Jednou z aktivít Katedry UNESCO pre obnovu architektponického dedičstva je usporadúvať každoročne v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva konferencie na tému architektonického dedičstva, jeho ochrany a obnovy, chápania širokospektrálnosti procesu obnovy so synergickým efektom vzájomného ovplyvňovania všetkých disciplín v procese. Tento prístup je chápaný ako prostriedok k zachovaniu či obnoveniu identity miesta, kontinuálnemu pokračovaniu v pozitívnych trendoch stavebnej kultúry daného miesta tak v architektonickej ako aj urbanistickej dimenzii. V roku 2020 organizovaný odborný seminár Tradícia a jej ochrana v procese projektovania obnovy pamiatok sa venoval prehlbovaniu interdisciplinárnym spoluprácam v procese obnovy v architektonickej dimenzii. V roku 2021 sa medzinárodná konferencia Ochrana a obnova pamiatok v urbanistickom kontexte – obnova identity – kontinuita stavebnej kultúry venovala problematike kultúrneho povedomia a s tým súvisiacim fenoménom kultúrnej identity v urbanistickom kontexte. Predmetom záujmu boli predovšetkým historické urbanistické štruktúry, ktoré sú pod tlakom globalizácie čoraz viac ohrozované. Ich záchrana totiž znamená aj zachovanie diverzity kultúrnych prejavov.
V roku 2022 témou konferencie bolo Ďalšie vzdelávanie v oblasti obnovy architektonického dedičstva - Informácia o prebiehajúcich aktivitách, konala sa dňa 27.09.2022 na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Konferenciu odborne garantuje prof. Ing. arch. Jana Gregorová, PhD..
Organizačný výbor konferencie tvoria Ing. Nora Naddourová, Ing. Martin Poliak, Ing. Jakub Hanzl, Ing. Ing. arch. Martina Kalivodová a Ing. Ing. arch. Zuzana Šišková z Katedry architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.