Na Slovensku dodnes prevládajú predsudky, že ženy sa na prácu v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) nehodia. Keď neskôr spoznajú rozsah možností, ktoré tento sektor ponúka, je na vyštudovanie ďalšej fakulty už neskoro. Na Slovensku preto vzniká silná komunita žien v IT a niekoľko vzdelávacích programov, ktoré podporia záujemkyne v zmene kariéry alebo posune smerom k IKT. Jedným z nich je Mini Tech MBA for Women.
Vzdelávací program vznikol v septembri minulého roka ako nápad HR Talentu 2017 Miroslavy Rusnokovej. Úlohou vtedajšej HR riaditeľky v úspešnom globálnom start-upe Exponea bolo zabezpečiť kvalitných ľudí pre veľmi rýchlo rastúcu firmu, čo bolo pri päťnásobnom raste zamestnancov ročne veľkou výzvou.
Ešte v roku 2013 upozornila Európska komisia, že do roka 2020 bude v Európskej únii približne 800-tisíc neobsadených pozícií v IKT sektore. „Len na Slovensku pritom v súčasnosti chýba asi 10 000 informatikov,“ píše skúsená IT manažérka Lenka Hlinková vo svojej nedávnej publikácii Ženský algoritmus. Uvádza tiež zahanbujúci údaj 9,2 %, ktorý posadil Slovenskú republiku na samé dno Európskej únie v zastúpení žien - IKT špecialistiek.
So ženami v IT sa budeme stretávať častejšie
Program Mini Tech MBA for Women stihol medzičasom vyškoliť okolo 30 žien, z ktorých už 10 aktuálne pracuje v oblasti informačných technológií. Pre veľký záujem sa však rozhodli rozšíriť kapacity kurzov od tejto jesene až na trojnásobok. „Aj bez veľkých investícií do marketingu máme dva mesiace pred začiatkom jesenného kurzu obsadenú väčšinu miest a viaceré firmy majú záujem rozšíriť spoluprácu,“ potvrdzuje Mirka Uhnak, programová manažérka Mini Tech MBA. Podobný trend hlási aj Fakulta Informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, kde sa za posledných päť rokov počet študentiek zdvojnásobil. Zdá sa, že celospoločenský trend má našliapnuté smerom nahor a so ženami v IT sa budeme stretávať čoraz častejšie.
Nie všetky sa musia stať programátorkami či developerkami
Svetové ekonomické fórum predpokladá, že do roku 2020 bude až 90 % pracovných pozícií vyžadovať vedomosti z oblasti informačných a komunikačných technológií. Mini Tech MBA teda nemá v pláne vyrobiť za jeden semester novú légiu developeriek, ale pozerá sa na pracovný trh zajtrajška. Napríklad absolventka Veronika opustila bezpečný, ale málo dynamický svet veľkej korporácie a teraz pracuje v start-upe na spracovanie dát na pozícii dátovej analytičky. Tvrdí, že si polepšila nielen finančne, ale aj znovu našla radosť z práce. Mária zas dostala vďaka programu ponuku manažovať IT tímy troch krajín v renomovanom mediálnom magazíne. Pozitívne príklady motivujú na ďalšiu spoluprácu aj partnerov programu. Už teraz projekt podporujú spoločnosti ako Exponea, Pixel Federation, Orange, Tatra banka či HubHub.
Záujemkyne bez ohľadu na vek a skúsenosti sa môžu do 17. septembra prihlasovať na web stránke www.minitechmba. org. Jesenné kurzy Mini Tech MBA sa začínajú 17. októbra 2018 a ponúkajú dva smery - jeden je určený pre junior manažérky a špecialistky, druhý pre top manažérky, ktoré cítia, že IT je nevyhnutnou súčasťou vedenia firmy.
PR-CL NMH212410/01
----
foto:
Autorka Mini Tech MBA Miroslava Rusnoková (vpravo) a programová manažérka Mirka Uhnak privádzajú do IT viac žien a motivujú ich v kariérnom a osobnostnom raste.
Zakladateľka Mini Tech MBA for Women (vpravo) vidí v ženách nový potenciál pre trh práce. Autorka knihy Ženský algoritmus Lenka Hlinková (v strede) zasa spôsob, ako sa ženy môžu stať nezávislými.
Absolventky programu Mini Tech MBA sa pridávajú k rastúcej komunite žien v IT na Slovensku.
[Trend 30/08/2018]