Mak siaty vďaka Centru výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch zažíva akoby svoju renesanciu. Tunajší výskumný ústav totiž už niekoľko rokov v priebehu novembra usporadúva tradičný seminár venovaný práve tejto plodine. Cieľom piateho ročníka podujatia s výstižným názvom „Mak siaty pre Slovensko“, ktoré sa uskutočnilo v spolupráci s firmou LABRIS, s. r. o. bolo pomôcť pestovateľom maku s riešením problémov od založenia porastu až po zber a predaj produkcie.
Ako na seminári zaznelo, ceny oboch produktov maku siateho, či už semena alebo makoviny sú tohto roku veľmi dobré a zdá sa, že pomaly ožíva aj záujem o pestovanie maku na Slovensku. Svedčila o tom aj vysoká účasť návštevníkov z rôznych kútov Slovenska, pre ktorých organizátori pripravili tak ako vlani, dva bloky prednášok.
Praktické rady od slovenských aj českých odborníkov
Prvá časť seminára bola venovaná predovšetkým pestovaniu maku, legislatívnym podmienkam pre pestovanie maku na Slovensku, pestovateľským technológiám, s praktickými radami od odborníkov, čo robiť od založenia porastu až po zber. Hovorilo sa nielen o burinách, chorobách a škodcoch, ktoré môžu maky ohrozovať, ale pestovateľom boli ponúknuté aj možnosti riešenia týchto problémov. Hodnotil sa výkonnostný potenciál a úrodová stabilita domácich odrôd maku siateho. Slovenské odrody maku boli vyšľachtené v našich agroklimatických podmienkach a patria nielen medzi úrodovú špičku v sortimente odrôd maku, ale sú aj úrodovo stabilné a dokážu poskytovať uspokojivé úrody aj v pestovateľsky horších rokoch. Slovenské šľachtenie tým poskytuje pestovateľom veľmi hodnotný biologický materiál, čo je prvým dôležitým predpokladom úspešného pestovania maku. Zaujímavou témou z pohľadu pestovateľov bolo hodnotenie ekonomickej efektívnosti pestovania maku. Z príspevku Ing. Otakara Krásného zo spoločnosti LABRIS, ktorý hovoril o vývoji ceny tejto komodity a obchodu s makom vyplynulo, že mak je síce riziková, ale zato vysoko zisková plodina. Keďže obsahová náplň seminára bola podobná ako v minulom roku, nechýbali ani prednášky a najnovšie poznatky odborníkov zo susednej Českej republiky, ktoré slovenskí pestovatelia prijali veľmi pozitívne a dôveryhodne, nakoľko Česko je najväčším pestovateľom potravinárskeho maku v Európe a cenné informácie v podaní Ing. Karela Říhu, doc. Ing. Tomáša Lošáka, PhD., Ing. Františka Fišera, CSc., doc. Ing. Jiřího Rotrekla, CSc., a ďalších môžu našich poľnohospodárov a makové polia na Slovensku posunúť zasa o kúsok dopredu.
Zvýšme konkurencieschopnosť našich makov
Druhá časť seminára bola venovaná najnovším výsledkom z riešenia projektu APVV Popylysis. Projekt Popylysis, ktorý CVRV Piešťany realizuje v rokoch 2011 – 2014 je spolufinancovaný Agentúrou pre podporu vedy a výskumu v Slovenskej republike. Spolupracuje na ňom päť výskumných a univerzitných pracovísk, ktorých zástupcovia v rámci druhej časti seminára prezentovali svoje najnovšie výsledky z oblasti hodnotenia kvalitatívnych vlastností makového semena. Podľa Ing. Márie Lichvárovej z CVRV Piešťany, štúdiom na Slovensku vyšľachtených makov a ich porovnaním s celosvetovým sortimentom, Centrum výskumu rastlinnej výroby Piešťany a do projektu zapojených päť rezortných pracovísk (UCM Trnava, FCHPT STU Bratislava, FPV UCM Trnava, VÚP Bratislava a FHaPV PU Prešov) prispejú k lepšiemu poznaniu tejto plodiny nielen z pohľadu pestovateľa, ale aj z pohľadu obchodu, ďalšieho spracovania, či využitia produktov v ľudskej výžive, alebo iných priemyselných odvetviach. Širšie možnosti uplatnenia konečného produktu, či už makového semena alebo makovej slamy, môžu nepriamo prispieť k podpore pestovania maku na Slovensku. Cieľom je tiež prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti už vyšľachtených a v blízkej budúcnosti registrovaných odrôd.
Najväčším problém je legislatíva
Hlavnou úlohou spoločných stretnutí poľnohospodárov a odborníkov z praxe a výskumu je pomôcť slovenským poľnohospodárom riešiť viaceré problémy, ktoré sťažujú pestovanie maku na Slovensku. Zdá sa, že najväčším problémom sú legislatívne podmienky pestovania maku u nás, ktoré sú napríklad v porovnaní s Českou republikou veľmi prísne a komplikované a práve to najviac odrádza slovenských poľnohospodárov od pestovania maku. Mak však na slovenské polia jednoducho patrí, jeho pestovanie v našej krajine má tisícročnú tradíciu a okrem iných predností mak môže byť v súčasných zúžených osevných postupoch významným biodiverzitným článkom. „Želali by sme si, aby makové polia na Slovensku neboli minulosťou, skôr naopak. Veľmi nás teší zistenie, že záujem pestovateľov o nové informácie o maku rastie. Pevne veríme, že tie bariéry, ktoré sťažujú pestovanie maku na Slovensku, spoločne prekonáme a že Slovensko podľa vzoru našich západných susedov sa vráti k pestovaniu tejto, síce náročnej, ale veľmi peknej a ekonomicky zaujímavej plodiny,“ uviedla Mária Lichvárová.
ADELA GÁLOVÁ
O výkonnostnom potenciáli a úrodovej stabilite odrôd maku siateho informovala RNDr. Darina Muchová, PhD., z CVRV Piešťany.
Poľnohospodárov od pestovania maku najviac odrádza prísna a komplikovaná legislatíva.
PUBLIKOVANÉ 4. december 2013