Dobrá správa pre Slovensku je, že k nám stále prúdia miliardy korún zo zahraničia. Tou horšou je, že investori takto iba stále využívajú najmä našu lacnú pracovnú silu. V ceste za takzvanou poznatkovou ekonomikou, ktorú tvoria vzdelaní odborníci, čoraz viac zaostávame.
Profesor Ján Šajbidor vedie vývoj biotechnológií. Vyspelé krajiny do tohto využívania biológie v potravinárstve, či medicíne pumpujú miliardy dolárov. U nás vláda biotechnológie podľa neho podporuje nedostatočne.
Ján Šajbidor, riaditeľ Ústavu biotechnológie a potravinárstva: "Preto možno na Slovensku je menší príliv zahraničných investorov do takýchto oblastí."
Technologické, či elektrotechnické centrá, to sú projekty s takzvanou pridanou hodnotou. Minulý rok ich u nás vzniklo 19. Celkovo k nám zo zahraničia prišli v 64 projektoch investície za 42 miliárd korún. V Česku to bolo 182 projektov, 92 miliárd korún a až 54 projektov s pridanou hodnotou.
Jana Murínová, hovorkyňa agentúry SARIO: "Podiel investícií s vyššou pridanou hodnotou máme horší v porovnaní s Českom a Maďarskom, ale lepší v porovnaní s Poľskom."
Dušan Čaplovič, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť: "Pokiaľ ich budeme investovať do špičkových technológií na jednotlivých univerzitách, tak tých peňazí bude dostatok."
Ekonómka z írskej ambasády vidí podobnosť medzi vývojom ekonomiky u nás a v Írsku.
Hilda O´ Riain, zástupkyňa vedúceho misie Veľvyslanectva Írska v SR: "Naša vláda investovala veľa do výskumu, vzdelania, vývoja, máme nižšie podnikové dane."
Írska ekonómka ďalej zdôrazňuje, Slováci buďte trpezliví. Írsko bolo pred desiatimi rokmi na tom podobne ako vy. Dnes je na špici vývoja najmodernejších technológií. Dokonca sa zo zahraničia vracajú domov írsku vedci.
PUBLIKOVANÉ 27. január 2008