Projekt Katedry UNESCO je zameraný na postavenie koncepcie interdisciplinárneho vzdelávania, (najmä vzdelávania vysokoškolského typu) zameraného na obnovu architektonického dedičstva. Jeho výstupom je okrem iného implementácia nových znalostí podporujúca optimálne postupy obnovy a prezentácie architektonického dedičstva do postavenia nových predmetov. Nosné katedry hosťujúcej organizácie STU sa dlhodobo zaoberajú vzdelávaním v oblasti ochrany pamiatok, doteraz však dôraz kládli na svoju špecializáciu. V rámci Katedry UNESCO sa počíta s užšou, interdisciplinárnou spoluprácou, v rámci ktorej sa v dôsledku synergického efektu očakávajú nové poznatky a celková optimalizácia procesu. Počíta sa s využívaním doterajších výsledkov práce tak v polohe pedagogickej, výskumnej ako aj umelecko-tvorivej. Pedagógovia nosných pracovísk do procesu postupne dostávajú aj externých domácich a zahraničných spolupracovníkov takou formou, ako by si daná aktivita vyžadovala.
Využívame poznatky z už existujúceho Centra technológie pamiatok pôsobiaceho popri Katedre technológie stavieb na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Taktiež v spolupráci s Fakultou chemických a potravinárskych technológií v Bratislave je pozornosť venovaná aj chemickým technológom. Rozvíja sa vedecko-výskumná spolupráca so Stavebnou fakultou Žilinskej univerzity, ako aj s praxou. V spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov je pozornosť venovaná stavbyvedúcim a stavebným dozorom. Súčasný proces výučby počíta so spoluprácou externých odborníkov pre postgraduálne štúdium Interdisciplinarita pri obnove pamiatok.
Súčasťou projektu je pravidelné organizovanie workshopov, prednášok, seminárov, či využívanie blokového vyučovania pre študentov a odborníkov na oboch detašovaných pracoviskách, s využívaním Centra technológie obnovy pamiatok, prípadne iných relevantných výskumných pracovísk v teréne, v úzkom kontakte s praxou.