Európska noc výskumníkov sa na Slovensku konala už jedenástykrát.
BRATISLAVA. Hŕstka detí sa tlačí okolo malého stola. Pozerajú sa na dva penové cukríky marshmallow položené na tanieriku pod skleneným zvonom. Najskôr sa pred ich zrazkom začnú cukríky znenazdania zväčšovať, no vzápätí sa niečo zmení. Cukríky sa zatrasú, vznášajú sa vo vzduchu a hneď na to sa scrvknú.
"Viete, čo je najlepšie na malých cukríkoch?“ pýta sa detí Pavol Michniak z Ústavu elektroniky a fotoniky na FEI STU. Prístroj, ktorý obsluhuje je vákuový zväčšovač cukríkov.
Jeho zariadenie je už tradičnou atrakciou Noci výskumníkov, ktorá sa odohrala v piatok v piatich slovenských mestách. Pokus s vákuom okoloidúcim hravou formou vysvetlil fyzikálne zákonitosti nízkych tlakov. Stačilo, aby Michniak otočil niekoľkými páčkami a cukríky sa začali meniť. Musel však dávať pozor na deti, ktoré sa mu snažili nejaké uchmatnúť, ak si však chceli vyskúšať ovládanie stroja, nechal ich. „Môžete ich zjesť viac,“ povedal nakoniec a marshmallow rozdal deťom, ktoré do Starej tržnice prišli už na jedenásty ročník podujatia, na ktorom je možné dotknúť sa vedy.
Európska noc výskumníkov 2017
(18 fotografií)
Vlastné zemetrasenie
Malý Samko sa predieral cez veľkých dospelákov, až kým sa nedostal k dotykovej obrazovke. Boli na nej obrázky Zeme z rôznych pohľadov. „Aha, Samko, vidíš, takto vyzerala Zem pred 600 miliónmi rokov,“ prekladá mu mama text z obrazovky. Chlapec sa však nepozeral na displej, jeho oči mierili za obrazovku. Visela za ňou veľká guľa - model Zeme. Ako Samko behal prstom po obrazovke, model sa menil a na „glóbuse“ sa objavili bodky na rôznych miestach Zeme. „A tu vidíš zemetrasenia,“ vysvetľuje mama.
“
Napočítam raz, dva, tri, vyskočíme a spravíme si vlastné, malé zemetrasenie.
„vedkyňa z oddelenia seizmológie SAV
Ak chceli byť návštevníci k tejto prírodnej katastrofe ešte bližšie, stačilo, aby vyšli po schodoch Starej tržnice na druhé podlažie. „Napočítam raz, dva, tri, vyskočíme a spravíme si vlastné, malé zemetrasenie,“ prihovárala sa vedkyňa v stánku oddelenia seizmológie SAV dievčaťu.
Seizmometer, ktorý vedci ukryli pod stôl, nameral otras z ich dopadu a okamžite ho odoslal do počítača. Na obrazovke, kde sa vlnili tri farebné čiary, sa zrazu objavil záchvev – malé zemetrasenie.
Podobný fraktál mohli na Noci výskumníkov deti ovládať pohybmi rúk. (zdroj: WIKIMEDIA/CC)
Vedci sa v piatok snažili prilákať deti mnohými interaktívnymi a hravými pokusmi – v niektorých stánkoch mohli na obrazovke pomocou webkamery ovládať nekonečné geometrické obrazce - fraktály, v ďalšom ich farmakologičky učili pipetovať vzorky roztoku, v niektorých si mohli vyskúšať pobyt vo virtuálnej realite, vyskúšať si silu ťahu svojich rúk či vytlačiť v 3D tlačiarni obľúbený fidget spinner.
Nie len naplnenie túžob
Záujem detí o vedu je prirodzený – ženie ich túžba po poznaní. Aj preto im v túto noc museli všetci dospeláci prepáčiť, že sa všade tlačili a predbiehali. Chceli byť k vede čo najbližšie.
„Chceme, aby kariéra vedca nebola iba naplnením detských túžob, ale aby ľuďom, ktorí sa touto cestou vydajú, poskytla všetky prostriedky potrebné na bežný život,“ povedal počas slávnostného otvorenia Noci výskumníkov predseda SAV Pavol Šajgalík.
Po otvorení už na pódium vystúpil Matt Taylor z Európskej vesmírnej agentúry, ktorý bol vedúcim vedcom misie Rosetta, ktorá v roku 2014 letela ku kométe 67/P Čurjumov-Gerasimenko.
Taylor je dôkazom, že každý, kto chce skúmať a spoznávať, musí byť odhodlaný a presvedčený o svojom poslaní. Počas prednášky na obrazovke ukázal rozmazaný obrázok kométy. „Takto vyzerala, keď sme k nej leteli, a takto sme zistili, ako vyzerá, keď sme k nej dorazili.“ Na ďalšej snímke sa zjavila kométa, ktorá tvarom pripomínala kačku.
„Povedali sme si, že aspoň bude mať hladký povrch... ale nemala.“ Na kométe, ktorá letela vesmírom rýchlosťou 135-tisíc kilometrov za hodinu, sa Taylorovi a jeho tímu nakoniec podarilo pristáť v roku 2014.
Skúste pri tom nevybuchnúť
Do budúcnosti mladých návštevníkov preniesol na poslednej prednáške Daniel Nagaj z Centra pre výskum kvantovej informácie SAV. Vysvetľoval, ako funguje kvantový svet a ako budú vyzerať kvantové počítače budúcnosti.
„Deti boli strašne zvedavé. S široko otvorenými očami pozerali na model vesmíru, atómov a ako my na to svietime a čo vidíme," povedal Nagaj. Nad hlavami divákom sa počas toho hýbali svetelné gule a v tme žiarili rôznymi farbami.
Nagaj, ktorý študoval aj na prestížnej Massachusettskej technickej univerzite, vie, že dotyk s vedou je pre deti a budúcich vedcov dôležitý.
“
Pýtajte sa otázky a neuspokojte sa s tým, že už niečomu rozumiete.
„kvantový fyzik Daniel Nagaj
„Skúšajte, objavujte veci, rozoberajte, hľadajte, zisťujte, ako fungujú. Azda vám to rodičia nie úplne zakážu, skúste pri tom nevybuchnúť alebo niečo nezničiť. Pýtajte sa otázky a neuspokojte sa s tým, že už niečomu rozumiete,“ odkázal mladým vedeckým nadšencom.
[tech.sme.sk 30/09/2017]
Autor: Renáta Zelná
Link: https://tech.sme.sk/c/20661378/zvacsovali-cukriky-a-sposobili-zemetrasenie-v-piatok-sa-mohli-deti-dotknut-vedy.html