Vysoké školy uzatvárajú prihlášky záujemcov o štúdium. Maturanti sa zväčša hlásia aj na niekoľko vysokých škôl naraz. Trh má v súčasnosti najväčší záujem o absolventov technických odborov a informatiky.
Na Univerzite Komenského majú študenti najväčší záujem o právnickú a lekársku fakultu. Tam ale príjmu asi každého desiateho uchádzača. Na filozofickej fakulte dominuje psychológia a marketingová komunikácia. Najmenší záujem je o učiteľské smery.
Anna Predmerská, prorektorka pre vzdelávanie, UK Bratislava: "Rozhodnutie o prijatí dostáva tak 10 000 študentov z týchto 23 000."
Viac študentov ako minulý rok očakávajú na Slovenskej technickej univerzite.
Ján Kalužný, prorektor pre vzdelávanie, STU Bratislava: "Minulý akademický rok sa k nám hlásilo viac ako 11 000 maturantov na denné štúdium. Z kapacitných dôvodov sme mohli prijať menej ako polovicu. To značí okolo 5000 študentov do prvého ročníka."
Aj tento rok plánujú prijať asi 5000 prvákov. Záujem je o odvetvia, ktoré súvisia s automobilovým priemyslom a to nielen odbory strojárenské, ale aj elektrotechnické, informatiku a manažment. Na Ekonomickej univerzite majú uchádzači najväčší záujem o financie, bankovníctvo, investovanie a finančný manažment.
Rudolf Sivák, rektor Ekonomickej univerzity, Bratislava: "Na všetky študijné programy je prihlásených minimálne dvojnásobný počet uchádzačov ako sú plánované počty na prijatie, na niektoré trojnásobný, na niektoré štvornásobný."
Na Žilinskú univerzitu sa tento rok hlási približne 6000 študentov. Najviac z nich chce študovať na fakulte prevádzky, ekonomiky a dopravy spojov, fakulte špeciálneho inžinierstva a fakulte riadenia informatiky.
Michal Pokorný, prorektor pre vzdelávanie, Žilinská univerzita: "Budúci akademický rok prijmeme približne okolo troch tisíc denných študentov bakalárov a okolo alebo do tisíc študentov v externom štúdiu."
Zamestnávatelia v súčasnosti hľadajú najmä absolventov technicky orientovaných vysokých škôl.
Ivana Molnárová, Profesia: "Najlepšie vychádza Slovenská technická univerzita, takisto Ekonomická univerzita a Žilinská univerzita."
Zamestnávatelia majú čoraz väčší záujem aj o absolventov súkromných vysokých škôl, ktoré svojimi programami reagujú na požiadavky pracovného trhu. Bez väčších problémov si nájdu zamestnanie aj absolventi zahraničných vysokých škôl so znalosťami cudzích jazykov.
Tibor Mattyašovský, TV Markíza.
PUBLIKOVANÉ 30. marec 2008