniec však môžme hovoriť aj mená, to boli zverejnené.“
Nora Gubková, moderátorka: „Radšej nehovorme, aby sme naozaj neprekročili.“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Dobre. Myslím si.“
Nora Gubková, moderátorka: „Rámec nejakých pravidiel.“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Myslím si, že nám osobne sú to kandidáti nakoniec známi a myslím, že poznajú do, dôverne všetci toto mesto a mám pocit, že aj to čo som čítal v tlači, ten postup do toho ďalšieho kola, že sú to ľudia, ktorí zvládnu túto tému, aj tú pozíciu, pretože pán profesor ako to naznačil, ja by som, aby som teraz nepodplietol jedno také príslovie, ktoré používame, že tu môžu byť dva systémy. Buď bude autorita pravidiel alebo pravidlá autority. My ideme k tým, k tej alternatíve pravidiel.“
Nora Gubková, moderátorka: „Dúfajme, že k tým prvým.“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Áno.“
Nora Gubková, moderátorka: „Samozrejme, že k tým prvým.“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „K tým prvým.“
Nora Gubková, moderátorka: „Je to asi naše spoločné dúfanie, takže ešte raz.“
Štefan Šlachta, člen výberovej komisie: „Jedna veľmi dôležitá, jeden dôležitý moment je aj určitá dôvera tej odbornej verejnosti. Ja si myslím, že mne sa podarilo niektoré veci presadiť práve vďaka tomu, že to boli bývalí študenti, ktorí ma poznali, ktorí nemali obavy za mnou prísť a prišli konzultovať dopredu a tak ďalej, musím samozrejme povedať, že to boli väčšinou tí dobrí architekti. Ti zlí, tí ma obišli široko ďaleko.“
Nora Gubková, moderátorka: „Tak dúfajme, páni, že ten, ktorý bude novým hlavným architektom hlavného mesta Bratislavy, bude ten najlepší, akého si vieme pre Bratislavu predstaviť. Pán Bohuš Kováč, pán Štefan Šlachta, hostia druhej časti piatkovej Témy dňa.“
Štefan Šlachta, člen výberovej komisie: „Ďakujem pekne.“
Nora Gubková, moderátorka: „Srdečná vďaka a dúfam, že sa uvidíme, aj keď bude známe to meno.“
Bohuš Kováč, Fakulta architektúry STU: „Ďakujeme.“
Nora Gubková, moderátorka: „Samozrejme srdečné poďakovanie aj vám, vážení diváci, za pozornosť a priazeň, ktorú prechovávate relácii Téme dňa, ale aj celej, ako si všímate posledných pár dní, vynovenej televízii TA3. Zostaňte nám verní a pekný, pokojný víkend vám želám.“
PUBLIKOVANÉ 25. marec 2011