Pavol Kirinovič, moderátor: "Vraj to už nepotrvá dlho a do vesmíru budeme chodiť bežne na dovolenku a budeme si tam cestovať doslova, kedy sa nám zachce. Aspoň takto si to predstavujú vedci, ktorí sa venujú novým technológiám. A že to nie sú len také reči, potvrdzujú aj slová predstaviteľov Európskej vesmírnej agentúry. Práve tá totiž plánuje do roku 2030 vybudovať na Mesiaci veľkú základňu, a to samozrejme s ľudskými obyvateľmi."
Rasťo Iljev, redaktor: "Zámer postaviť na Mesiaci stálu základňu rezonuje medzi vedcami čoraz intenzívnejšie. Od projektu Apollo totiž už uplynulo viac ako 40 rokov. O tejto téme sa diskutovalo aj na pôde Slovenskej technickej univerzity."
Johann-Dietrich Wörner, generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry: "Chceme vybudovať dedinu na Mesiaci, kde by pracovali tí najlepší odborníci z celého sveta. Naším cieľom je získať čo najviac nových poznatkov z vesmíru."
Rasťo Iljev: "Slovensko spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou od roku 2010. Za ten čas sa naši predstavitelia zúčastnili na viacerých odborných konferenciách a seminároch."
Peter Plavčan, (nominant SNS), minister školstva: "Vesmírna agentúra dáva výzvy, do ktorých sa môžu prihlasovať univerzity, výskumné ústavy Akadémie vied, prípadne podnikateľské subjekty, a práve tam by sa aj očakávala účasť študentov, alebo doktorandov, alebo postdokotrandov."
Rasťo Iljev: "Problémom je ale to, že veľa mladých ľudí odchádza študovať do zahraničia, najčastejšie k našim západným susedom."
Robert Redhammer, rektor STU: "Myslím si, že je to skôr módny trend ako reálna skutočnosť kvality možno vysokých škôl. Myslím si, že dá sa nájsť aj na Slovensku štúdium vysoko kvalitné."
Rasťo Iljev: "Aj preto plánuje Slovenská technická univerzita otvoriť intenzívny kurz, prípadne spustiť druhý stupeň štúdia so zameraním na vesmírne technológie a výskum."
Študenti: "Neviem, či nie je jednoduchšie letieť na Mars ako na Mesiac, akože ono to vyzerá, že je to blízko, ale..."
"Samotný vesmír sám o sebe je dosť zaujímavý."
Rasťo Iljev: "Návšteva šéfa Európskej vesmírnej agentúry u nás súvisí aj s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie. Práve počas neho sa začne tvoriť kozmická stratégia, a preto sa aj naši vedci môžu plnohodnotne podieľať na viacerých vesmírnych projektoch. Rasťo Iljev, TA 3."
PUBLIKOVANÉ 13. máj 2016