Zubné kefky patria medzi spotrebné veci, ktoré výrazne zaťažujú životné prostredie.
K tomu, aby boli ekologickejšie, prispeje bioplast vytvorený vedeckým tímom profesora Pavla Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
Z patentovaného biomateriálu, ktorý nesie meno Nonoilen, vyrobila firma Curaprox už prvú sériu zubných kefiek. Chcú tak otestovať ich výdrž a efektívnosť.
Plast bez ropy
Nonoilen je zmesový materiál založený na polyméroch, ktoré pochádzajú z obnoviteľných zdrojov. Znamená to, že nie sú vyrobené z ropy alebo iných fosílnych surovín.
„Náš bioplast podlieha stopercentnej biodegradácii v pomerne krátkom čase a je možné nastaviť jeho mechanické vlastnosti tak, aby vyhovoval danej aplikácii bez pridania syntetického plastu,“ vysvetľuje pre denník SME Alexy, vedúci Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien na STU.
Hlavnými zložkami Nonoilenu sú polylalkid (PLA), polyhydroxybutyrát (PHB) a škrob.
Polyalkid PLA je polymér kyseliny mliečnej. Jeho základnou surovinou je kukurica a cukrová trstina, takže sa dokáže úplne rozložiť. Často sa z neho vyrábajú potravinové obaly, nádoby na lieky, chirurgické vlákna, ale i suveníry a hračky.
PHB je polymér veľmi podobný pevnému plastickému polypropylénu. Okrem potravinových obalov sa používa napríklad aj pri výrobe textilných látok.
Pri vytváraní bioplastu nebol dôležitý iba správny pomer troch hlavných zložiek. Vedci ich museli špeciálne pripravovať.
Viac si prečítate na:
https://tech.sme.sk/c/22218565/zo-slovenskeho-bioplastu-vyrobia-zubne-kefky-dokazu-sa-rozlozit.html
PUBLIKOVANÉ 4. október 2019