„Banská Štiavnica v období renesancie a baroka – KROVY“
PRIHLÁS SA NA WORKSHOP!
Banská Štiavnica, 29. 9. – 5. 10. 2024
Kontext teoretickej časti workshopu – kolokvia:
Medzinárodný a multidisciplinárny workshop pre študentov relevantných odborov pri ochrane architektonického dedičstva nadväzuje na predchádzajúce výskumy urbanistického a architektonického vývinu Banskej Štiavnice. V apríli 2023 došlo v Banskej Štiavnici k požiaru, ktorý zničil vzácne drevené krovy, stropy, okná a dvere na šiestich pamiatkach v centre Banskej Štiavnice. Uvedomili sme si, ako krehké a ohrozené sú práve ich drevené konštrukcie a detaily. Počas Jesennej univerzity architektúry v roku 2023 sme preto zahájili dokumentovanie a výskum neskoro-gotických, renesančných a renesančno-barokových drevených stropov. Počas tohtoročného medzinárodného workshopu chceme pozornosť zamerať na historické krovy. Banská Štiavnica a okolie sú ešte stále zdrojom na štúdium, mapovanie, výskum historických krovov (najstarší krov na Kostole sv. Kataríny z roku 1655, krov na Evanjelickom kostole a. v. z roku 1796, na meštianskom Limpacherovom dome z roku 1732, na „Haas Hause“, krov na kostole v Banskej Belej a mnoho vzácnych ručne kresaných krovov z 19. storočia).
Počas worksopu chceme zmapovať a zdokumentovať vybrané krovy a z niektorých by sme sa pokúsili urobiť modely. Pre poskytnutie teoretických poznatkov a motivovanie účastníkov a pre ďalší výskum považujeme za potrebné zhromaždiť doterajšie poznatky.
Okruhy teoretickej časti:
Ako výskum a ochrana historických krovov zapadá do pamiatkových (architektonicko-historických) výskumov?; Typologické znaky krovov z jednotlivých slohových období (stredovek, renesancia, barok, 19. storočia); Metodika výskumu krovov (čo si na nich treba všímať a dokumentovať)? Aká je metodika ich ochrany, aké sú možnosti ich dokumentovania? Aké sú riziká a ako eliminovať ohrozenia súvisiace so súčasným využívaním historických budov? Aké sú súvisiace vedné disciplíny (statika, dendrológia, dendrochronológia) a pod.?