Ocenenia celoštátneho, európskeho či svetového významu.
Typy ocenení
Osobnosť vedy a techniky SR
Minister či ministerka školstva, vedy, výskumu a športu udeľuje každoročne v rámci Týždňa vedy a techniky najvýznamnejšie osobnosti vedy na Slovensku.
Vedec roka SR
Súťaž má za cieľ pravidelne oceňovať popredných slovenských vedcov a technológov z prírodných a technických oblastí vedy a výskumu za prínosy vedeckého bádania, úspešné práce, zavádzanie nových technoogií a pripomínať verejnosti najlepšie výsledky slovenského výskumu.
Women in Science
Created in 1998, the International Awards L'Oréal-UNESCO For Women in Science honours - every year - 5 eminent women scientists from 5 regions of the world.
IT osobnosť roka
Špičkové vedecké kolektívy Slovenska
Iné významné ocenenia
- Malá medaila sv. Gorazda MŠVVaŠ SR
- Ďakovný list svätého Gorazda MŠVVaŠ SR
- Pribinov kríž I. triedy Prezidenta SR
- Rakúsky čestný kríž
- Slovenka roka
- Volkerova medaila Medzinárodnej asociácie hydrologických vied
- Cena Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej repuibliky
- a iné
Zoznam laureátov
2024
prof. Ing. Ľubomír Švorc, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie v kategórii Osobnosť vedy a techniky získal za rozsiahly medzinárodne uznávaný vývoj senzorických materiálov a metód zelenej chémie pre stopové analyty v potravinárskych, vo farmaceutických a v environmentálnych vzorkách.
2023
doc. Ing. MSc. Martin Klaučo, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie v kategórii Osobnosť vedy a techniky získal za výskum a praktické nasadenie laditeľných explicitných regulátorov pre optimalizáciu priemyselných aplikácií.
doc. Ing. Alexander Schrek, PhD.
Ocenenie získal za významný novátorský prínos v oblasti tvárniteľnosti kombinovaných polotovarov zváraných laserom.
prof. Ing. Maximilán Strémy, PhD (MTF STU)
Ocenenie Malá medaila sv.Gorazda získal za prínos v oblasti výchovy a vzdelávania v rámci rozvoja školstva.
Ing. Kristian Jezsó, PhD. (SjF STU)
Ocenenie Cena za najlepší príspevok v oblasti kvality v kategórii Najlepšia dizertačná práca získal za prácu Analýza procesu triedenia partikulárneho materiálu.
2022
doc. Ing. Maximilián Strémy, PhD. (MTF STU)
Ocenenie Ďakovný list svätého Gorazda získal za vzdelávaciu činnosť a vedeckovýskumnú prácu v oblasti riadiacich prvkov a systémov v prepojení na informačné technológie.
2020
prof. Ing. Marián Peciar, PhD. (SJF STU)
Ocenenie získal v kategórii Technológ roka za mimoriadny prínos v oblasti vývoja nových netradičných a unikátnych technológií spracovania suchých aj vlhkých práškových a zrnitých látok, v oblasti pokrokových materiálov pre nasadenie v systémoch Industry 4.0 a výchovu mladých technológov).
doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie získal v kategórii Popularizátor vedy za dlhoročné popularizačné aktivity približujúce širokej verejnosti krásu a dôležitosť organickej chémie.
2019
prof. Ing. Ján Híveš, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie získal v kategórii Inovátor roka za výskum a vývoj technológie výroby silného „zeleného“ oxidovadla – železanu – schopného ekologicky likvidovať široké spektrum mikropolutantov v životnom prostredí, hlavne vo všetkých typoch vôd.
