Európska územná spolupráca
Európska územná spolupráca nahrádza v programovom období 2007-2013 iniciatívu Spoločenstva INTERREG a posilňuje význam podpory územnej spolupráce ako súčasť kohéznej politiky Európskej únie (EÚ).
V súlade s článkom 3 Nariadenia Rady (ES) č. 1083/2006, ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja (ERDF), Európskom sociálnom fonde (ESF) a Kohéznom fonde (KF)) je pomoc Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Cieľa 3 poskytovaná do oblastí podpory zameraných na tri hlavné formy spolupráce:
- Rozvoj cezhraničných hospodárskych, sociálnych, environmentálnych iniciatív prostredníctvom spoločných stratégií udržateľného územného rozvoja
- Posilnenie nadnárodnej spolupráce prostredníctvom akcií súvisiacich s prioritami Spoločenstva a prispievajúcich k integrovanému územnému rozvoju
- Posilnenie účinnosti regionálnej politiky podporovaním spolupráce a výmeny skúseností medzi regiónmi na príslušnej miestnej úrovni.
Cezhraničná spolupráca je v rámci cieľa Európskej územnej spolupráce implementovaná prostredníctvom operačných programov zameraných na vnútorné hranice Európskej únie pokrývajúce predovšetkým nasledujúce oblasti:
- Podpora podnikania, najmä rozvoj malých a stredných podnikov, cestovného ruchu, kultúry a cezhraničného obchodu
- Podpora a zlepšenia spoločnej ochrany a starostlivosti o prírodné prostredie a kultúrne dedičstvo, ako aj prevencia prírodných a technologických rizík
- Podpora prepojenia mestských a vidieckych oblastí
- Zníženie izolovanosti zlepšením prístupu k dopravným, informačným a komunikačným sieťam a službám, ako aj cezhraničných vodných, odpadových a energetických systémov a zariadení
- Rozvoj spolupráce, kapacít a spoločného využívania infraštruktúry, najmä v zdravotníctve, kultúre, cestovnom ruchu a školstve.
HU-SK CBC Program:
Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika, ako ďalšia generácia financovania zo štrukturálnych fondov v novom programovom období 2007-2013, vstúpil do platnosti 20. decembra 2007, kedy ho Európska komisia schválila rozhodnutím č. C/2007/6488. Program nahrádza predchádzajúci Program susedstva Maďarská republika – Slovenská republika – Ukrajina 2004-2006 realizovaný v rámci Iniciatívy Spoločenstva INTERREG.