Ešte ako študent vyvinul aplikáciu, ktorá dokáže ľudí naučiť žmurkať pred počítačom.
Andrej Fogelton študoval informatiku na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a ako ítečkár trávil mnoho hodín pred počítačom.
Po čase začal mať problémy s očami. Vysychali mu a dráždili ho. Musel teda pátrať, čo je za tým. Zistil, že málo žmurká. Jedným z dôvodov, prečo ľudia málo žmurkajú, je aj to, že obrazovka počítača priveľmi svieti a priťahuje oči.
„Pozorujte niekedy človeka, ktorý hľadí do ohňa, uvidíte, že žmurká oveľa menej, ako je zvyčajné,“ vysvetľuje mladý podnikateľ A. Fogelton.
Zdravý človek bežne mihá viečkami 10- až 15-krát za minútu, ale ak sedí za počítačom, je to aj o polovicu menej. Samozrejme, každý zatvára a otvára oči trocha inak, čo je dané aj genetikou či pohlavím. Napríklad ženy žmurkajú častejšie ako muži.
„Ak sme zamyslení či sústredení na prácu, žmurkáme menej, ako keď sme unavení,“ vysvetľuje A. Fogelton, ktorý získal cenu časopisu Profit za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2018.
Hľadanie riešenia
Len čo zistil príčinu svojich problémov so zrakom, začal pátrať po tom, ako to riešiť. Kvapky do očí ho neuspokojovali, lebo fungovali len na následky problému, jeho príčinu neriešili.
Aplikácia vie rozoznať, či ste žmurkali (zdroj: V. Kampf)
Začal si preto sám merať frekvenciu žmurkania a vyvíjať program, ktorý by mu žmurkanie pripomínal. Keď ho dokončil, zistil, že v Rakúsku už existuje podobná aplikácia, ktorá meria žmurkanie pomocou web kamery a na počítači vie bublinkou pripomenúť používateľovi, že má žmurkať.
To ho neodradilo. Bol si istý, že vyvinul lepšiu aplikáciu. Tvorba trvala dlho, keďže vývoj algoritmu na detekciu žmurknutia nebol ľahký. Najskôr problematiku monitorovania žmurkania vypisoval ako tému bakalárskych prác pre študentov.
((piano))
„Neskôr som sa na to sústredil sám a nakoniec, po prvých úspechoch, som zmenil zameranie mojej dizertačnej práce na detekciu žmurkania kamerou,“ dodáva A. Fogelton, ktorý na svojej alma mater pôsobil ako doktorand.
Keď končil doktoradské štúdium, uvažoval, či sa zamestnať v nejakej firme, alebo začať podnikať so svojím nápadom na žmurkaciu aplikáciu. V rozhodovaní mu pomohol aj mentoringový program, ktorý absolvoval cez Americkú obchodnú komoru.
„Bol to míľnik v mojom živote, ktorý rozhodol, že skúsim podnikať,“ zdôrazňuje A. Fogelton. V rodine podnikateľov nemal a rodičia skôr chceli, aby sa zamestnal a mal dobrý a stabilný príjem z veľkej firmy.
Ako to funguje
Po dvoch rokoch sa mu podarilo vytvoriť aplikáciu Eyeblink. Monitoruje frekvenciu ľudského žmurkania cez web kameru. Nerobí to stále. Program sleduje žmurknutia každú pol hodinu a vie z údajov urobiť grafy.
(zdroj: V. Kampf)
Tie používateľovi poskytujú užitočné informácie o frekvencii jeho žmurkania. Druhá funkcia tejto aplikácie dokáže interaktívne pripomínať žmurkanie, teda tak, aby to človeka čo najmenej vyrušovalo pri práci.
To znamená, že pripomína žmurkanie len vtedy, keď počítačový maniak žmurká málo. Ak žmurkáte menej ako desaťkrát za minútu, upozorní vás na to, aby ste žmukli. Je to akýsi tréning žmurkania.
Keď je frekvencia častejšia ako desať žmurknutí, nechá aplikácia človeka v pokoji pracovať. „Interaktívnosť je v tom, že keď žmurknete, tak pripomienka sama zmizne, nemusíte nič stláčať, aby ste ju vypli,“ vysvetľuje podnikateľ.
Okrem toho jeho softvér kontroluje aj jas obrazovky počítača. Ak je veľmi jasná, aplikácia ponúkne možnosť automaticky ju stmavieť.
Potenciálni zákazníci
Užitočná aplikácia sa dá stiahnuť zadarmo, ale bez interaktívnej funkcie s kamerou. Platená verzia používa kameru na interakciu s používateľom a stojí 15 eur na rok.
Ľudia zatiaľ nie sú ochotní platiť za prevenciu, aj preto sa A. Fogeltonovi podarilo predať zatiaľ okolo sto licencií, no verí, že toto číslo bude rýchlo rásť. Aktívne používa Eyeblik približne 150 ľudí.
