Koniec plastovej civilizácie? Boj proti zaplavovaniu zemegule umelou hmotou môžu vyhrať bioplasty. Tie sa v prírode rozpadnú rýchlejšie a najmä sa nevyrábajú z ropy.
Na ich výrobu stačí škrob a baktérie. Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave už dokonca majú takýto výrobok chránený patentom. Hľadajú možnosti využitia materiálu pri výrobe plastových nádob, príborov alebo rôznych druhov fólií. Na svete je však už aj bioplast druhej generácie.
Na výrobu bioplastu druhej generácie potrebujú nebezpečný odpad, ktorý je vo svete produkovaný v obrovských množstvách. „Ako zdroj jednej z jeho zložiek môže slúžiť použitý fritovací olej,“ povedal profesor Pavel Alexy z STU v Bratislave. Navyše má aj ďalšie obrovské ekologické prednosti. „Tento bioplast sa už nerozkladá len v podmienkach priemyselného kompostu, teda pri teplote 50 a viac stupňov, ale aj v podmienkach domáceho kompostu pri teplote 20 - 30 stupňov a testujeme rozloženie v bežnej pôde a v morskej vode“ doplnil Alexy. Bioplasty sa môžu dokonca presadiť aj v priemyselnom dizajne a v móde.
Chemici z univerzity spolupracujú aj s dizajnérmi. Ich nápad využiť bioplasty pri tvorbe rámov slnečných okuliarov dokonca získal Národnú cenu za dizajn 2017. „Skúšali sme výrobu pršiplášťov, potom sme sa zamerali na rámy okuliarov. Teraz pracujeme na prototypoch nábytku, najmä stoličiek a interiérových doplnkov, termopohárov na kávu na viac použití, zubných kefiek, ktorých tiež vyhodíme mnoho, ale aj ďalších módnych doplnkov, ako sú tašky či textílie,“ hovorí Vlasta Kubušová z crafting plastics! studio. Z bioplastov vraj môžu vyrábať aj dočasné implantáty vhodné pri riešení komplikovaných zlomenín.
PUBLIKOVANÉ 1. jún 2018