Vedecký tím pre biotechnologické separácie
Oblasť výskumu Chémia, chemická technológia a biotechnológie; prof. Ing. Milan Polakovič, CSc., Ústav chemického a environmentálneho inžinierstva, FCHPT STU
Vedecký tím pre výskum fyzikálno-chemických vlastností a štruktúry látok
Oblasť výskumu Chémia, chemická technológia a biotechnológie; prof. Ing. M. Valko, DrSc., Ústav fyzikálnej chémie a chemickej fyziky, FCHPT STU
Vedecký tím pre inovatívne materiály, technológie a štruktúry pre progresívne mikro/nano elektronické a fotonické prvky a systémy
Oblasť Elektrotechnika a elektroenergetika; prof. Ing. Daniel Donoval, DrSc., Ústav elektroniky a fotoniky, FEI STU
Vedecký tím pre regionálnu inžiniersku hydrológiu a hydrauliku pre vodné staviteľstvo
Oblasť projektovanie, inžinierstvo, technológie a vodné hospodárstvo; prof. Ing. Ján Szolgay, PhD., Katedra vodného hospodárstva krajiny, SvF STU
Vedecký tím pre modelovanie neurčitosti a jeho aplikácie
Oblasť matematika a štatistika, prof. RNDr. Radko Mesiar, DrSc.,, Katedra matematiky, SvF STU
prof. Ing. Marián Valko, DrSc. (FCHPT STU)
Ocenenie Pribinov kríž I. triedy Prezidenta SR získal za významné vedecké výsledky v oblasti fyzikálnej chémie a mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj SR. Prof. Valko je aj citovanejším autorom v SR a viackrát bol zaradený, ako jediný zo Slovenska, ako Highly cited researcher.
doc. Ing. Karol Jelemenský, PhD. (SjF STU)
Ocenenie Rakúsky čestný kríž za vedu a umenie 1. triedy Prezidenta Rakúskej republiky získal za osobný prínos k rozvoju slovenskorakúskych vzťahov v oblasti vedy a výskumu a vysokého školstva. Doc. Jelemenský dostal súčasne aj ďakovný list ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej.
prof. RNDr. Daniela Hudecová, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie Slovenka roka v kategórii Veda a výskum získala za autorstvo 130 pôvodných vedeckých prác, ktoré boli citované viac ako 1000-krát.
prof. Ing. Ján Szolgay, PhD. (SvF STU)
Ocenenie Volkerova medaila Medzinárodnej asociácie hydrologických vied sa udeľuje v spolupráci s UNESCO a Svetovou meteorologickou organizáciou v oblasti hydrológie.
2018
prof. RNDr. Otokar Grošek, PhD. (FEI STU)
Ocenenie získal v kategórii Osobnosť medzinárodnej spolupráce za jedinečný prínos pre propagáciu slovenskej vedy na pôde Severoatlantickej aliancie, dlhodobú úspešnosť v získavaní zahraničných grantov a za získanie ocenenia vedeckého programu NATO Veda pre mier a bezpečnosť „Najlepší projekt NATO za posledných desať rokov v oblasti kybernetickej bezpečnosti“.
prof. Ing. Koloman Ulrich, PhD. (MTF STU)
Ocenenie Malá medaila sv. Gorazda MŠVVaŠ SR získalza prácu venovanú výchove technickej inteligencie na Slovensku a rozvoju Materiálovotechnickej fakulty Slovenskej technickej univerzity.
kolektív prof. Ing. Rudolfa Palenčára, CSc. (SjF STU)
Ocenenie Cena Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej repuibliky za najlepší vedecký kolektív v oblasti metrológie.
prof. Ing. Koloman Ulrich, PhD. (MTF STU)
Ocenenie Malá medaila sv. Gorazda MŠVVaŠ SR získal za prácu venovanú výchove technickej inteligencie na Slovensku a rozvoju Materiálovotechnickej fakulty Slovenskej technickej univerzity
kolektív prof. Ing. Rudolfa Palenčára, CSc. (SjF STU)
Ocenenie Cena Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky za najlepší vedecký kolektív v oblasti metrológie.
2017
prof. Ing. Jaroslav Kováč, CSc. (FEI STU)
Ocenenie získal za celoživotné zásluhy a tvorivý prístup k rozvoju vedy, techniky a vzdelávania v oblasti fotoniky a vynikajúcu medzinárodnú reprezentáciu pracoviska.
prof. Ing. Ľubomír Šooš, PhD. (SjF STU)
Ocenenie získal v kategórii Inovátor roka za vynikajúce výsledky a prínosy vo výskume, vývoji a návrhu nových progresívnych riešení konštrukčných uzlov, strojov, zariadení a technologických liniek vo výrobnej technike a pri zhodnocovaní odpadov.
Ing. Zuzana Barbieriková, PhD. (FCHPT STU)
Názov víťazného projektu: Identifikácia paramagnetických centier a reaktívnych radikálov v systémoch TiO2 nanočastíc.
