Odborníci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Univerzity Komenského v Bratislave publikovali článok v prestížnom vedeckom časopise SCIENCE s názvom: „Ancient lowland Maya complexity as revealed by airborne laser scanning of northern Guatemala“.
Článok predostiera výsledky prelomového výskumu mayskej civilizácie založené na výsledkoch laserového scanovania pralesa.
Súčasťou 18-členného autorského kolektívu zo špičkových svetových univerzít je i trojčlenný slovenský autorský tím, a to:
Ing. Tibor Lieskovský, PhD., zo Stavebnej fakulty STU
a prof. Milan Kováč, PhD. a Mgr. Tomáš Drápela, PhD., z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
Slovenský tím zohrával pri tomto medzinárodnom výskume podstatnú rolu. Z územia, ktoré samostatne spracoval (160 km2), dokázal identifikovať až 5 112 nových mayských stavieb a okrem nich až 6 080 poľnohospodárskych terás.
Práve poľnohospodárske prvky tvorili samostatnú analytickú tému slovenského tímu. Výsledky, ktoré spracoval a následne overil pomocou archeologických vykopávok v teréne, patria medzi dôležité časti celého výskumu. Dokazujú totiž existenciu sofistikovaných agrárnych systémov a tie môžu viesť i k vysvetleniu, prečo civilizácia Mayov zanikla.
Sofistikované agrárne systémy naznačujú jednak vysokú hustotu obyvateľstva v oblasti a jednak environmentálnu zraniteľnosť celého systému, čo mohlo viesť ku tzv. „kolapsu mayskej civilizácie“ v 9. stor. n. l.
Autori novej štúdie v Science dosiaľ zmapovali 2144 km2 Mayskej biosférickej rezervácie v Guatemale a identifikovali 61 480 starovekých objektov. Na základe toho odhadli, že v tzv. neskoroklasickom období (r. 650 až 800 n. l.) v oblasti žilo 7 až 11 miliónov ľudí. Ide celkovo o oblasť okolo 95-tisíc štvorcových kilometrov, takže hustota osídlenia sa tu podobala dnešnej hustote obyvateľstva Slovenska.
„Náš tím sa spolupodieľal na tvorbe metodiky, ktorú používa celé medzinárodné konzorcium pracujúce na projekte. Vyvinuli sme napríklad špeciálne zobrazovacie techniky a postupy, ktoré nám umožňujú zachytiť aj jemné štruktúry (zavlažovacie kanály, polia, chodníky), ktoré by bežnými postupmi neboli takmer vôbec rozpoznateľné. Na základe týchto postupov sme v (digitálnych) LIDARových dátach identifikovali pozostatky mayskej civilizácie v tej oblasti Guatemalskej džungle, kde dlhodobo pôsobíme od roku 2009. Výsledky spracovania týchto dát sme posledné sezóny overovali aj priamo v teréne. Pri spracovaní a interpretácií výsledkov celého konzorcia dostal náš tím na starosť vyhodnotenie informácii z oblasti mayského poľnohospodárstva. Táto oblasť je dôležitá práve kvôli pochopeniu možností obživy a limitov mayskej civilizácie a predpokladáme, že jej výskum prispeje aj k pochopeniu okolností ktoré viedli k náhlemu zániku (kolapsu) tak vyspelej a zložitej civilizácie. Pre konzorcium sme vytvorili aj kartografické (mapové) zobrazenie výsledkov, ktoré boli použité vo výslednom článku,“ vysvetľuje T. Lieskovský prínos slovenských vedcov k výsledkom štúdie.
Vedci a autori článku v Science T. Lieskovský z STU (vpravo) a M. Kováč z UK.
„Už na základe predbežných analýz sme zistili, že v tak zložitej krajine, kde mayská civilizácia existovala (vápencový kras), mali Mayovia problém dodať živiny slúžiace na pestovanie rastlín. Vyvinuli kvôli tomu zložité systémy polí a zavlažovacích kanálov. Náš tím objavil viac ako 5 000 poľnohospodárskych terás v hlbokých údoliach v krajine. Analýzou sme zistili, že na ich budovanie museli použiť viac materiálu a úsilia ako na budovanie ich vyspelých miest,“ dodáva T. Lieskovský.
Skvelá správa o štúdii v Science prichádzal len pol roka potom, ako tento tím vedcov oznámil, že publikoval najnovšie výsledky v National Geographic. Článok o tomto úspechu na ww.stuba.sk
Vedci na téme naďalej pracujú v rámci projektu APVV. Už na jar, počas obdobia sucha, je naplánovaná ďalšia sezóna v Guatemale.
Čo zistili slovenskí vedci v rámci slovenského polygónu:
Rozsah 160 km2
- Hustota mapovania pred lidarom 0.2 bodu/m2, po Lidare 15 bodov/m2, reálne po filtrovaní sa na zem dostali cca 2 body/m2
- Pred lidarom známych v našom polygóne cca 30 sídel, po lidare 96
- Pred lidarom v našom polygóne známych cca 450 štruktúr, po lidare 5112
- Pred lidarom v našom polygóne známych cca 0 poľnohosp terás, po lidare 6080
- Pred lidarom v našom polygóne známych cca 0,7 km ciest po lidare cca 20km ciest a chodníkov
Prečítajte si tiež článok v HN o úspechu našich vedcov: Mayská ríša mala hustotu osídlenia ako Slovensko či článok v Denníku N: Slovenskí vedci objavili v Guatemale 5 000 terasových polí Mayov a publikovali v top časopise.