Moderátor: „Pred pár týždňami Slovenská rektorská konferencia sa vyjadrila, že hrozí úplný kolaps vysokých škôl. Vláde preto dali tri podmienky, ktoré by mala splniť. Ak k týmto zmenám nedôjde upozorňujú, že budú musieť školy k 17. novembru svoje brány uzavrieť. Medzičasom bola jedna požiadavka splnená, ide o kompenzovanie výpadku, ktorý je spôsobený energetickou krízou. Mária Babinská najskôr oslovila profesora Ľubomíra Šooša – dekana Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity: „Ja si v prvom rade myslím, že vláda urobí určité korekcie také, aby školstvo naozaj nemuselo pristúpiť k tým najtvrdším opatreniam, a to je zavretie prezenčnej výučby. My takisto na našej fakulte chceme do posledného dňa učiť a urobíme preto maximum. Mali by sme si možno uvedomiť, že nie je tu len vysoké školstvo, ale dokonca je tuná celé národného hospodárstvo a problém je v tom, že ak začneme všetci sa takto tvrdo na hranu stavať, tak začnú sa zatvárať podniky, začne kolabovať zdravotníctvo, a to bude kolaps národného hospodárstva.“
Mária Babinská, redaktorka: „Ale predsa len, aj vy ste museli pristúpiť k nejakým opatreniam, čiže napríklad museli ste prepustiť niekoľko zamestnancov.“
Ľubomír Šooš: „Áno, na našej fakulte je to asi 10 percent zamestnancov, musíme znižovať stavy a my keď predpokladáme, že financie do vysokých škôl sa budú znižovať, tak my musíme už teraz prepúšťať ľudí, lebo pre tých ľudí potrebujeme im vyplatiť aj odstupné, a to je určité strategické predbiehanie toho, čo ešte môže nastať. To isté sa stane s energiou. My vieme, že sa zvýši, ale potrebujeme si vytvárať aj určité zásobu na to, aby sme prekonali tie najťažšie časy.“
Mária Babinská: „Aké tri požiadavky Slovenská rektorská konferencia adresovala vláde? Hovorí prezident konferencie profesor Rudolf Kropil.“
Rudolf Kropil, prezident Slovenskej rektorskej konferencie: „Aby po prvé, sa zmenila trajektória financovania vysokého školstva, aby z toho negatívneho smerovania sme boli minimálne stabilní, alebo aby sme vzrástli. Preto naša požiadavka je, aby v štátnom rozpočte sme boli minimálne na úrovni roku 2020. Druhou požiadavkou je, aby nám vláda pomohla v energetickej kríze, aby nám doplnila financie pre rok 2022. Toto sa už stalo a v závere minulého týždňa financie prišli na ministerstvo školstva. No a treťou podmienkou sú financie na dokrytie zvýšených výdavkov na národné a európske projekty.“
Mária Babinská: „Ak teda vláda nesplní aj tie ďalšie podmienky, budete natoľko prísni, a teda tvrdí, že skutočne zatvoríte školy tak, že sa úplne zatvoria, alebo bude online výučba?“
Rudolf Kropil: „My zatiaľ chceme rokovať. Ja si myslím, že je dohodnuté, že nový minister školstva spoločne s predsedom vlády nás prijmú na rokovanie a budeme hovoriť, nakoľko je možné naše požiadavky naplniť. Ja pevne verím, že my budeme po 17. novembri pokračovať v prezenčnej výučbe, všetci to chceme, chcú to učitelia, chcú to študenti, ale musíme aj získať financie na to, aby vysoké školy normálne mohli existovať.“
Mária Babinská: „A tu je reakcia nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu Jána Horeckého.“
Ján Horecký, minister školstva, vedy, výskumu a športu: „No pozrite sa, ja nie som vládcom tohto sveta absolútnym, a keď nejaký rektor zavrie vysokú školu, tak ja mu to nemôžem zakázať, ale ja urobím všetko preto, aby žiaden rektor, žiaden dekan, žiaden riaditeľ školy, žiaden zriaďovateľ na to nemal dôvod, resp. nutnosť. Každé vzdelávacie zariadenie, školské zariadenie musí mať dostatok prostriedkov na prevádzku. Mimochodom, aj vysoké školy dostali 17 miliónov teraz na to, aby to nebolo aktuálne vôbec žiadnou hrozbou.“
Moderátor: „Finančné prostriedky určené verejným vysokým školám na pokrytie zvýšených výdavkov na energie sú v celkovej výške takmer 17-tisíc eur, pričom rozpis na jednotlivé školy sa momentálne pripravuje.“