2016
prof. Ing. Daniel Donoval, DrSc. (FEI STU)
Ocenenie získal v kategórií Osobnosť roka v programoch EÚ za mimoriadnu aktivitu a úspešnosť v získavaní a riešení medzinárodných výskumných projektov, hlavne v EÚ programoch FP5 – FP7, Horizont 2020, najmä v ECSEL JU. Aktuálne vedie projekty e-Ramp a loSense a podieľa sa na riešení ďalších 4 projektov v rámci Horizont 2020.
prof. Ing. Mária Bieliková, PhD.
prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD.
Získala ocenenie Slovenka roka v kategórii Veda a výskum.
2015
doc. Ing. Monika Rychtáriková, PhD. (SvF STU)
Ocenenie získala v kategórií Vedkyňa roka za aplikáciu znalostí stavebnej a priestorovej akustiky v medzipredmetnom kontexte, najmä v oblasti virtuálnej akustiky, pri výskume akustickej orientácie slepých ľudí v interiéri budov a poznatkov psychoakustiky pri overovaní akustických veličín.
2014
doc. Ing. Ján Lešinský, CSc. (Inštitút celoživotného vzdelávania STU)
Tím hodnotenia radiačného poškodenia konštrukčných materiálov štiepnych a fúznych reaktorov, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU
doc. Ing. Ľubomír Švorc, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie získal v kategórií Mladá osobnosť vedy za vysokú vedeckovýskumnú a publikačnú aktivitu v oblasti elektrotechnickej charakterizácie biologicky aktívnych látok a využitia nových elektródových materiálov v klinickej, environmentálnej a potravinárskej stopovej analýze.
2013
Ing. Martin Weis, PhD. (FEI STU)
Ing. Michal Krajčík, PhD. (SvF STU)
Ocenenie získal v kategórií Technológ roka za dosiahnuté významné výsledky v oblasti vnútornej klímy budov.
2012
prof. RNDr. Karol Mikula, DrSc. (SvF STU)
Ing. Pavel Fellner, DrSc. (FCHPT STU)
doc. Ing. Pavol Alexy, PhD. (FCHPT STU)
Ocenenie získal v kategórií Technológ roka za vývoj receptúry a technológie prípravy zmesových materiálov s vysokou húževnatosťou na báze biodegradovateľných polymérov pochádzajúcich z obnoviteľných zdrojov.
RNDr. Ľudovít Molnár, DrSc.
2011
Kolektív Ústavu elektroniky a fotoniky FEI STU
prof. RNDr. Karol Mikula, DrSc. (SvF STU)
Ocenenie získal za výsledky v programoch EÚ za úspešné riešenie európskych projektov, ktorých výsledkom sú svetovo unikátne postupy na počítačovú analýzu časovo-priestorových štvordimenzionálnych obrazov embryogenézy jednoduchých stavovcov s aplikáciami vo vývojovej biológii a medicíne, založené na efektívnych paralelných implementáciách originálnych numerických metód na riešenie nelineárnych parciálnych diferenciálnych rovníc.
2010
prof. Ing. Mária Bieliková, PhD. (FIIT STU)
2006
prof. Ing. Michal Uher, DrSc. (FCHPT STU)
Ocenenie získal za celoživotné dielo v SR za významný prínos pri objasnení vlastností a využitia prírodných a syntetických sladidiel a za založenie školy bioorganickej chémie.
2004
prof. Ing. Elemír Kossaczký, CSc. (FCHPT STU)
Ocenenie získal za celoživotné dielo založenia odboru Chemické inžinierstvo – Teória chemickej techniky – v školstve, vedeckovýskumnej základni a vo výrobe.
prof. Ing. Arch. Maroš Finka, PhD. (FAD STU)
Ocenenie získal za výsledky v rámcovom programe EÚ, konkrétne za prínos k rozvoju urbanistickej vedy a ,jej integrácii do európskeho priestoru Stredoeurópskeho školiaceho a výskumného centra v oblasti priestorového plánovania SPECTRA na "Centre of Excellence EÚ".
2002
prof. RNDr. Milan Melník, DrSc. (FCHPT STU)
Ocenenie získal v kategórií rozvoj a prínos do svetovej koordinačnej a bioanorganickej chémie. Je jedným zo zakladateľov bioorganickej chémie.