Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Jedzte kôru, budete zdravý ako buk. Znie to ako vtip, ale je to potvrdené. Prišli s tým naši vedci.“
Patrik Švajda, moderátor: „V kôre stromu sú ukryté viaceré zdraviu prospešné látky. Aj nezdravé vyprážané jedlo je vďaka nim zdravšie.“
Marek Gudiak, redaktor: „Dnes končí v biomase a ako palivo zhorí v ohni. Vedci sa však zhodujú v jednom. Kôra stromu je obrovským nevyužitým zdrojom zdravia. U nás to zobrali vážne a skúšobne kôru pridávajú do potravín.“
František Kreps, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: „Z týchto frakcií získavame pomocou superkritickej extrakcie CO2, získavame látky, extrakty a potom z týchto extraktov izolujeme vlastne tie polyfenoly, karotenoidy, taníny, steroly a všetko takéto zdraviu prospešné látky.“
Marek Gudiak: „Rakovina, vírusy, či zápaly. S tým všetkým si vedia poradiť látky získané z kôry stromu. Svetové štúdie teraz doplnili aj naši vedci o praktický výskum. Zamerali sa na olej na vyprážanie. V kôre totiž našli látky, ktoré dokážu túto nezdravú prípravu jedál vylepšiť.“
František Kreps: „Najvhodnejšie je použiť, myslím, borovicu, ale treba izolovať iba tie frakcie, ktoré sú skutočne zaujímavé, ktoré obsahujú tieto polyfenoly a potom teda vybrať tieto frakcie a nimi stabilizovať olej.“
Marek Gudiak: „Pridanie kôry do oleja v tomto prípade pôsobí ako čarovný elixír.“
František Kreps: „Tie potraviny prijímané po tej stabilizácii prídavkom tých frakcií sú zdravšie.“
Marek Gudiak: „Voľným okom síce rozdiel na takejto potravine nevidíte, no v skutočnosti, keď zjete rybu vyprážanú na oleji s použití kôry, by sa mal prejaviť efekt až na vašom zdraví. Tak ktorú si teda dáte?“
František Kreps: „Určite tú s polyfenolmi z kôry, z našich ihličnanov.“
Marek Gudiak: „Tak dobrú chuť prajem teda.“
PUBLIKOVANÉ 19. december 2015