PUBLIKOVANÉ 19. júl 2023
Ruský parlament by mal schváliť zákon o digitálnom rubli. Moskva si od toho sľubuje zmiernenie tlaku sankcií aj odpútanie sa od amerického dolára. Expert však upozorňuje, že užitočnosť digitálneho rubľa bude závisieť od toho, do akej miery budú platidlo prijímať v zahraničí. Najväčšiu šancu na úspech bude mať podľa neho v Číne.
Michal DZÚRIK, redaktor
Rusko chce začať testovať digitálny rúbať od augusta. Záujem už prejavila väčšina tamojších komerčných bánk, platidlom krytým centrálnou bankou, ktoré neexistuje vo fyzickej podobe, chce krajina znížiť svoju závislosť od dolára, keďže s ním stále vo veľkom obchoduje. Ruské finančné inštitúcie zároveň nemajú prístup k medzinárodnému platobnému systému SWIFT, čo Moskve sťažuje kontakty so zahraničím. Podľa Kristiána Košťála z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity by digitálny rubeľ mohol byť pre Rusko riešením. Ochota by však musela byť na oboch stranách platobného styku.
Kristián Košťál, z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity
Digitálny rubeľ má ambíciu sa trochu vyhnúť systému SWIFT, ale dôležité je, že bude iba natoľko použiteľný, ako bude akceptovateľný nejakými koncovými používateľmi.
Michal DZÚRIK, redaktor
Rusko má podľa tamojších predstaviteľov záujem na tom, aby sa digitálna verzia rubľa dostala do obehu v zahraničí. Sami však priznávajú, že je to beh na dlhé trate. Kristián Košťál sa domnieva, že najschodnejšou cestou je pre krajinu v súčasnosti zbližovanie sa s Čínou, ktorá patrí v oblasti k priekopníkom.
Kristián Košťál, z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity
Alternatíva, ktorá už existuje je digitálny juan, digitálna mena Číny, je používaný už v medzinárodnom styku platobnom. Rusi sa možno dohodnú práve na využívanie digitálneho juanu alebo teda na nejakom konverznom kurze medzi digitálnym rubľom a digitálnym juanom.
Michal DZÚRIK, redaktor
Rusko sa vo svetle sankcií zaoberá aj kryptomenami, predovšetkým pri obchodnej výmene s Iránom. V záujme tzv. dedolarizácie svetového finančného systému je na stole aj spoločná mena zoskupenia BRICS, kam okrem Moskvy patria Brazília, Čína, India aj Juhoafrická republika, platidlo s pracovným názvom R5 je však zatiaľ podľa odborníkov aj samotných štátov hudbou budúcnosti.