Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Určite nám dáte za pravdu, že nejeden chodník by sa dal premenovať a žuvačkový koberec.“
Patrik Švajda, moderátor: „Mnohé verejné miesta sú priam posiate zahodenými žuvačkami.“
Zlatica Švajdová Puškárová: „No a keď ich zašliapneme, menia sa na dokonalé lepidlo.“
Ľubo Fronko, redaktor: „Pred jedlom aj po ňom, ráno i večer, mladí, či seniori, v škole alebo v práci. Žuvačku žujú jednoducho všetci. Zisťovali sme v novinovom stánku.“
Erika, predavačka: „Myslím si, že štandardne rovnako ako aj voľakedy.“
Ľubo Fronko: „Koľko tak balíčkov žuvačiek predáte za deň?“
Erika: „Zhruba tridsať kusov balíčkov.“
Ľubo Fronko: „Keď mrzí, ide z úst von. Niekedy to s ňou skončí takto. Zašliapnuté fľaky sú nepeknou súčasťou chodníkov. Odborník na chemicko-potravinárske technológie vysvetľuje, že žuvačka je zmesou polymérov.“
Peter Fodran, Slovenská technická univerzita: „Polyméry sú problémom. Máte obyčajnú plastovú fľašu, no to rozložiť je problém. To sa nedá tak jednoducho.“
Ľubo Fronko: „Podobným spôsobom fungujú aj žuvačky na chodníku.“
Peter Fodran: „Akonáhle je ten povrch hladký, tak to z neho dolu nedostanete.“
Ľubo Fronko: „Pri nakrúcaní sme stretli aj pani Martu, ktorá celý život pracovala v nemocnici a so zoškrabovaním žuvačiek zo zeme má bohaté skúsenosti.“
Žena: „Po tých chodbách napríklad na prízemí k röntgenu, tam sú dlhé chodby, tak sme to normálne robili...“
Ľubo Fronko: „A bolo toho veľa vtedy?“
Žena: „Veľa.“
Ľubo Fronko: „Koľko žuvačiek sa zmestí do jedného štvorcového metra chodníka? To sme sa rozhodli zistiť v jednej z pasáží pri banskobystrickom námestí. Toto je jeden meter štvorcový. No a ideme si precvičiť matematiku. Jeden, dva... Prešli necelé tri minúty a výsledok bol známy - šesťdesiatsedem žuvačiek. Odstrániť čo len jednu ide ťažko a pomaly. Normálne treba zatlačiť, špachtľu aj zlomím. Aj s asfaltom.“
Peter Fodran: „To jedine zbrúsiť Tam sa nič iného okolo toho robiť nedá.“
Ľubo Fronko: „Odhodené žuvačky pritom na chodníkoch nemajú čo robiť.“
Pavol Slovák, Mestská polícia Banská Bystrica: „Znečistenie verejného priestranstva žuvačkou alebo špakom je sankcionovateľné do výšky tridsaťtri eur.“
Ľubo Fronko: „Boj proti žuvačkovým fľakom je rôzny. V Anglickom meste Chelsfort ich označili krúžkami, aby bolo jasne vidieť, koľko ich je. Nič to však nie je proti Singapuru. Tam zakázali žuvanie žuvačiek na verejnosti úplne. Všade tam, ale aj u nás by pritom stačila jednoduchá vec - aby sa ľudia naučili namiesto chodníka používať smetný kôš.“
PUBLIKOVANÉ 13. jún 2016