(zdroj: V. Kampf)
„Mojimi zákazníkmi sú zatiaľ len ľudia, ktorí vedia, že trpia syndrómom suchého oka a aktívne ho riešia, lebo im záleží na zdraví svojich očí,“ hovorí.
Túto hypotézu si mladý vedec a podnikateľ potvrdil testom na zamestnancoch telekomunikačnej firmy O2. Eyeblink ponúkli približne 350 zamestnancom, dvadsaťšesť z nich ho aktívne používalo mesiac a potom vyplnili dotazník.
Výsledky testovania boli celkom pozitívne. „Zhruba 70 percentám pracovníkov aplikácia pomohla pri problémoch s očami a 46 percent z nich malo pri jej používaní menej unavené oči,“ informuje A. Fogelton.
Testom navyše zistil, že frekvencia žmurkania sa zamestnancom ku koncu dňa zvyšovala a dĺžka žmurknutia sa predlžovala. „Grafy ukázali, že čím viac sú ľudia ku koncu dňa unavenejší, tým viac žmurkajú,“ dodáva mladý podnikateľ.
Niektorí ľudia problém suchých očí neriešia alebo sa uspokoja s odporúčaniami lekárov či lekárnikov používať umelé slzy. Tie liečia iba príznaky, zavlažia oko externe.
Eyeblink sa snaží bojovať proti príčine vzniku problému, teda proti tomu, že človek málo žmurká. A. Fogelton si myslí, že jeho aplikácia má globálny potenciál a navyše konkurencia na trhu je malá.
„Priama konkurencia vôbec nie je, najbližšie k môjmu programu je rakúska firma ivisionguard.com,“ odáva A. Fogelton. Jej investor však skrachoval, takže produkt ďalej nevyvíjajú.
Očiari aj poisťovne
Svoju aplikáciu sa mladý podnikateľ pokúša ponúkať cez rôzne predajné kanály. Skúšal rôzne druhy reklám na Googli či Facebooku, ale nezafungovali.
„Nevrátili sa mi ani peniaze, ktoré som do toho investoval,“ priznáva A. Fogelton. Niektorí zákazníci si ho našli najmä cez Google. Boli medzi nimi aj oční lekári, ktorí jeho nápad chválili.
„Mám pre nich už aj vytlačené letáky a informačné e-maily, ale obehám si ich asi osobne,“ uvažuje A. Fogelton. V poslednom čase má veľa stretnutí vo firmách aj na konferenciách, kde prezentuje svoj inovatívny produkt.
Verí, že by sa jeho aplikácia mohla uchytiť najmä vo firmách, ktoré by sa rady starali o zdravie svojich zamestnancov. Potom chce skúsiť zdravotné poisťovne.
„Podľa mňa by poisťovne mohli ponúkať v rámci svojich produktov aj moju aplikáciu. Už som v jednej bol a celkom ich to zaujalo,“ hovorí. Zatiaľ sa však spolieha na svoje úspory a obzerá sa po európsky grantoch.
„Verím, že môj projekt je dostatočne inovatívny, aby obstál medzi európskou špičkou,“ dodáva A. Fogelton. Financovanie formou crowdfundingu, teda verejnej online zbierky, zatiaľ neskúšal, ale do budúcnosti nevylučuje ani to.
Spätná väzba
Poznatky získané od používateľov mu pomáhajú aplikáciu zlepšovať. Niekedy musí ľuďom vysvetľovať, že jeho aplikácia nie je na to, aby ich sledovala, ale aby im pomáhala. Po upozornení jedného používateľa pridal do nej funkciu, ktorá človeku pripomenie urobiť si pri počítači prestávku a vstať.
„Aj také aplikácie už existujú, ale ja som to urobil tak, že softvér vie, kedy ste išli na toaletu,“ vysvetľuje mladý informatik. Aplikácia sa zatiaľ dá využiť len na stolných počítačoch a nie na mobiloch. Ľudia ich používajú inak ako klasický počítač.
„Pri mobile často pozeráte mimo displeja, pri veľkej obrazovke málokedy uhnete pohľadom,“ pripomína A. Fogelton. Pri videách v rámci výskumu k dizertačnej práci zistil, že väčšinou človek žmurkne, keď uhne pohľadom mimo obrazovky.
Navyše, ako hovorí, by aplikácia asi vybíjala rýchlo batériu na mobile, takže z praktického hľadiska by nebola využiteľná.
Do budúcnosti chce vylepšiť aplikáciu o nové funkcie, aktualizácie a odstrániť z nej chyby. Aj tu mu pomáha spätná väzba od používateľov. „Zväčša mi píšu programátori, kde mám ešte medzery a čo by sa dalo zlepšiť,“ dodáva A. Fogelton.
[ekonomika.sme.sk 29/08/2018]
Link: https://ekonomika.sme.sk/c/20902452/zmurkacia-aplikacia-chrani-oci.html