Katedra UNESCO pre obnovu architektonického dedičstva na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave je snahou o vytvorenie odbornej platformy pre problematiku obnovy architektonického dedičstva s prepojením vzdelávacej a vedecko-výskumnej činnosti univerzitných pracovísk na odborné a metodické pracoviská z praxe, s dôrazom na interdisciplinárny prístup k obnove pamiatkových objektov a súborov.
Katedra UNESCO je súčasťou programu UNITWIN, ktorý od roku 1992 podporuje medzinárodnú medziuniverzitnú spoluprácu a vytváranie sietí s cieľom zvýšiť inštitucionálne kapacity prostredníctvom zdieľania znalostí a spolupráce. Počet aktívnych nositeľov štatútu UNESCO CHAIR je 858 zo 117 krajín sveta pričom na svete je viac ako 25 tisíc univerzít. Prostredníctvom tejto siete inštitúcie vysokoškolského vzdelávania a výskumné inštitúcie na celom svete spájajú svoje ľudské aj materiálne zdroje, aby riešili naliehavé výzvy a prispeli k rozvoju svojich spoločností. V mnohých prípadoch slúžia ako think-tanky a vytvárajú mosty medzi akademickou obcou, občianskou spoločnosťou, miestnymi komunitami, výskumom a tvorbou politiky. Ukázalo sa, že sú užitočné pri informovaní o politických rozhodnutiach, zavádzaní nových vzdelávacích iniciatív, vytváraní inovácií prostredníctvom výskumu a prispievaní k obohateniu existujúcich univerzitných programov pri podpore kultúrnej rozmanitosti. V oblastiach s nedostatkom odborných znalostí sa katedry UNESCO vyvinuli na póly excelentnosti a inovácie na regionálnej alebo subregionálnej úrovni.
Katedra vzniká ako reakcia na časté nezrovnalosti v interpretácii medzinárodných metodických dokumentov, ktoré sa vyskytujú tak medzi pracovníkmi pamiatkových úradov ako aj projektantmi. Tento konflikt vychádza na jednej starne z nedostatočnej vedomosti o zásadách ochrany pamiatok zo strany projektantov a zhotoviteľov, ako aj vlastníkov pamiatok, ale na druhej starne aj z nedostatočnej úrovne stavebno-technického vzdelania zamestnancov pamiatkových úradov. Preto sa záujem Katedry UNESCO zameria na tie stránky problémov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v odbornej praxi. Väčší dôraz sa bude klásť na technickú stránku procesu obnovy a aplikáciu takých architektonických zásahov, ktorých cieľom je zachovať, či obnoviť identitu tradičného historického sídla.
Katedra je mostom medzi akademickou obcou, občianskou spoločnosťou, miestnymi komunitami, výskumom, samosprávou, verejnou správou a tvorbou politík.